Renovacija atkeliavo kaip namo remonto tęsinys
Vieno Alytaus penkiaaukščio, trisdešimties butų daugiabučio namo gyventojai ilgą laiką rūpinosi savo namu savarankiškai. Kiek ir kokių remonto darbų pareikalavo senos statybos namas nespėja vardyti ir šios bendrijos pirmininkė Julija Michnienė: gyventojai ne tik atnaujino šilumos mazgą, laiptinių langus, bet ir sumontavo prie namo kameras.
„Visada sutarėme, kad norime gyventi gražioje, saugioje aplinkoje. Taip per vieną susirinkimą atkeliavo renovacijos pasiūlymas. Dokumentus pradėjome ruošti dar 2014 m., tačiau renovacijos darbai prasidėjo tik po kelerių metų. Buvo nemažai pakeitimų“, – neslepia pašnekovė.
Tačiau ji tuoj pat priduria, kad atidžiai rinktis energinio efektyvumo priemones, pasverti kiekvieną „už“ ir „prieš“ tikrai vertėjo. „Jeigu už šildymą prieš renovaciją mokėjau apie 40 eurų, tai dabar – 14-18 eurų. Skirtumas tikrai pastebimas“, – sako bendrijos pirmininkė.
Pasirinko plačiausią priemonių paketą
Rengiant investicijų planą ir renkantis energinio efektyvumo priemones, gyventojai pastebėjo, kad ilgametis rūpestis savo gyvenamąją aplinka atsipirko su kaupu – kadangi kai kuriuos atnaujinimo darbus daugiabutis buvo įgyvendinęs savo jėgomis, pasitelkus renovaciją galima buvo išspręsti visas likusias bėdas.
„Vienas iš mūsų prioritetų buvo balansinių ventilių sumontavimas, kuris leidžia paskirstyti šilumą tolygiai“, – pabrėžia J. Michnienė bei priduria, kad iki renovacijos temperatūra prie lauko sienų kai kuriuose butuose siekdavo vos 13 laipsnių. „Pati gyvenu pirmame aukšte, todėl šildymo sistemos problemas jausdavau ir pati“, – pastebi pašnekovė.
Tačiau šalia šio tikslo buvo ir kitų – gyventojai nusprendė įgyvendinti ir mechaninio vėdinimo sprendimą, ir pakeisti nuotekų vamzdyną. Atnaujinti ir balkonai. „Pasirinkome brangiausią investicijų planą, tačiau reikėjo nemažai susirinkimų, nemažai diskusijų, kol nutarėme ką ir kaip darysime. Buvo ir nemažai pakeitimų, pasirinktas priemones keitėme. Tačiau rezultatu esame labai patenkinti“, – pasakoja J. Michnienė.
Visas būrys pagalbininkų
Bendrijos pirmininkė neslepia, kad vadovauti renovacijai jai labai padėjo ir kiti namo gyventojai. „Turėjau ir patarėjų, ir pagalbininkų. Net jeigu tereikia kokį nors dokumentą atšviesti arba atspausdinti, kaimynai visada pasirengę padėti“, – sako pašnekovė.
Kalbėdama apie bendradarbiavimą su investicijų planų rengėjais, J. Michnienė pastebi, kad didesnių problemų nekilo, nors energinio efektyvumo priemonės buvo renkamos ilgai. „Kokias ir kaip priemones galėtume įgyvendinti siūlėme ir patys“, – daugiabučio iniciatyvumu džiaugiasi moteris. J. Michnienė neslepia, kad itin daug dėmesio skyrė rangovų darbo kokybei. „Iš tikrųjų vaikščiojau jiems iš paskos, galbūt net įkyrėjau. Drauge net lipau ant stogo“, – šypsosi pašnekovė.