„Per šį pusmetį situacija rinkose neapibrėžtumo prasme yra nepasikeitusi – neapibrėžtumo ir svyravimų nė kiek nesumažėjo, vienok pensijų fondų rezultatai yra džiuginantys“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė LIPFA valdybos narys Tadas Peciukevičius.
Banko „Luminor“ investicijų valdymo portfelio valdytojas Justas Daujotas sako, kad teigiamą grąžą daugiausiai lėmė geri akcijų rinkų, o ypač JAV rinkos, rezultatai.
„Konkrečiai akcijos buvo ta turto klasė, kuri ir generavo visą pagrindinę grąžą (...) Šios grąžos esmę sudaro JAV rinka“, – spaudos konferencijoje sakė J. Daujotas.
Asociacijos duomenimis, 21–27 metų dalyvių fondai šiemet uždirbo didžiausią – 10,47 proc. bendrą svertinę grąžą, o lėčiausiai didėjo 63–69 metų kaupiančiųjų grąža, kuri pirmąjį pusmetį augo 3,19 proc.
Trečios pakopos pensijų fondų vidutinė grąža šiemet siekė 7,1 proc., jo vertė pirmojo pusmečio pabaigoje siekė 256 mln. eurų.
2022 metais antros pakopos pensijų fondų turto vidutinė svertinė grąža buvo neigiama – minus 13,8 proc., o 2021 metais ji buvo didžiausia per visą fondų veiklos istoriją ir siekė 21,07 procento.
Nuo veiklos pradžios 2004 metais antros pakopos pensijų fonduose sukaupta apie 6,5 mlrd. eurų, o šio turto grąža siekia 1,4 mlrd. eurų. T. Paciukevičius sako, kad grąžos proporcija yra didelė, ateityje galima tikėtis jos didėjimo.
„Matome, kokia reikšminga dalis yra sukaupto turto arba uždirbtos grąžos nuo visų pervestų įmokų. Natūralu, kad galima tikėtis ateityje, kad tos proporcijos tik didės ir grąžos efektas pasireikš su dar didesniu poveikiu per ateinančius metus“, – sakė T. Peciukevičius.
Pensijų kaupimo dalyviams nuo 2004 metų iki šiol išmokėta 0,47 mlrd. eurų.
„Sodros“ duomenimis, iš automatiškai šiemet į antros pakopos pensijų fondus įtrauktų 68 tūkst. gyventojų beveik 41 tūkst. juose dalyvauti atsisakė. LIPFA vertinimu, tai niekaip nepaveiks fondų rezultatų.
„Gyventojų automatinis įtraukimas ar neįtraukimas fondų rezultatų niekaip neveikia (...), grąžoms poveikio nėra“, – sakė T. Peciukevičius.
Antros pakopos pensijų sistemoje Lietuvoje dalyvauja apie 1,4 mln. dirbančių žmonių.