Šiauliuose ir regione vykusių 5-ųjų TAFISA pasaulio sporto visiems žaidynių rengėjai nusėdo ant dugno – atjungtas internetas, užblokuoti mobilieji telefonai. Neatsiskaityta su 140 paslaugų teikėjų. Aiškėja, kad skoloms dengti pinigų nepakaks. Dabar bandoma griebtis audito ir ieškoti kaltų, bet skolos gali užgulti mokesčių mokėtojus.
Niekas nepasikeitė
„Šiaulių kraštas“ dar spalį rašė, kad su didžiule pompastika liepos 6–11 dienomis surengtos žaidynės „sprogo“. Apie vėluojantį atsiskaitymą pirmoji atvirai prabilo Šiaulių dramos teatro aktorė Nomeda Bėčiūtė. Pagal sutartį žaidynių rengėjai turėjo su ja atsiskaityti per penkiolika dienų.
Ir aktorei, ir „Šiaulių kraštui“ žaidynių rengėjai tada tvirtino, jog pinigai bus, reikia tik sulaukti europinės paramos.
Labiausiai N. Bėčiūtei pikta buvo dėl to, kad žaidynių rengėjų skolomis nesidomėjo nei miesto, nei šalies valdžia. Žaidynių globėja buvo pati Prezidentė Dalia Grybauskaitė, o miesto vicemerė Daiva Matonienė skelbėsi žaidynėms išsirūpinusi 1,7 milijono litų europinės paramos.
Po aktorės kreipimosi į redakciją D. Matonienė „Šiaulių kraštui“ žadėjo viskuo pasidomėti, pareikalauti rengėjų ataskaitos.
Du mėnesiai praėjo, kas pasikeitė?
„Teks kreiptis į Prezidentę“, – dabar sako N. Bėčiūtė.
Ant dugno
Žaidynių rengėja viešoji įstaiga „Sportas visiems – Šiaulių regionas 2012“ sėdi be pinigų, atjungtais telefonais ir be internetinio ryšio.
Vakar „Šiaulių kraštui“ su įstaigos direktoriumi Kęstučiu Petraičiu nepavyko susisiekti, jo mobilusis telefonas užblokuotas.
Įstaiga turi tris darbuotojus: direktorių, direktoriaus pavaduotoją ir buhalterę. Iš jų vakar dirbo vienintelė direktoriaus pavaduotoja Natalija Borgerdt. Ji informavo, jog direktorius ir buhalterė serga. Pati rašanti paaiškinimo raštus Savivaldybei ir paslaugų teikėjams dėl vėluojančio atsiskaitymo.
Anot N. Borgerdt, paaiškinimas vienas – laukiama 516 tūkstančių litų Europos Komisijos (EK) paramos. Tie pusė milijono litų – galutinė paramos dalis iš žaidynėms skirtos 1,7 milijono litų europinės paramos.
Galutinė ataskaita buvo pateikta dar rugsėjį, ji priimta, bet pinigų nėra.
Žaidynių projektas baigiasi šių metų gruodžio 31 dieną. Ataskaitą pagal sutartį su EK reikėjo teikti per du mėnesius projektui pasibaigus. Bet rengėjai ataskaitą teikė anksčiau, tikėjosi, kad paramos pinigai greičiau bus pervesti. Koks paskutinis Briuselio atsakymas?
„Ne aš susirašinėju, – sakė N. Borgerdt. – Bet atsakymas buvo maždaug toks: dabar priimame naujas paraiškas, ir neturime laiko“.
Žaidynių rengėjai liko skolingi iš viso 140 paslaugų teikėjų. Didžiausia skolos suma vienam iš teikėjų –130 tūkstančių litų. Ar užteks to pusės milijono litų?
„Su didžiąja dauguma atsiskaitysime“, – sakė N. Borgerdt, neslėpdama, kad visiems pinigų neužteks.
Kas ir kur ieškos papildomų lėšų, direktoriaus pavaduotoja negalėjo atsakyti.
Įstaigos steigėja tik rengs auditą
Viešąją įstaigą „Sportas visiems – Šiaulių regionas 2012“ įsteigė kita viešoji įstaiga Šiaulių regiono plėtros agentūra.
Agentūros vadovė Jolita Butkutė „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog toks buvo agentūros dalininkų sprendimas.
Didžioji dalininkė yra Šiaulių miesto savivaldybė, kuriai priklauso 70 procentų dalių. Tarp mažųjų – visos apskrities savivaldybės.
J. Butkutė žino, jog žaidynių rengėjai turi skolų, bet sakė negalinti komentuoti. Sutartį dėl paramos gavimo su EK pasirašė ne agentūra, o VšĮ „Sportas visiems – Šiaulių regionas 2012“.
„Bus rengiamas šios įstaigos veiklos auditas, – tvirtino J. Butkutė. – Su Savivaldybe tai suderinta, po audito paaiškės ir įstaigos vadovų atsakomybė.“
Auditui pinigus klos Šiaulių regiono plėtros agentūra. J. Butkutė teigia, jog kitos išeities neturi. Iš agentūros uždirbamų pinigų gali tekti atseikėti ir 10 tūkstančių litų.
Iš kur gaus pinigų?
Žaidynių biudžetas buvo 4,3 milijono litų. Iš jų 1 milijonas litų – valstybės, 1,14 milijono litų – dalyvių registracijos lėšos, 345 tūkstančiais litų rėmė žaidynes miesto Savivaldybė, 30 tūkstančių – kitos regiono savivaldybės, 1,7 milijono litų – Europos Komisijos (EK) skirtos lėšos pagal specialių renginių programą.
J.Butkutės teigimu, žaidynių rengėjų įstaigos veikla nesibaigs su gruodžio 31-ąją. Bet iš kur „užblokuota“, veiklos nebevykdanti įstaiga gali uždirbti lėšų atsiskaityti su visais kreditoriais?
„Ji buvo įsteigta neribotam laikui, turės ieškoti papildomų lėšų šaltinių, – sakė steigėja. – Turi kažkokio turto – buvo pirkta įranga žaidynėms, kompiuteriai. Savivaldybės vieną kartą jau tiesiogiai rėmė, gal dar papildomai skirs lėšų?“
Kantrybė trūko
Vakar miesto Tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komitetas išsikvietė ant kilimo Savivaldybės administracijos direktorių Vladą Damulevičių aiškintis dėl TAFISA skolų. Bet direktorius ramybės neprarado: „Neturiu tikslios informacijos. Reikia laukti audito.“
„Užtenka žaisti, – pasipiktino komiteto pirmininkas Gintaras Karalevičius. – Ar TAFISA valdo miestą? Kas steigė tą įstaigą? Šiaulių regiono plėtros agentūra, o kiek ten turime dalių? Daugiau negu pusę? Vadinasi, mes priėmėme sprendimus ir mes atsakingi už jos veiklą“.
Iš V. Damulevičiaus pareikalauta po savaitės teikti raštu informaciją, kiek kam skolingi liko žaidynių rengėjai.
„Tik iš žiniasklaidos girdime apie tas skolas, bet ne iš Savivaldybės valdininkų, – sakė „Šiaulių kraštui“ G. Karalevičius. – Porą mėnesių prašiau ataskaitos.“
Politikas piktinosi, jog tik dabar paaiškėjo, kad dėl žaidynių viena Savivaldybės viešoji įstaiga įsteigė kitą viešąją įstaigą, o žaidynių rengėjų skolas gali tekti dengti iš miesto biudžeto.
„Šiaulių kraštas“ apie skolas klausė ir Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Gintaro Jasiūno.
„Oficialių skaičių neturiu, negaliu nieko garsinti, – kratėsi klausimo vedėjas. – Skolingi visoms sporto mokykloms, o kiek dar kultūros įstaigoms, nė nežinau.“