Šis būdas atrodo gana ekstremalus, nes kelias ar keliolika dienų geriamos vien tik natūralios vaisių ir daržovių sultys. Sakoma, kad taip galima ne tik numesti nereikalingus kilogramus, bet ir išvalyti organizmą nuo toksinų, pagerinti virškinimą, gauti daugiau vitaminų.
Ar tikrai tai sveika ir ar tai nėra organizmo traumavimas? Kur yra ribos ir kaip reikia teisingai laikytis sulčių dietos?
Apie tai kalbamės su gydytoja dietologe Aušra Jauniškyte-Ingelevičiene, kuri yra vienintelė sertifikuota Intuityvaus valgymo konsultantė Lietuvoje.
Ar sulčių dieta yra sveika ir kaip tinkamai jos laikytis?
95 proc. dietų baigiasi tuo, kad svoris sugrįžta, o 70-80 proc. žmonių svoris tampa didesniu nei buvo. Ir nesvarbu, apie kokią dietą kalbėsime – grikių, Holivudo, Jonny Craigo ar kitą, dietų poveikis yra toks. Apskritai, geriau valgyti vaisius ir daržoves, nei gerti jų sultis – sultyse mažiau maistinių medžiagų, nėra skaidulų, todėl greitai įsisavinama gliukozė iš sulčių, o tai sukelia gliukozės svyravimus kraujyje ir lemia labai nemalonią savijautą.
Gal vis dėlto galima sulčių dietos pagalba apvalyti organizmą? Ar organizmas nėra traumuojamas, kai 10 dienų geriamos vien tik sultys?
Tai yra didžiulė trauma, nes negaunama reikalingų maistinių medžiagų ir iš tiesų organizmas badauja. Kaip tik organizme susidaro daug kenksmingų medžiagų, nes yra ardomi žmogaus audiniai, tai pat ir raumenys. Kaip bebūtų, kad galėtų pasimaitinti, ląstelėms reikia gliukozės. Žinoma, sultyse yra šiek tiek angliavandenių, bet tai yra nepakankamas kiekis. Trūkstant gliukozės, raumenys verčiami į baltymus, baltymai – į amino rūgštis, o iš amino rūgščių organizmas gaminasi sau gliukozę. Šio proceso metu išsiskiria amoniakas - toksiška medžiaga, taigi organizmas ne valomas, o priešingai – jame gaminasi daugiau toksinų, audinių skilimo medžiagų.
Taigi, nerekomenduotumėte tokios „iškrovos“?
Tikrai ne. Tai yra 10 dienų bado, dalinio bado.
O jeigu darytume vieną sulčių iškrovos dieną per savaitę?
Vistiek nerekomenduoju, nes ar viena, ar kelios dienos nepakankamo maisto labai išderina apetitą. Po to žmogus gali jausti, kad labiau nori valgyti, nori saldumynų arba pradėti nejučia valgyti didesnėmis porcijomis. Taip tas svoris ir sugrįžta.