Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ specialistai diskutavo apie pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą vaisiams ir daržovėms.
Vyriausybei programoje žadėjus įvesti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą šviežioms daržovėms ir vaisiams, o finansų ministrui kartojant, kad nėra jokių galimybių jokioms PVM lengvatoms, premjeras Gintautas Paluckas tikina, kad bus ieškoma priemonių skatinti sveiko maisto vartojimą.
Didesnis vartojimas skatins gamybą
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas Paulius Andriejavas pastebėjo, kad mažesnė kaina skatintų didesnį vaisių ir daržovių vartojimą.
„O didesnis vartojimas skatintų gamybą. Tokiu atveju ūkininkai daugiau augintų daržovių ir vaisių, o gyventojai daugiau vartotų sveikesnių maisto produktų.
Visi didieji ūkiai yra įsikūrę regionuose, didesnė gamyba padėtų ūkininkams sukurti daugiau darbo vietų“, – kalbėjo daržovių augintojų atstovas.
Tačiau jis minėjo, kad taip pat svarbu suvaldyti procesus, kad PVM lengvata iš tikrųjų sumažintų kainas, o ne taptų pretekstu kažkam uždirbti daugiau.
Anot jo, PVM lengvatą labiausiai pajustų vidutines pajamas gaunantys gyventojai.
„Jiems svarbus net 0,1–0,2 euro skirtumas. Todėl 5-9 proc. lengvata jiems tikrai padėtų įsigyti ir vartoti daugiau daržovių“, – pastebėjo P. Andriejavas.
Pasak daržovių augintojų atstovo, dažniausiai pirkėjų pasirinkimą lemia kaina.
„Jeigu pažiūrėsime į darželiuose ir mokyklose tiekiamas daržoves, matysime, kad jos atvežtinės, nes pigesnės. Pirkėjai dažniausiai žiūri į mažiausią kainą“, – tikino P. Andriejavas.
Šiuo metu Lietuva negali mažinti mokesčių?
Tuo metu „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas komentavo, kad Lietuvai reikėtų žiūrėti, kaip surinkti daugiau mokesčių, o ši lengvata priešingai – sumažintų biudžeto pajamas.
„Bus sunku užtikrinti, kad naudą gautų galutiniai vartotojai. Sudėtinga bus sekti kainas, juk jos dar priklauso ir nuo sezono.
Be to, tai pravertų Pandoros skrynią – kiti maisto gamybos sektoriai irgi imtų įrodinėti, kad jiems taip pat reikia PVM lengvatos. Įsiveltume į bereikalingas diskusijas, kai yra svarbesnių dalykų, pavyzdžiui, krašto apsaugos finansavimas“, – komentavo ekonomistas.
Pasak ekonomisto, tiekimo grandinės natūraliai trumpėja.
„Dabar galima vaisius ir daržoves užsisakyti internetu. Reikia skatinti gyventojus naudotis šia galimybe. Taip pat svarbu informuoti, iš kur maisto produktai atkeliauja ant vartotojų stalo“, – sakė Ž. Mauricas.
Pasak ekonomisto, Vyriausybė įsivarė save į kampą.
„Dabar prioritetas yra didinti surenkamų mokesčių kiekį. Tačiau atsirado siūlymas mažinti PVM, kuris iškrenta iš bendro konteksto“, – apibendrino ekonomistas.
Daržovių svarba sveikatai
Dietistė Vaida Kurpienė komentavo daržovių svarbą mityboje ir žiemą patarė valgyti šaknines daržoves: saliero šaknis, morkas, pastarnokus, kaliaropes, ridikus.
„Svarbu du kartus per dieną bent po pusę lėkštės užpildyti daržovėmis. Geriausia valgyti jas įvairias. Jeigu žmogus vien valgys pomidorus ir agurkus, šios daržovės jam atsibos, o ir skrandis gali supykti.
Be to, šakninės daržovės yra sotesnės“, – pastebėjo dietistė.
Ji patarė valgyti termiškai neapdorotas daržoves, kadangi jos yra naudingesnės.
„Tačiau galima valgyti ir virtas ar keptas daržoves, tik svarbu jų nesuvirti iki ištežimo“, – sakė V. Kurpienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Paimkim Lidl Lenkijoje ir Lidl Lietuvoje - tas pats prekybos tinklas,ir ten ir ten ta pati lenkiška produkcija - tik kažkodėl Lietuvoje tos pačios lenkiškos prekės pabrangsta 2 kartus. Logistika,PVM neturi tokios įtakos kainoms,kad jos pabrangtų 2 kartus - vadinasi kalti prekybos centrų antkainiai. Lenkijoje 2 kart pigiau - jau su PVM,logistika ir pelnu prekybos centrams. Karteliniai Lietuvos susitarimai tarp prekybos tinklų reguliuoja,kad pas mus kainos negalėtų būti mažesnės. O impotentų valdžia net pažaboti akivaizdaus kartelio nesugeba.