• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinėje Karalystėje (JK) namų kainos sparčiai auga. Nepaisant šalies apėmusios pandemijos, oficialiais duomenimis, dabartinis būsto kainų augimo tempas yra greičiausias per daugiau nei dešimtmetį.

Jungtinėje Karalystėje (JK) namų kainos sparčiai auga. Nepaisant šalies apėmusios pandemijos, oficialiais duomenimis, dabartinis būsto kainų augimo tempas yra greičiausias per daugiau nei dešimtmetį.

REKLAMA

Didžiausia JK nekilnojamo turto paskolas teikianti įmonė „Nationwide“ teigia, kad šalies nekilnojamo turto rinka dabar klesti. Tačiau dauguma pirmuosius namus įsigyti norinčių žmonių jaudinasi, matydami, kaip mažėja jų galimybės įsigyti nuosavą būstą, kurių dalis yra JK likusių gyventi ir dirbti lietuvių.

Taigi kas vyksta ir kodėl?

Dar nuo finansinės krizės laikų namų kainos JK paprastai visuomet augo, bet naujausi oficialūs duomenys rodo, kad dabar ši tendencija spartėja. Būsto kainos per metus išaugo 10,2 proc. Toks augimas yra greičiausias per pastaruosius 14 metų.

Šis žemėlapis iš nekilnojamo turto bendrovės „Zoopla“ portalo rodo, kad priešingai nei ankstesnių bumų metu, dabar didžiausias kainų didėjimas buvo fiksuojamas ne Londone ar Anglijos pietryčiuose.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiausias augimas, kuri simbolizuoja tamsesnė spalva, susitelkė centrinėje JK dalyje ir Velse.

Kornvalis yra viena iš tų vietų, kur augimas buvo neįprastai didelis. Kaip teigiama parduodamo būsto paieškos portale „Rightmove“, Kornvalis aplenkė Londoną ir tapo dažniausiai pirkėjų ieškomu regionu.

REKLAMA

Dauguma pirkėjų dalyvauja lenktynėse dėl daugiau erdvės, teigia „Nationwide“. Jie nori didesnių namų, kur užtektų vietos tiek gyvenimui, tiek darbui. Pirkėjai taip pat nori sodo bei greito susisiekimo su pakrantėmis ar kaimais.

Bėda ta, kad pasiūla yra maža. Dideli namai tapo populiaresni iš dalies todėl, kad dėl pandemijos įvestų karantinų metu žmonės permąstė savo prioritetus. Tai sumažino miestų centruose esančių butų patrauklumą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau butų kainos, nors ir lėtesniu tempu, taip pat auga. Yra pastebima ženklų, kad pandemijai pasibaigus, nemažai žmonių pasinaudos galimybe persikraustyti į gyvybingus miestus.

Visa tai reiškia, kad dabar yra parduodama daugiau namų, ypač, palyginus su pirmojo nacionalinio karantino pradžia, kai nekilnojamo turto rinka buvo uždaryta.

Didįjį pakilimą kovo mėnesį sukėlė pirkėjai ir pardavėjai, skubėję pabaigti sandorius dar prieš pasibaigiant žyminio mokesčio lengvatos taikymui. Tačiau galiausiai JK ministrai šios lengvatos taikymą pratęsė visai vasarai. Taip žmonės gali sutaupyti iki 15 000 svarų (apie 17 500 eurų). Tačiau bet kokią galimybę pirkėjams sutaupyti gali sužlugdyti pasiūlos neatitinkanti namų paklausa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Namų trūkumas rinkoje, kuomet vartotojų paklausa yra didelė, neišvengiamai skatina kainų augimą. Dėl šios priežasties, pasitaikė net tokių atvejų kai pirkėjai visą naktį stovėjo eilėje prie nekilnojamo turto agentų durų, arba kai buvo nusipirktas būstas jo net neapžiūrėjus.

Negana to, daugiau sumokėti turintys pirkėjai ima didesnes paskolas. Vienas nekilnojamojo turto agentas sakė, kad jie skolinasi maksimalias jiems leidžiamas pasiskolinti sumas. Toks sprendimas nebūtinai yra labai blogas, kai paskolų palūkanos yra mažos.

REKLAMA

Galutinėje diagramoje parodyta, kad atsiranda požymių, pranašaujančių spartų pragyvenimui reikalingų išlaidų didėjimą. „Bank of England“ gali nuspręsti imtis šios situacijos kontrolės ir padidinti palūkanų normas. Taip pabrangtų būsto paskolos, o tai gali sukelti nemažai finansinių problemų pirmą būstą nusipirkusiems žmonėms, pasiskolinusiems maksimalią jiems leidžiamą sumą.

Pajamų šokas, pavyzdžiui, darbo praradimas, tokią situaciją paverstų tikrai pavojinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų