„Atėjus pajamų deklaravimo terminui matydavome, kad gyventojams, dirbantiems savarankiškai, iškildavo įvairių klausimų. Todėl šiais metas nusprendėme susisiekti su visais asmeniškai ir informuoti, kiek ir kokių įmokų reikia sumokėti, kaip tai padaryti“ – pranešime žiniasklaidai cituojamas „Sodros“ direktorės pavaduotojas Ježy Miskis.
Skaičiuojama, kad pajamas už 2020 m. iš viso deklaravo beveik 81 tūkst. savarankiškai dirbančių gyventojų. Per 13 tūkst. iškart sumokėjo valstybinio socialinio draudimo (VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas.
Likusius beveik 68 tūkst. „Sodra“ pradėjo informuoti kovo pradžioje ir tęsė informavimą taip pat ir deklaravimo terminui pasibaigus – iki gegužės pabaigos.
Negalintys sumokėti turi pateikti prašymą
Šiemet savarankiškai veiklą vykdantys gyventojai turėjo sumokėti įmokas iki gegužės 3 d.
Dalis iš jų, nepaisant informavimo, iki šiol nesumokėjo įmokų ir nesikreipė dėl jų atidėjimo. Šiuo metu savarankiškai dirbančiųjų žmonių skola „Sodrai“ siekia 48 mln. eurų.
Tokiems gyventojams birželio mėnesį „Sodra“ pradės siųsti raginimus, o vėliau imsis skolų išieškojimo.
Jei gyventojas negali sumokėti įmokų iškart, jis turėtų kreiptis į „Sodrą“ dėl įmokų atidėjimo. Savarankišką veiklą vykdantiems gyventojams, kurių veikla įtraukta į VMI paveiktų veiklų sąrašus, įmokos atidedamos supaprastinta tvarka – be palūkanų.
Visi gyventojai, dirbantys savarankiškai (išskyrus verslo liudijimų turėtojus), yra draudžiami ne tik pensijų, bet ir ligos ir motinystės socialiniu draudimu, o mažųjų bendrijų nariai bei individualių įmonių savininkai dar ir nedarbo socialinio draudimu. Mokėdami įmokas, jie kaupia stažą ir apskaitos vienetus pensijai, atitinkamai gali gauti išmokas susirgę, susilaukę naujagimio, netekę darbo.
Kad išmoka būtų paskaičiuota ir išmokėta, pirmiau turi būti sumokėtos socialinio draudimo įmokos. Nuo įmokų priklauso ir išmokų dydis.