Premjeras Gintautas Paluckas svarsto įvesti cukraus mokestį. Jis būtų taikomas saldintiems ir energiniams gėrimams. Tokį mokestį turi per 80 pasaulio valstybių.
Apie cukraus mokestį specialistai diskutavo žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“.
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis komentavo, kad cukraus mokesčio tikslas yra ne papildyti valstybės biudžetą, bet keisti vartotojų elgseną.
„Siekiama, kad gyventojai mažiau vartotų produktų, kuriuose būtų pridėtinio cukraus“, – sakė ekonomistas.
Anot jo, kitų šalių patirtis rodo, kad įvedus cukraus mokestį nesveikų produktų vartojimas sumažėja.
„Valstybės, įvedusios mokestį, ne tik siekia surinkti daugiau mokesčių, bet ir sumažinti nesveikų produktų vartojimą.
Taip pat kitų šalių patirtis rodo, kad dalis gamintojų bando keisti produktų sudėtį ir cukraus kiekį juose sumažina“, – pastebėjo N. Mačiulis.
Surinktų milijonus eurų
Ekonomistas N. Mačiulis atkreipė dėmesį, kad dar 2017 metais bandė suskaičiuoti, kiek cukraus mokestis į biudžetą atneštų pinigų.
Tada suma siekė 100 mln. eurų.
„Norint tiek surinkti pinigų būtų taikomas gana didelis mokestis. Paprastai šalys taiko mažesnį mokestį, nes, kaip minėjau, pagrindinis tikslas yra ne surinkti pinigų, bet skatinti gyventojus vartoti mažiau cukraus.
Tačiau valdžia galėtų pasiūlyti alternatyvą: nesveikus maisto produktus apmokestinti, o kitiems sveikiems produktams – riešutams, vaisiams, kruopoms – taikyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą“, – komentavo N. Mačiulis.
Seimo narė, socialdemokratė Rasa Budbergytė irgi priminė, kad Vyriausybės programoje yra numatyta sumažinti PVM vaisiams ir daržovėms.
„Tikriausiai vienoje rankoje turėsime PVM lengvatą, o kitoje – cukraus mokestį. Sieksime, kad papildomos lėšos būtų skiriamos ne tik gynybai, bet ir viešosioms paslaugoms“, – sakė Seimo narė.
Mokestis turėtų būti didelis?
Tuo metu Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos vadovas Raimondas Tamošauskas tikino, kad pats pridėtinio cukraus nevartoja.
„O maisto pramonė paprastai prisitaiko. Įmonės ima reklamuotis, kad pradėjo gamyboje nenaudoti ar naudoti mažiau cukraus. Tačiau dažniausiai cukraus kiekį tik sumažina iki leistinos ribos“, – pastebėjo R. Tamošauskas.
Ekonomistė, „Assorti“ asortimento vadovė Guoda Azguridienė komentavo, kad įvedus cukraus mokestį bus dideli administravimo mokesčiai, o realios naudos ir surenkamų pinigų bus per mažai.
„Reikėtų užsiiminėti rimtesniais dalykais, ypač, jeigu norime daugiau pinigų surinkti gynybai.
Reikėtų žmonės šviesti apie cukraus žalą. Švietimo mokestis tikrai nepakeis“, – pastebėjo ekonomistė.
O Seimo narys iš konservatorių frakcijos Raimondas Kuodis nurodė, kad mokestis turėtų būti toks, jog jo neapsimokėtų dėti į maisto produktus vietoje miltų:
„Reikia apmokestinti nesveiką maistą. Mokesčio efektas gali būti labai didelis, jeigu žmonės mažiau sirgs, rečiau kreipsis pas gydytojus. Tada tuos sveikatos resursus bus galima nukreipti kitur.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!