Tai numatančias Sveikatos draudimo įstatymo pataisas įregistravo Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai Virgilijus Alekna, Vitalijus Gailius bei konservatoriai Arvydas Pocius ir Laurynas Kasčiūnas.
Projektas numato, kad tokiems asmenims privalomasis sveikatos draudimas ir jo įsiskolinimai už laikotarpius, kai buvo teikiama savanoriškoji pagalba Ukrainoje, būtų dengiami valstybės lėšomis.
Pasak įstatymo pataisų iniciatorių, jei Seimas pritartų, Lietuvos gyventojams, kurie Ukrainoje teikia savanorišką pagalbą, išvykimo laikotarpiu susidariusi PSD įmokų skola būtų anuliuojama.
Tačiau toks skolos naikinimas būtų galimas tik tuo atveju, jei savanoriai pateiktų „Sodrai“ kompetentingų Ukrainos institucijų išduotus dokumentus, patvirtinančius, kad jie teikė pagalbą Ukrainoje. Teritorinė ligonių kasa taip pat turėtų patvirtinti, kad išvykę į Ukrainą Lietuvos gyventojai šiuo laikotarpiu negavo asmens sveikatos priežiūros paslaugų, kompensuojamų PSD fondo biudžeto lėšomis.
Beje, PSD įmokų skolos būtų anuliuotos labai konkrečiai asmenų grupei, t. y. tiems Lietuvos gyventojams, kurie nuo 2022 m. vasario 24 d. išvyko į Ukrainą, ten teikė ar tebeteikia savanoriškąją pagalbą kovoje su Rusijos karine agresija, tačiau nedeklaravo išvykimo iš Lietuvos ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui.
Tokia atleidimo nuo PSD įmokų galimybė, anot įstatymo pataisų autorių, būtų taikoma iki karo Ukrainoje pabaigos.
„Dalis Lietuvos gyventojų išvykę į Ukrainą teikia savanorišką pagalbą Ukrainos gynėjams – pavyzdžiui, tai yra medikai, slaugytojai, paramedikai. Visgi pastarieji neretai susiduria su PSD įmokų mokėjimo problema. (...) Suvokiant tokių žmonių savanoriškos veiklos (...) reikšmę ir tai, kad jie aukoja savo laiką ir pastangas, kartais net rizikuoja savo sveikata ar gyvybe, būtų tikslinga palengvinti jų galimybes ir neskaičiuoti PSD įmokų skolų“, – sakoma dokumento aiškinamajame rašte.
Pagal galiojantį reguliavimą išvykus į užsienį ilgesniam laikui ir nedeklaravus išvykimo bei nemokant PSD įmokų, nutrūksta sveikatos draudimas, o PSD įmokas administruojanti „Sodra“ pradeda skaičiuoti skolą. Sugrįžus į Lietuvą, kol nesumokama susikaupusi skola, žmogus negali gauti nemokamų gydymo paslaugų.
Norint sustabdyti PSD įmokų skaičiavimą, išvykimą būtina deklaruoti, jei išvykstama iš Lietuvos ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui.
Kaip pastebi įstatymo pataisų autoriai, dalis Ukrainoje savanoriaujančių Lietuvos gyventojų to nepadaro dėl laiko stokos ir intensyvios veiklos sudėtingomis ar net pavojingomis sąlygomis.
Siūloma, kad jiems palankus teisinis reguliavimas įsigaliotų šių metų lapkričio 3 d.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!