„Turbūt galima kažką keisti, bet prieš tai, kol Vyriausybė suformuluos bet kokius siūlymus, kuriuos siūlys svarstyti Seimui, vis dėlto norėtume sulaukti Konstitucinio teismo išaiškinimo, nes jis gali pakreipti antrosios pakopos likimą labai įvairioms linkmėmis ir gali būti, kad atskirų pakeitimų išvis nereikės, nes reikės svarstyti kitus klausimus“, – trečiadienį Delfi televizijai teigė I. Šimonytė.
„Manau, kad visada galima kliautis, jog žmonės yra racionalūs, pagalvos apie savo ateitį, atsidės savo pajamų šiandien, (...) bet gyvenimas to nepatvirtina. Socialinio draudimo sistema sukurta ne šiaip sau, kad žmogui senatvė neateitų netikėtai ir staiga nepaaiškėtų, kad pajamų yra gana sudėtinga išgyventi“, – aiškino ji.
Politikės manymu, dabartinė trijų pakopų pensijų sistema yra „daugiau mažiau subalansuota“ ir ji teigė nenorinti skubėti visko reformuoti dar kartą. Tačiau I. Šimonytė dar kartą pažymėjo, kad labai svarbus bus KT sprendimas.
„Manau, kad trijų pakopų schema, kurią turėjome, ji daugiau mažiau subalansuota. (...) Neskubėčiau visko reformuoti dar vieną kartą, turint mintyje, kad ką tik sistema buvo reformuota buvusios Vyriausybės, bet Konstitucinio teismo sprendimas bet kuriuo atveju bus labai svarbus“, – sakė konservatorė.
ELTA primena, kad kovo viduryje Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pristatė planuojamus pakeitimus antroje pensijų pakopoje. Siūloma, kad atsisakęs dalyvauti antrosios pakopos pensijų kaupime asmuo pakartotinai į sistemą automatiškai būtų įtraukiamas tik vieną kartą. Susistabdžiusiems dalyvavimą, automatinis įtraukimas nebebūtų kartojamas, o naujai įtraukti asmenys per tris mėnesius galėtų apsispręsti, ar dalyvaus pensijų kaupime. Be to, sukaupusieji iki 10807 eurų galėtų patys pasirinkti pageidaujamą išmokos rūšį.
Ministerija palaikė ir Seimo opozicijos kreipimąsi dėl esamos antrosios pakopos pensijų kaupimo tvarkos į Konstitucinį Teismą (KT). KT balandžio mėnesį priėmė nagrinėti Seimo narių grupės prašymą.
Tuo tarpu Prezidentūra svarsto, kad gyventojai galėtų vieną kartą gyvenime atsiimti ketvirtadalį sukauptų pinigų antroje pensijų pakopoje. Prezidentas Gitanas Nausėda yra tvirtinęs, kad siūlymas lemtų didesnį žmonių norą įsitraukti į sistemą. Pasak jo, jeigu žmogus jausis saugiau, jo noras dalyvauti pensijų sistemoje bus didesnis.
Prezidentūra savo pasiūlymą ketina pateikti Seimo rudens sesijoje. Tuo metu kiti politikai yra siūlę apskritai leisti žmonėms pasiimti antroje pakopoje sukauptas lėšas be jokių apribojimų.
Lietuvos pensijų sistemą sudaro trys pakopos. Pirmoji, „Sodros“ pensija, finansuojama iš dirbančiųjų ir darbdavių sumokamų mokesčių. Antrąją pakopą, į kurią gyventojai įtraukiami automatiškai, sudaro kaupimas pensijai privačiuose fonduose, į kuriuos kas mėnesį pervedama 3 proc. atlyginimo ir 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio dydžio siekianti valstybės paskata. Tuo metu kaupimas trečiojoje pakopoje yra savanoriškas, pinigus senatvei taupant privačiuose fonduose ar kitaip, pavyzdžiui, investuojant.
Vyriausybė privalo atrasti savyje jėgų - pripažinti savo pačių, arba - ankstesnių vyriausybių padarytas esmines klaidas, ilgalaikėje perspektyvoje,- žlugdančias jos piliečius, varančias žmones į skurdą senatvėje.
Pati antroji pensijų kaupimo sistema - nėra blogis.
Esmė tame, kad šis - Pensijų antros pakopos kaupimo įstatymas - buvo priimtas skubotai, paliekant didelių trūkumų.
Pvz. tai, kad pensijų fondų valdytojai - nėra atsakingi už savo veiklos, investavimo nuostolius. Net ir prarasdami fondo lėšas, - jie išsimoka sau dosnias algas, premijas, tiesiog imdami tam tikrą administracinį procentinį mokestį nuo visų tame fonde besisukančių pinigų.
O visi nuostoliai - gula ant būsimų pensininkų pečių.
Taipogi žiaurus yra būdas žmones varyti (beje, ir - pakartotinai) be jų sutikimo į antros pakopos pensijų fondus.
Kai ir - negalėjimas, kada bepanorėjus, -
iš tos nuostolingos kaupimo sistemos pasitraukti bei -
atsiimti jame įšaldytas savo pinigines lėšas.
Nieko čia tragiško nėra.
Kitais metais - vyks eiliniai Seimo rinkimai.
Yra vilties, kad nauja vyriausybė imsis priemonių ištaisyti klaidas. Neatmetama, kad fondai bus naikinami visiškai, prieš tai, - žmonėms 100% išmokėjus jų sukauptas lėšas.
Geros visiems dienos...