Prieš gerus 20 metų pirkdami šaldytuvą lietuviai rinkosi tik gamintą čia pat, Lietuvoje, ir tik su užrašu „Snaigė“. Tai buvo kokybės ženklas.
Kokybės ženklas „Snaigė“ tebėra ir šiandien. Kitąmet švęsianti 50 metų jubiliejų šiandien „Snaigė“ gamina šaldytuvus daugiau nei 30 šalių rinkoms, džiaugiasi ilgus metus dirbančiais darbuotojais, aukso medaliais už inovatyvius gaminius ir po sunkmečio pagaliau uždirbamu pelnu.
Visko dar nežino
Su įmonės generaliniu direktoriumi Gediminu Čeika, vadovaujančiu šaldytuvų gamintojai nuo 2008 metų, susitikome Vilniuje. Čia „Snaigė“ taip pat turi savo biurą, tačiau šaldytuvai gaminami ne čia, o Alytuje. Ten „Snaigės“ vardo gaminiai kuriami nuo pat 1963 metų.
Pats G. Čeika – vilnietis. Daugiau nei dešimtmetį pradirbo tarptautinėje kompanijoje „Kraft Foods“ ir naujų iššūkių ieškoti atėjo į „Snaigę“. „Man atrodo, daugelis Lietuvos verslo vadovų yra patirties įgiję tarptautinėse kompanijose. Tos žinios, aišku, gerai, tačiau vėliau norisi patirtį pritaikyti, pamatyti, kaip jos veikia praktiškai, dirbant savarankiškai“, – aiškino jis. Tiesa, iš pradžių dabartinis vadovas į „Snaigę“ buvo pakviestas užimti prekybos direktoriaus pozicijos ir tik po kelerių metų, apšilęs kojas, tapo generaliniu direktoriumi.
Anot G. Čeikos, nors abi įmonės buvo susijusios su gamyba, ateiti į techninę bendrovę lengva nebuvo. „Ir dabar negaliu sakyti, kad viską gerai žinau. Tačiau vadovui svarbiausia sustyguoti žmonių darbą, be to, yra technikos direktorius, konstruktorių biuras, kurie puikiai žino, kaip kas vyksta“, – prisipažino jis.
Gamykla Rusijoje – ateičiai
Atėjęs dirbti į „Snaigę“, pamena G. Čeika, įmonę jis rado besiplečiančią: kaip tik buvo pastatyta šaldytuvų gamykla Kaliningrade, Rusijoje, į kurią buvo investuota apie 70 mln. litų. „Ši investicija turėjo atsipirkti, tad reikėjo žmonių, gebančių parduoti įmonės produkciją. Šiais laikais sunkiau parduoti nei pagaminti“, – sakė „Snaigės“ vadovas. Megzdamas naujus ir atnaujindamas senus ryšius tada jis apkeliavo kone visą Rusiją.
Šiandien Kaliningrado gamykla uždaryta. Tokį sprendimą lėmė pragmatiški skaičiavimai. „Gamykla buvo skirta specialiai Rusijos rinkai, kuri išorės kompanijoms yra uždara, – pasakojo G. Čeika. – Rusijos pramonė yra nekonkurencinga, o uždara rinka vietos įmonėms leidžia nesikeisti, taigi statydami gamyklą rėmėmės prielaida, kad viskas, kas turi būti parduodama Rusijos rinkoje, turi būti pagaminta ten pat.“
Tokį patį sprendimą priėmė ne vienas buitinės technikos gamintojas, atidaręs atstovybes Rusijoje, mat importuoti šaldytuvus sumokant visus muito ir kitus mokesčius daugeliui neapsimokėjo. „Sudėjus atidarytų įmonių pajėgumas gerokai viršijo rinkos talpą. Rinkos talpa buvo 3,5–3,7 mln. produkcijos vienetų, o visos gamyklos kartu pagamindavo per 5 mln.“, – skaičiavo „Snaigės“ vadovas. Anot jo, gamykla pelningai gali dirbti tik tada, kai pagamina 0,5–1 mln. šaldytuvų per metus, todėl „Snaigės“ padalinį Kaliningrade buvo nuspręsta stabdyti, o po dar poros metų – uždaryti.
„Šiandien patalpas, kuriose buvo įmonė, nuomojame. Ir kartu užsitikriname galimybę, kad pasikeitus būklei vėl galėsime atnaujinti gamybą“, – teigė G. Čeika. Rusiją „Snaigės“ šaldytuvai vis tiek pasiekia, tiesa, mažesniais kiekiais nei tuomet, kai veikė gamykla Kaliningrade.
Eksportas itin svarbus
Lietuvių šaldytuvai iškeliauja į daugelį šalių. Kitaip nei didelė dalis lietuviškų kompanijų tik mažą dalį savos produkcijos „Snaigė“ leidžia kitais pavadinimais pagal užsakymus. „Tokia mūsų kompanijos mintis ir toks tikslas – leisti produkciją, pažymėtą savu prekių ženklu. Taigi užsakymai nėra dominuojanti verslo dalis“, – pabrėžė G. Čeika.
„Snaigė“ eksportuoja tikrai daug – tik 5 proc. pagamintų šaldytuvų lieka Lietuvoje, likusieji gaminami kitose šalyse esančiose atstovybėse arba išvežami į užsienio rinkas. Pasak verslininko, kitaip ir būti negali, mat Lietuvai per metus reikia maždaug 70 tūkst. naujų šaldytuvų, o įmonė jų pagamina apie 250 tūkst.
Šalių, kuriose „Snaigės“ vardas žinomas, – per trisdešimt. „Daug kur buvome žinomi, o kai kur reikėjo praminti takus – eksporto kryptys visais laikais mums buvo svarbios“, – sakė „Snaigės“ vadovas.
Neleidžia sau atsilikti
Skundų, kad Lietuvą pasiekiančios technologinės naujovės yra pasenusios, laikai seniai praeityje. Tai pabrėžė ir G. Čeika. Jis pasakojo, kad įmonės darbuotojai nuolat ne tik domisi, kokios šaldytuvų gamybos tendencijos ir kryptys, bet ir keliauja po pasaulines parodas, seminarus ir nuolat mokosi. „Gaminys surenkamas iš daugelio komponentų, o mes bendradarbiaujame su geriausiais pasaulio gamintojais ir jiems pristačius naujo gaminio idėją stengiamės į ateitį numatyti gaminio vietą mūsų produkcijoje“, – pabrėžė verslininkas.
Be abejo, stebimi ir analizuojami konkurentų veiksmai, gaminiai: „Niekas negali būti geriausias. Tik uždarose rinkose veikiančios įmonės gali sau leisti atsilikti nuo pasaulio tendencijų ir pagrindinių gamintojų. Mes sau to neleidžiame.“
Ko nebūna per daug
Verslininkas atkreipė dėmesį, kad „Snaigei“, kaip ir daugeliui šalies gamybos įmonių, trūksta gerų specialistų. „Žmonės renkasi specialybes, kurios, jų nuomone, yra perspektyvios. Pavyzdžiui, Lenkijoje, kur kuriasi dideli gamybos įmonių klasteriai, studentai stodami į technikos specialybes žino, kad savo žinias galės pritaikyti vienoje ar kitoje įmonėje, kurių gausu. Pas mus žmonės nestoja į techninę specialybę galvodami, kad eis dirbti į „Snaigę“, – aiškino jis.
Taigi įmonė remiasi į darbuotojus, kurie „Snaigėje“ dirba seniai. Jeigu prireikia daugiau žmonių, kviečiami tie, kurių profesijos susijusios su būsimu darbu. G. Čeika atskleidė, kad 50-metį skaičiuosiančioje įmonėje yra daug dirbančių šeimų, o vasarą, kai šaldytuvų poreikis auga ir reikia daugiau darbo jėgos, papildomai užsidirbti skatinamos „Snaigės“ darbuotojų atžalos.
„Šiandien turime keletą jaunų žmonių, kurie pradėjo darbą pas mus ir, tikiuosi, taps gerais specialistais. Tačiau nėra taip, kad kreiptųsi jau parengti darbui jaunuoliai. Jeigu tokių atsirastų, kompetentingų darbuotojų niekada nebūna per daug, tikrai rastume jiems vietą“, – žadėjo šaldytuvų gamintojos vadovas.
Darbuotojams atviri
Kalbėdamas apie ateitį G. Čeika jaučiasi savotiškai ramus. Anot jo, svarbu prisiminti, kad įmonė, nesvarbu, kaip pasirengusi ateičiai, stovėti vietoje negali. Be to, pirmąją krizės bangą išgyvenusios įmonės išgyvens ir antrąją, tvirtino verslininkas.
„Visų valstybių ir visų regionų ekonomika susiduria su vartojimo problemomis, – pabrėžė verslininkas. – Tikras iššūkis kai kurių valstybių lyderiams suvokti, ką daryti, kad verslas judėtų į priekį, kad žmonės jaustųsi saugūs. Tai, kad „Snaigė“ vėl tapo pelninga, rodo, kad mūsų verslininkai moka dirbti ir prisitaikyti prie besikeičiančių ekonomikos sąlygų.“ Anot jo, tai, kad lietuviai kantrūs ir nestreikuoja, yra puikus bruožas. „Nesame linkę kelti nepamatuotų sąlygų ir manyti, kad privalome turėti užtikrintą saugų gyvenimą, kad tai – duotybė. Stengiamės būti atviri savo darbuotojams, parodyti, kokiomis sąlygomis dirbame, ir džiaugiamės, kad jie supranta, jog tik dirbdami geriau galime užsidirbti“, – aiškino G. Čeika.
Įmone didžiuojasi
Kiekvieną gaminį, pažymėtą ženklu „Snaigė“, G. Čeika vadina tokiu, kuriuo verta didžiuotis. Didžiuojasi bendrovės vadovas ne tik gaminiais, bet ir įmonės darbuotojais: „Didžiuojuosi žmonėmis, kurie turi idėjų, nori ir gali jas realizuoti. Juk visi šie šaldytuvai atsiradę daugiausia iš įmonės darbuotojų minčių, – pasakojo vadovas. – Norėčiau, kad ir toliau įmonėje dirbtų turintys svajonių žmonės. Būtų labai sunku, jei pas mus dirbtų nuolat bambantys ir besiskundžiantys.“
Anot verslininko, teigiamos nuotaikos leidžia įmonei ne tik išgyventi, bet ir siūlyti rinkai naujų projektų, sėkmingai veikti: „Manau, ne aš vienas jaučiu pasitenkinimą, kai suprantu, kad „Snaigė“ prisideda ir prie šalies ekonominės gerovės. Tai jaučia ir mūsų darbuotojai.“
CV: Gediminas Čeika
1985 m. baigė 40-ąją vidurinę mokyklą Lazdynų mikrorajone
Studijavo Vilniaus universitete, Ekonominės kibernetikos ir finansų fakultete
Dirbo Mokslų akademijos Matematikos institute
1994 m. įsidarbino įmonėje „Kraft Foods“, dirbo Lietuvoje, Latvijoje, Čekijoje
2005 m. įsidarbino bendrovėje „Snaigė“, nuo 2008 m. yra kompanijos vadovas
FAKTAI: „Snaigė“
1963 m. Alytuje įkurta bendrovė „Snaigė“
1975 m. pagamintas pirmasis milijonas šaldytuvų
2006–2007 m. „Snaigė“ pripažinta daugiausia naujovių įdiegusia įmone
2009 m. uždaryta bendrovės gamykla Kaliningrade, Rusijoje
2010–2011 m. už savo šaldytuvus įmonė apdovanota Lietuvos „Metų gaminio“ aukso medaliais
Per metus „Snaigė“ pagamina 200–250 tūkst. šaldytuvų
95 proc. įmonės produkcijos eksportuojama į 30 šalių
Straipsnis publikuotas savaitraštyje „Ekonomika.lt“ (nr. 29(91) rugpjūčio 13-19 d.), rubrikoje „Verslo švyturiai“.