Lietuvos ekonomika įžengė į recesijos etapą, kuris, „Swedbank“ prognozėmis, truks ilgiau nei metus, o sudėtingiausias laikotarpis laukia 2009-aisiais. Smunkantis šalies bendras vidaus produktas, mažėjantis vartojimas Lietuvoje, silpnėjanti paklausa eksporto rinkose tiesiogiai veikia ir verslą, ir Lietuvos žmones. Tai lemia ir finansinių institucijų klientų, negalinčių aptarnauti skolų, skaičiaus augimą, rašoma „Swedbank“ pranešime.
Per pirmąjį ketvirtį Lietuvoje išduotų paskolų portfeliui buvo suformuota 297 mln. litų atidėjinių. Dėl to pagal valdymo apskaitos rezulitųatus finansinė grupė Lietuvoje per pirmąjį ketvirtį patyrė 164 mln. litų nuostolį (pagal Lietuvos banko nustatytus reikalavimus grupė patyrė 45 mln. litų nuostolį).
Klientų indėliai per pirmuosius 2009 metų mėnesius augo 1 proc., o paskolų portfelis per ketvirtį sumažėjo 4 proc.
Atidėjiniai paskolų portfeliui
Dėl blogėjančios įmonių ir gyventojų finansinės būklės, 60 dienų ir daugiau vėluojančių atsiskaityti su banku klientų dalis padidėjo iki 4 proc. nuo paskolų portfelio ketvirčio pabaigoje.
Bendra suformuotų atidėjinių suma „Swedbank“ paskolų portfeliui Lietuvoje per pirmąjį ketvirtį buvo 297 mln. litų. Į šią sumą, įvertinus makroekonominės situacijos neapibrėžtumą tiek Lietuvoje, tiek kaimyninėse rinkose, įtraukti papildomai suformuoti bendrieji atidėjiniai 109 mln. litų sumai.
Naujos aplinkybės reikalauja naujų sprendimų
Pasikeitusi aplinka iš bankų reikalauja naujų sprendimų, kurie, visų pirma, leistų padėti su sunkumais susidūrusiems klientams spręsti iškilusias problemas. „Panašiam įvykių scenarijui ruošėmės iš anksto – buvo efektyvinama banko veikla, mažinamos išlaidos, kaupiami reikalingi rezervai, priimami svarbūs struktūriniai sprendimai. Visa tai bus naudinga mūsų klientams“, - sako „Swedbank“ Lietuvoje vadovas Antanas Danys.
Remdamasis ankstesne kitų šalių patirtimi, įgyta panašių ekonominių krizių laikotarpiu, „Swedbank“ priėmė sprendimą sustiprinti paskolų restruktūrizavimo veiklą, įsteigiant specialią „Balitųijos šalių paskolų pertvarkymo tarnybą“, kuri dirbs su klientais, reikalaujančiais ypatingo dėmesio ir veiksmų ekonomikos lėtėjimo metu. Šis padalinys, glaudžiai bendradarbiaudamas veiks visose trijose Balitųijos šalyse. Jame, planuojama, dirbs iki 200 žmonių. Tarp jų - patyrę finansų ekspertai, kurie yra dirbę panašiose situacijose keliuose kituose bankuose Švedijoje, Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje.
Indėlių apimtys toliau auga
Indėlių apimtys „Swedbank“ Lietuvoje per pirmąjį 2009 metų ketvirtį išaugo 1 proc. ir sudarė 11,1 mlrd. litų. Pagal šį rodiklį „Swedbank“ Lietuvoje užėmė 28,6 proc. rinkos. Bendrai rinkoje per 3 š. m. mėnesius indėliai mažėjo 74 mln. litų, o „Swedbank“ dalis padidėjo 0.4 proc.
Skolinimosi apimtys mažėja
Ekonominis nuosmukis padidino verslo riziką ir gerokai sumažino naujų paskolų paklausą. Todėl per pirmąjį 2009 metų ketvirtį paskolų portfelis sumažėjo 4 proc. ir siekė 19 mlrd. litų.
„Skolinimosi apimtys pastaruosius keletą metų augo labai sparčiai, todėl dabar susiduriame su natūralia šio proceso korekcija. Šiandien ir verslui, ir finansinėms institucijoms yra svarbiausia prisitaikyti prie naujų verslo sąlygų, efektyvinti veiklą, sėkmingai vykdyti restruktūrizaciją ir didinti konkurencingumą. Verslo modelis, kuris didžiąja dalimi remiasi tik paskolomis, negali būti ilgalaikis“, - sako „Swedbank“ Lietuvoje vadovas A. Danys.
Pajamos ir išlaidų valdymas
Lyginant su pirmuoju praėjusių metų ketvirčiu, „Swedbank“ Lietuvoje grynosios pajamos sumažėjo 2 proc. ir per pirmuosius tris 2009 metų mėnesius siekė 231 mln. litų. Tam turi įtakos sumažėjusi bazinė eurų palūkanų norma, lemianti mažesnes pajamas iš paskolų.
Ruošiantis sunkmečiui ir mažėjant naujų paslaugų apimtims „Swedbank“ Lietuvoje nuo 2007 metų pabaigos nuosekliai įgyvendino veiklos efektyvumo didinimo strategiją, toliau efektyvinant veiklos procesus, palaipsniui natūraliai mažinant darbuotojų skaičių ir racionalizuojant klientų aptarnavimo tinklą. Daug dėmesio skirta ne tik personalo išlaidoms: taip pat mažėjo ir rinkodaros, biuro, mokymų, transporto bei kiti kaštai. Tai, palyginti su 2008 m. pirmuoju ketvirčiu, leido sumažinti banko veiklos išlaidas 18 proc.