• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyresniems gyventojams turintiems skolų vos pavyksta išgyventi. Dalį pensijos tenka atseikėti antstoliams, tad ne visiems užtenka pinigų maistui, komunalinėms išlaidoms ar vaistams. Tuo metu antstoliai pažymi, kad pensininkai retai kaupia skolas, tačiau jeigu jų turi iš pensijos atskaičiuoja nuo 20 iki 50 proc.

Vyresniems gyventojams turintiems skolų vos pavyksta išgyventi. Dalį pensijos tenka atseikėti antstoliams, tad ne visiems užtenka pinigų maistui, komunalinėms išlaidoms ar vaistams. Tuo metu antstoliai pažymi, kad pensininkai retai kaupia skolas, tačiau jeigu jų turi iš pensijos atskaičiuoja nuo 20 iki 50 proc.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja Irena (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) skundėsi, kad iš jos mamos pensijos antstoliai atskaičiuoja dalį pinigų. 

„Mamai jau 72 metai, jos pensija nedidelė. Be mūsų, vaikų, pagalbos ji vos sudurtų galą su galu. Ar neturėtų vyresniems žmonėms galioti kažkokios išimtys dėl skolų. Ką daryti vienišiems žmonėms, kurie neturi artimųjų? Tokiais atvejais skolos ne mažėja, bet priešingai vis auga“, – piktinosi moteris.

Atskaičiuoja nuo 20 iki 50 proc.

„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič pasakojo, kad jeigu pensijos gavėjas turi skolų, antstolis atsiunčia vykdomąjį dokumentą, kuriame nurodoma, kokią pinigų sumą reikia išieškoti. 

REKLAMA
REKLAMA

„Vadovaudamasi šia informacija, „Sodra“ atlieka periodinius išskaitymus iš gavėjo pensijos ir tas lėšas perveda antstoliui. Iš skolininko pensijos, neviršijančios minimalios mėnesio algos (MMA) dydžio(MMA ant popieriaus šiuo metu siekia 730 eurų), išskaitoma 20 procentų, o jeigu yra keli sprendimai dėl skolos išieškojimo – 30 procentų. Iš pensijos dalies, viršijančios MMA dydį, išskaitoma 50 procentų. 

REKLAMA

Jei periodinės išmokos išieškomos žalos, padarytos suluošinimu ar kitokiu sveikatos sužalojimu, taip pat maitintojo gyvybės atėmimu, atlyginimui, išskaitoma 30 procentų gavėjo pensijos. Išskaitoma tol, kol bus visiškai padengtos išieškomos sumos“, – skaičiavo „Sodros“ atstovė. 

 Anot jos, „Sodra“ nekaupia statistikos, kokiam skaičiui pensijų gavėjų yra taikomas skolų išieškojimas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Šis skaičius svyruoja, kadangi vienos skolos yra padengiamos, kiekvieną mėnesį gaunami nauji vykdomieji dokumentai“, – pastebėjo „Sodros“ atstovė.

Pensininkai skolas kaupia retai?

Lietuvos antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė pirmiausia pažymėjo, kad skolos suma išskaičiuojama ir atitenka ne antstoliams, bet skolingos pensininkės kreditoriui, kuris ir kreipėsi į antstolius, siekdamas susigrąžinti savo lėšas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nors žmonės dažnai sako, kad jų pinigus „pasiima antstoliai“, iš tiesų antstoliai vykdo kreditorių reikalavimus ir išieškotas lėšas grąžina kreditoriams. 

Tiesa, dalis išieškotų lėšų yra pervedama tretiesiems asmenims už išieškojimo procese būtinas paslaugas (ryšio, pašto, bankų mokesčiai ir t. t.). Taip pat tam tikra, sprendimų vykdymo instrukcijoje nustatyta, lėšų dalis už proceso administravimą pervedama antstolio kontorai“, – aiškino antstolių rūmų valdytoja. 

REKLAMA

Taip pat ji atkreipė dėmesį, kad vyresni žmonės nepatenka į dažniausiai prasiskolinančių asmenų grupę. 

„Antstoliai pastebi, kad, net ir gaudami mažesnes pajamas, vyresni žmonės įprastai geba laiku susimokėti komunalinius ir kitus mokesčius. Dauguma jų linkę taupyti ir negyventi skolon, todėl neima greitųjų kreditų ir neperka išsimokėtinai ne pirmo būtinumo daiktų. 

Tad natūralu, kad ir pradelstų skolų, palyginti su jaunesniais žmonėmis, pensinio amžiaus žmonės turi gerokai mažiau“, – pasakojo D. Satkauskienė. 

REKLAMA

Anot jos, iš visų skolininkų antstoliai skolas išieško remdamiesi įstatymų nustatyta tvarka. 

„Iš pensijos dalies, neviršijančios Vyriausybės nustatyto minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio, išskaitoma 20 proc. gaunamų lėšų tais atvejais, kai yra išieškoma vienintelė skola. Jeigu skolos išieškomos pagal kelis vykdomuosius dokumentus, gali būti išskaitoma ne daugiau kaip 30 proc. darbo pajamų dalies, neviršijančios MMA. Iš pensijos dalies, viršijančios MMA, išskaitoma 50 proc. lėšų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išskaitų dydis taip pat priklauso nuo įsiskolinimo rūšies. Jeigu išieškomas išlaikymas periodinėmis išmokomis, žalos, padarytos suluošinimu ar kitokiu sveikatos sužalojimu, taip pat maitintojo gyvybės atėmimu, atlyginimas, iš Vyriausybės nustatytos MMA dalies gali būti išskaitoma didesnė suma – 30 proc. pajamų“, – komentavo antstolių rūmų atstovė.

Skolos paveldimos 

Anot D. Satkauskienės, paveldėtojai priėmę mirusio skolininko palikimą kartu gauna ir jo skolas. 

REKLAMA

„Su mirusiojo turtu paveldima didžioji dalis skolų. Įpėdiniams nepereina tik asmeninio pobūdžio prievolės – pavyzdžiui, prievolė periodiškai mokėti išlaikymo išmokas (vadinamuosius alimentus) vaikų išlaikymui. Tačiau iš paveldėto turto pagal įstatymus gali būti išieškomos mirusiojo vaikų išlaikymui priteistos lėšos arba susikaupusi alimentų skola. 

REKLAMA

Taigi, palikimą priimantiems įpėdiniams tenka ne tik pasirūpinti paveldimu turtu, bet ir prisiimti atsakomybę už savininko skolinius įsipareigojimus, jeigu tokių buvo“, – atkreipė dėmesį antstolių rūmų valdytoja. 

Pasak jos, tam, kad palikėjo skolos neužgriūtų kaip neplanuota finansinė našta, įstatymas suteikia patikimą teisinės apsaugos instrumentą – paveldimo turto apyrašą. 

„Jeigu palikimas priimamas pagal paveldimo turto apyrašą, įpėdiniui netenka mokėti skolų daugiau, negu jo paveldėto turto vertė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstatymo įtvirtina sąlygą pažymi, kad įpėdiniai už palikėjo skolas atsako tik paveldėtu turtu. Kitaip tariant, palikėjo skoloms padengti negali būti naudojamas iki paveldėjimo sukauptas įpėdinio turtas. Be to, paveldimo turto apyrašus sudarantys antstoliai įpėdinių prašymu gali patikrinti, ar palikėjas neturėjo kokių nors jiems nežinomų skolinių įsipareigojimų bankams, lizingo bendrovėms ir pan. Sudaryti palikimo apyrašą gali pareikalauti ir palikėjo kreditoriai, kuriems svarbu žinoti tikslią informaciją apie skolininko paliktą turtą“, – komentavo D. Satkauskienė. 

REKLAMA

Anot jos, dėl paveldimo turto apyrašo sudarymo reikėtų kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą. 

„Notaras išduoda vykdomąjį pavedimą dėl paveldimo turto apyrašo sudarymo, kuris pateikiamas antstoliui. Sudarydamas paveldimo turto aprašą, antstolis sudaro visų palikimą sudarančių daiktų sąrašą ir išvardija visas žinomas skolines palikėjo teises bei pareigas. Apyrašo pabaigoje įpėdinis paliudija, kad apyraše nurodytas visas įpėdiniui žinomas palikėjo turtas, visi palikėjo skoliniai reikalavimai ir skolinės pareigos. 

Kartais mirusio asmens įpėdiniai, bandydami išvengti atsakomybės už palikėjo skolas, sąmoningai vengia susitvarkyti paveldėjimo dokumentus. Toks elgesys neapsaugo nuo galimų kreditorių reikalavimų. Įstatymai gina kreditorių interesus. Kreditoriai gali kreiptis į teismą, nustatyti skolininko turto paveldėtoją ir įpareigoti jį vykdyti likusias prievoles“, – pasakojo antstolių rūmų valdytoja. 

Įteisino banditai savo verslą.
turetu nuskaiciuoti tik virs skurdo ribos, nes kaip kitaip zmogui gyventi. Nors ta problema jau sena, tik niekas jos nesprendzia, uzsienyje taip nenuskaiciuoja, ten palieka oriam gyvenimui.
didžioji dauguma pensininkų antstoliams moka už vaikams ar anūkams paimtas prekes išsimokėtinai. Prieš kurį laiką nešiojau pensijas, tai ne vienas tada pasiguodė, kad va, paėmiau, sakė patys mokės... Keisčiausia, kad pensininkas ima brangų telefoną išsimokėtinai sūnui ar dukrai, kurie niekur nedirba ir retai blaivią dieną mato ir tiki, kad jis išsimokės.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų