O paskaičiavus saulėtas dangus gali ir apsiniaukti. Tarkime, žmogus uždirba 300 eurų į rankas. Jeigu žmogus, pavadinkime jį Jonu, dirbs 40 metų ir visą tą laikotarpį gaus minimalią algą, per visą gyvenimą į biudžetą jis sumokės 128 tūkstančius eurų. Pensijos Jonas gaus apie 230 eurų.
O kokios pensijos tikėtumėtės, jeigu jūsų alga siekia 1600 eurų „į rankas“? Sakykime, tiek uždirba Petras, kuris per visą gyvenimą sumokės 780 tūkstančių eurų mokesčių. Kokia pensija laukia jo? Maždaug 587 eurai. Taigi, sumokėjo jis 6 kartus daugiau į fondą, tačiau jo pensija bus tiktai 2-2,5 karto didesnė.
Paskaičiuokime daugiau variantų. Jeigu jums 25-eri, dirbti pradėjote šiemet, privačiame pensijų fonde nekaupiate ir ateinančius keturis dešimtmečius gausite stabilią vidutinę algą – 580 eurų į rankas – jūsų pensija vos viršys 300 eurų. Jeigu dabar džiaugiatės tūkstančiu eurų į rankas, pensija toli gražu nesieks 400-eurų.
„Turime paradoksą. Jeigu žmogus visą gyvenimą daug dirbo, daug uždirbo, jis tikisi senatvėje kažką iš to gauti, jis negaus. Jis gaus labai mažą išmoką, pensiją iš „Sodros“, lyg jis būtų visą gyvenimą nedirbęs ir nemokėjęs“, - sako LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas.
Ekonomistai sako, kad, esant dabartinei sistemai, tūkstančio eurų pensija Lietuvoje iš viso net neįmanoma. Maža to, pinigai nuolat vis labiau nuvertėja.
Ekonomistai vienbalsiai skatina valdžią įvesti vadinamąsias „Sodros“ įmokų lubas, kurios turėtų prasidėti nuo tūkstančio ar pusantro tūkstančio eurų. Nuo šios ribos mokesčiai nebebūtų skaičiuojami ir tai esą sumažintų atotrūkį tarp sumos, kurią žmogus atiduoda ir kurią gauna senatvėje. Dabar vienintelė išeitis, kaip prisidurti pinigų senatvei, yra privatūs pensijų fondai. Tačiau tai reiškia, kad žmonės netenka dar daugiau pinigų šiandienos poreikiams.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.