Sprendžiant iš kai kurių Vyriausybės veiksmų gali atrodyti, kad valstybėje ekonomikos krizė baigėsi – Ministrų kabineto pateiktame Seimui 2011 metų biudžeto projekte ministerijoms siūloma skirti 3,7 mlrd. litų daugiau nei šiemet.
Rožiniai planai
Neskaitant Europos Sąjungos ir kitos paramos, nacionalinio (valstybės ir savivaldybių) biudžeto pajamos bus 6,9 mlrd. litų didesnės nei šiemet ir sieks 20 mlrd. Lt. Vadinasi, Finansų ministerija kitais metais viliasi surinkti 12,7 proc. daugiau lėšų nei planuota 2010 m. Kartu su ES ir kitų institucijų parama nacionalinio biudžeto pajamos sudarys beveik 27 mlrd. Lt. Tai 5 proc. daugiau nei planuojama surinkti šiemet. Finansų ministerija trykšta optimizmu ir biudžetą labiausiai nori papildyti, surinkdama daugiau mokesčių. Tėvynės sąjungos deleguotoji vyriausioji šalies buhalterė Ingrida Šimonytė planuoja 3,7 mlrd. Lt gauti iš gyventojų pajamų mokesčio, kurio kitais metais tikisi sutrinkti 5,8 proc. daugiau nei šiemet, taip pat ir surinkti daugiau akcizų – 3,6 mlrd. Lt (18,2 proc. daugiau nei 2010 m.). Kitais metais dėl padidėjusių akcizų pakelis cigarečių vidutiniškai gali pabrangti apie 10 centų, o litras dyzelino – 12 centų. I.Šimonytė neabejoja, kad kitąmet įmonių vadovai kastuvais sems pinigus, nes iš pelno mokesčio į biudžetą bus surinkta net 21,5 proc. daugiau nei šiemet.
Pilnesni ministerijų aruodai
Kai kurios Andriaus Kubiliaus Vyriausybės ministerijos kitąmet žarstys pinigus saujomis. Antai 2009 m. įsteigta Energetikos ministerija, kurios steigimas A.Kubiliaus tada pasakytais žodžiais „nieko nekainuos“, vietoje 233 mln. litų šiais metais, kitąmet turės 386 mln. litų biudžetą. Vien darbo užmokesčiui bus skirta 2,2 mln. Lt. Aplinkos ministerijos biudžetas padidės daugiau nei 800 mln. Lt ir perkops milijardą. Finansų ministrė I.Šimonytė mušasi į krūtinę esą ministerijoms nebus skirta 3,7 mlrd. Lt daugiau nei šiemet, bet žvelgiant į nuogus skaičius to nematyti. Pati Finansų ministerija kitiems metams susiplanavo 1,1 mlrd. Lt didesnį biudžetą. Biudžeto skirtumui tarp pajamų ir viešųjų išlaidų fi nansuoti, taip pat ankstesnėms skoloms grąžinti 2011 metais numatoma pasiskolinti apie 6,1 mlrd. litų. Valstybės skola ypač padidėjo 2009–2010 m. Per juos ji išaugo beveik 22 mlrd. Lt ir šiuo metu siekia apie 34 mlrd. Lt. Tai maždaug 30 proc. metinio bendrojo vidaus produkto (BVP).
Visuomenė gyvens skurdžiau
Skirtingai nuo kitų institucijų, sveikatos apsaugai numatoma skirti 103 mln. Lt mažiau nei šiemet. Vien Valstybinė ligonių kasa gaus net 229 mln. Lt mažiau nei šiemet. Tai reiškia, kad nukentės pacientų aptarnavimo kokybė, o ligoniams biudžetas apmokės mažiau kompensuojamųjų vaistų. Planuojama gerokai apkarpyti ir asignavimus švietimui. Šiai sričiai bus skirta 387 mln. Lt mažiau pinigų nei buvo numatyta 2010-aisiais. Bemaž 20 mln. litų sumenks ir Socialinės apsaugos bei darbo ministerijos biudžetas. Visos šios sritys tiesiogiai susijusios su mokinių ugdymu, bedarbių pašalpomis ir labiausiai socialiai pažeidžiamos visuomenės dalies gyvenimo užtikrinimu, tačiau atrodo, kad Vyriausybės prioritetai nukreipti į pinigų švaistymą neaiškioms programoms ir iliuziniams projektams.
Vilkino iki paskutinės dienos
Opozicijai priklausantys parlamentarai tikina, kad Vyriausybė kaip įmanydama vilkino biudžeto projekto pateikimą Seimo Biudžeto ir fi nansų komitetui. „Biudžeto projekto dar nemačiau, nes Vyriausybė komitetui projekto iki šiol nepateikė“, – sakė komiteto narys Žilvinas Šilgalis. Savo ruožtu parlamentaras Vytautas Galvonas teigia, kad Vyriausybė biudžeto pateikimą „į paskutinį momentą nutempia“ neatsitiktinai. „Ji nori, kad Seimo nariai turėtų kuo mažiau laiko susipažinti su projektu, – teigė V.Galvonas. – Seime dirbu jau antrą kadenciją, o Biudžeto ir fi nansų komitete darbuojuosi jau šeštus metus, bet tokio dalyko dar neteko regėti, kad Vyriausybė taip vilkintų biudžeto pateikimą.“ Valstybės biudžetą Seimas privalo patvirtinti iki metų pabaigos. Jeigu to Seimui nepavyktų padaryti iki šių metų pabaigos, sausio mėnesį šalis gyventų pagal 2010 m. biudžetą.
Kritikuoja planavimą
Seimo Biudžeto ir fi nansų komiteto narys Algirdas Butkevičius kritikuoja Vyriausybę, kad kitų metų fi - nansinius planus ji pateikė paskutinę dieną, kurią leidžią Biudžeto sandaros įstatymas – spalio 15-ąją. „Vadinasi, Seimas vėl dirbs naktimis, nes kartu su biudžetu mūsų komitetas svarstys ir Seimo narių pasiūlymus, kaip pakoreguoti atskiras biudžeto eilutes. Tam vėlgi prireiks labai daug laiko, nors šiuos siūlymus galėjome apsvarstyti anksčiau“, – sakė A.Butkevičius. Labiausiai jį stebina Vyriausybės planai išleisti 1 mlrd. litų daugiau nei gauti įplaukų. „Finansų ministrė tą vieną milijardą planuoja „ištraukti iš kontrabandos ir šešėlio“, bet kaip tai padarys, neaišku“, – sakė A.Butkevičius. Parlamentaras taip pat smerkia Vyriausybę už tai, kad planuodama 5 proc. surinkti daugiau pinigų iš gyventojų pajamų mokesčio ji nesirengia tiek pat didinti žmonių pajamų. „Bendra socialinė parama kitais metais didės neženkliai, bet tai niekis palyginti su tuo, kiek turime bedarbių ir nuskurdusių žmonių“, – akcentavo A.Butkevičius. Pasak Seimo nario, nematydami valdžios pastangų mažinti nedarbą ir gerinti paprastų žmonių gyvenimą, Lietuvos piliečiai kitais metais ir toliau gausiai emigruos į Vakarus, o situacija valstybėje išliks sudėtinga.