Už tai, kad biudžeto projektui būtų pritarta balsavo 85 Seimo narių, 48 buvo prieš, o 3 susilaikė.
Dabar projektas bus suredaguotas pagal paskutinius priimtus pataisymus ir perduotas pasirašyti prezidentui.
Priimtu įstatymu patvirtintos daugiau nei 11,530 mlrd. eurų valstybės biudžeto pajamos ir apie 12,778 mlrd. eurų išlaidos.
Daugiausia valstybės išlaidų kitais metais numatyta skirti socialinei apsaugai (6,16 mlrd. eurų), ekonomikai (2,42 mlrd. eurų), sveikatos apsaugai (2,3 mlrd. eurų) ir švietimui (1,61 mlrd. eurų).
Valdantieji džiaugėsi, kad kitais metais pavyks padidinti išmokas pensininkams, vaikams, taip pat atlyginimus viešajam sektoriui. Anot valančiųjų atstovų, kitais metais skirtos rekordinės išmokos.
Opozicija kritikavo biudžetą dėl to, kad valdantieji esą nesilaiko anksčiau duotų pažadų kai kurioms visuomenės grupėms. Taip pat negailėjo blogų žodžių dėl naujų mokesčių, kurie priimami skubotai, be tinkamų diskusijų.
Primename, kad kitų metų spalį yra numatyti eiliniai Seimo rinkimai. Kitas Seimas baigs kitus metus su dabar priimamu biudžetu. Be to, kitais metais Finansų ministerija parengs būsimą 2021 m. biudžeto projektą.
Pasak finansų ministro Viliaus Šapokos, 2020 m. metų biudžetas atitinka fiskalinės drausmės taisykles. Biudžeto įstatymo projekte buvo numatytas 0,2 proc. BVP valdžios sektoriaus perteklius.
Priimtas teisės aktas, ministro teigimu, išlaiko tas pačias pagrindines kryptis, yra realistinis, subalansuotas, atitinkantis fiskalinės drausmės taisykles, pagrįstas kompromisais su daugeliu bendruomenių, jame atsižvelgiama į pasaulio ir Lietuvos ekonomikos augimo lėtėjimo tendencijas.
„Balansas yra nepasikeitęs, ta raudona linija, kurią nubrėžiau – 0,2 proc. viešųjų finansų perteklius, šis balansas yra išlaikytas. Noriu pasidžiaugti, kad fiskalinė drausmė nėra vien tiktai žodžiai, Seimas šio principo laikėsi. Šiandien priimti pokyčiai nebuvo esminiai, išlaikytos pagrindinės Vyriausybės kryptys, kaip ir pradiniame projekte. Biudžetas ir realistinis ir subalansuotas, fiskalinė drausmė išlaikyta. Biudžetas orientuotas į skurdo mažinimą“, – po priėmimo sakė V. Šapoka.
Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis džiaugėsi, kad 2020 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymas sulaukė net daugiau paramos nei tikėtasi:
„Prognozavau 82, buvo 85 balsai už, tai yra pakankamai tvirta dauguma, palaikiusi svarbiausią valstybės artimiausių metų finansinį dokumentą. Visoms visuomenės grupėms šitas biudžetas yra geresnis. Jis tikrai yra socialiai teisingesnis ir leis mums gyventi šiek tiek lengviau, geriau ir sočiau“.
Seimas ir Vyriausybė, parengusi išvadą dėl papildomų siūlymų kitų metų biudžeto projektui, pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos siūlymui didinti pensijas nuo kitų metų sausio 1 d. Bazinės pensijos indeksavimui papildomai skirta 31,8 mln. eurų. Vidutinė senatvės pensija kitais metais didės nuo 345 iki 377 eurų, o vidutinė pensija su būtinuoju stažu – nuo 364,5 iki 399 eurų.
Papildomai 40 mln. eurų skirta šiandien Seimo priimtam Išmokų vaikams įstatymui įgyvendinti; 4 mln. eurų skirta nemokamam aukštojo mokslo bakalauro studijų finansavimui; 1 mln. eurų – kolektyvinės sutarties įsipareigojimų vykdymui užtikrinti ir finansinėms paskatoms, siekiant optimizuoti valstybinių ir savivaldybių mokyklų mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo programas, skaičių, sukurti.
Aplinkos ministerijos pavaldžių įstaigų darbo užmokesčiui didinti papildomai skirta 2,9 mln. eurų, muitinės sistemos statutinių pareigūnų darbo užmokesčiui – 2 mln. eurų. Sporto rėmimo fondui papildomai numatyta beveik 3,9 mln. eurų, kurie gali būti naudojami ir aukštojo meistriškumo programoms, projektams ar veikloms finansuoti.
Daugiau lėšų skirta Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui (PAGD).
„Vyriausybė iš dalies pritarė pasiūlymui, numatyta yra skirti 3,8 mln. eurų iš jų 3 mln. eurų ugniagesių komandoms sukomplektuoti ir 800 tūkst. eurų aprūpinti gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbų priemonėmis. Įstatymo projekte, nacionalinei kolektyvinei sutarčiai įgyvendinti PAGD asignavimai padidinti 11,5 proc., tai yra beveik 12,6 mln. eurų iš jų darbo užmokesčiui virš 6 mln. eurų, ugniagesiams aprūpinti uniformomis, asmens saugos priemonėmis, papildomai yra skirta 1 mln. eurų“, – Seimo posėdyje sakė finansų ministras.
S. Skvernelis projekto priėmimo metu atkreipė dėmesį, kad ženkliai didinamas Vidaus reikalų ministerijai skirtas finansavimas:
„Jeigu pritarsime biudžetui, tai kitais metais darbo užmokestis į rankas ir palyginus procentais per ketverius šios Vyriausybės metus, bus toks: Policijos departamento pareigūnų vidutinis darbo užmokestis į rankas 1 tūkst. 19 eurų, arba augimas, palyginus su 2016 m. – 30,5 euro. PAGD pareigų vidutinis atlyginimas į rankas bus 931 euras, arba 41,9 proc. daugiau negu 2016 m. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnų, vidutinis atlyginimas į rankas bus 957 eurai ir procentais tai būtų 44,6 proc. daugiau. Viešojo saugumo tarnybos – 909 eurai, beveik 30 proc., Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos – 1352 eurai, Vadovybės apsaugos departamento – 1484 eurai.“
Įvertinus visus priimtus pakeitimus pajamų ir išlaidų dalyse ir Seimo narių pasiūlymuose nurodytus finansavimo šaltinius, nuspręsta atitinkama suma apriboti lėšų, numatytų Susisiekimo ministerijos Kelių plėtros ir priežiūros programai ir Aplinkos ministerijos Klimato kaitos programai, naudojimą.