Praėjusią savaitę iš Šiaulių socialinės paramos skyriaus moteris gavo laišką: įtariama, kad jai neteisėtai išmokėti vaiko pinigai — 416 litų. Raginimus ateiti patikslinti pajamas gavo per tūkstantį apskrities šeimų. Dėl valstybės taupymo, šios šeimos galėjo nebetekti išmokos vaikams arba kažkas suklydo skaičiuodamas.
Į valstybės biudžetą iš apskrities šeimų turėtų sugrįžti per 400 tūkstančių litų.
Teisybę surado
Jauna šiaulietė augina vieną vaiką. Moteris žinojo, kad jos vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip trys valstybės remiamų pajamų dydžiai — šiuo metu 1050 litų ir vaikui priklauso 52 litų išmoka.
„Tikrai žinojau, kad mano uždarbis šios sumos neviršija, todėl gavusi laišką nustebau. Pasiskambinau laiške nurodytu Socialinės paramos skyriaus telefonu. Kadangi darbuotoja pasakė, “pažiūrėsime, gal kas nors susidubliavo“, supratau, kad jos žino permokų priežastis. Darbuotoja skambino į Vilnių, ilgai aiškinosi. Paaiškėjo, kad man du kartus buvo sudubliuota nedarbingumo pažyma“, — pasakojo moteris. Vadinasi, buvo padidintos ir pajamos.
Moteris Šiaulių socialinės paramos skyriuje sugaišo dvi valandas. Pastebėjo, kad su tokiais laiškais laukiančiųjų buvo pilnas koridorius. Moterys piktinosi: jei jų pajamos būtų didesnės nei 1050 litų, negi jos iš valstybės imtų po tuos 52 litus?
Kadangi laiške nurodoma, kad negrąžinus pinigų, laukia teisminis procesas, šiaulietė daro prielaidą, kad kitos šeimos permokas gali grąžinti net nesiaiškinusios priežasčių.
Irena Kiurienė, Šiaulių socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja patikslino: mieste vaiko išmokos gali būti permokėtos 450-iai šeimų ir joms gali tekti grąžinti apie 280 tūkstančių litų.
Sumaištį sukėlė naujas įstatymas
„Iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos gavome sąrašus asmenų, kurie dėl išmokos vaikui kreipėsi šių metų kovo, balandžio, gegužės mėnesiais. Jei netiksliai pasiskaičiavo, kilo įtarimas, kad pajamos viršija nustatytą normą ir žmonėms gali tekti grąžinti vaiko išmokas už aštuonis mėnesius, o tai vienam vaikui sudaro 416 litų“, — sakė I. Kiurienė.
Juodajame sąraše, kuris sudarytas vadovaujantis „Sodros“, Mokesčių inspekcijos, Darbo biržos ir nekilnojamojo turto agentūrų duomenimis, esančioms šiauliečių šeimoms išmokos sustabdytos, keliamos dokumentų bylos, žmonės kviečiami įrodyti pajamas.
Tokia situacija visoje Šiaulių apskrityje susidarė pirmą kartą. Anksčiau po 52 litus kas mėnesį už vaiką šeimos gaudavo nepriklausomai nuo pajamų: išmokos buvo skiriamos visiems vaikams iki 18 metų, jeigu vaikas mokosi — iki 21 metų, jei šeima daugiavaikė — iki 24 metų.
„Tik nuo šių metų kovo mėnesio išmokos vaikui mokamos atsižvelgiant į šeimos pajamas. Kada pradėjo eiti žmonės ir ėmėme aiškintis priežastis, dalis galvojo, kad galioja sena tvarka ir pajamos yra susijusios tik su darbo santykiais — atlyginimu. Tačiau įskaičiuojama šalpos pensija, darbo biržos išmokos, stipendijos, nedarbingumo, motinystės išmokos, pajamos pardavus arba nuomojant turtą“, — vardijo I. Kiurienė.
Socialinės paramos skyriaus darbuotojai buvo sunerimę sužinoję apie naują išmokų skyrimo įstatymą ir prognozavo, jog keblumų nebus išvengta. Paklausta, ar pakeitimus pakoregavo krizė ir visuotinis tapymo vajus, I. Kiurienė atsakė: „Taip“.
„Mūsų žmonės negalėjo suklysti“
I. Kiurienė neabejoja: Socialinės paramos skyriaus darbuotojai skaičiavimo klaidų neįvėlė: „Mūsų žmonės nesuklysta, nes jie neskaičiuoja. Gavėjai patys turėjo skaičiuoti.“
Prašymo formoje žmogus nurodo vieną iš galimų išmokos vaikui skyrimo atvejų. Pirmas: kai praėjusiais kalendoriniais metais šeimos vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį buvo mažesnės kaip trys valstybės remiamų pajamų dydžiai ir šiuo atveju pažymos apie pajamas pristatyti nereikia.
Jei pernai šeimoje pajamos viršijo valstybės nustatytą sumą, bet šiemet finansinė padėtis pablogėjo, reikia skaičiuoti, kada 12 mėnesių pajamų vidurkis yra mažesnis už 1050 litų ir tai įrodoma pažymomis.
Priežastys, kodėl permokėti vaiko pinigai, dar tikslinamos ir, pasak I. Kiurienės, kol kas tik įtariama, kad žmonės blogai susiskaičiavo pajamas.
Juodieji sąrašai dar plauks
Pasak I. Kiurienės, labiausiai gaila žmonių, kurių pajamos viršijo du— tris litus. Jiems teks grąžinti visą mėnesio išmoką — 52 litus, kuri nuo naujos išmokų tvarkos skaičiuota aštuonis mėnesius.
„Susimokėti davėme mėnesį laiko. Jei žmonės neturi pinigų, galėsime išskaičiuoti iš tolimesnių išmokų arba žmogus galės mokėti dalimis. Jei mokėti atsisakys griežtai, kito kelio, kaip kreiptis į teismą, nėra“, — sakė I. Kiurienė.
Tokie juodieji sąrašai Socialinės paramos skyrių pasieks dar kelis kartus: už birželį, liepą ir rugpjūtį bei už rugsėjį, spalį, lapkritį.
Ramiausiai gyvena pakruojiečiai
Šiaulių rajono Socialinės paramos skyriaus duomenimis, permokos išmokėtos 180-iai šeimų ir gali tekti grąžinti 210 tūkstančių litų.
Radviliškio rajone įspėjamuosius laiškus gavo 320 šeimų, bendra permokų suma nepatikslinta.
Akmenės rajone tokių šeimų yra apie 50, bendra permokų suma yra apie 15 tūkstančių litų.
Kelmės rajono Socialinės paramos skyriuje gautame sąraše buvo įrašytos 86 šeimos. Patikrinus duomenis, iš sąrašo „atkrito“ 31 šeima, o likusios 55 turi grąžinti 26 tūkstančius litų, beveik 19 tūkstančių litų jau atiduota.
Pakruojo rajono Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Daiva Rutkevičienė sakė, kad sąraše buvo tik viena šeima: „Bet dabar aiškinamės, ar jai reikės atiduoti permoką. Kodėl pas mus tiek mažai? Dirbame su šeimomis“.
MOTINOS JAU SIUNČIAMOS KALĖTI
32 metų motina, auginanti metų ir mėnesio vaiką dėl piniginių machinacijų nuteista kalėti dvejus metus pataisos namuose.
Buvęs Tauragės antstolis, pagal pateiktus duomenis, įrašė neteisingus duomenis apie būsimai motinai — „Sodros“ Tauragės skyriaus vyriausiajai specialistei — išmokėtą atlyginimą. Ji tuo metu laikinai buvo įsidarbinusi ir buhaltere anstolio kontoroje. Moteris gavo 125936 litų motinystės pašalpą, kuri buvo 66291 litu didesnė, negu būtų apskaičiuota pagal darbą pagrindinėje jos darbovietėje.
Šilalės rajono apylinkės teismas ir motinai, ir antstoliui skyrė po dvejus metus nelaisvės pataisos namuose.
Seimo posėdžių sekretoriate jau registruotos Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis siūloma ne atleisti jaunas mamas nuo atsakomybės, o numatyti alternatyvią bausmę — baudą.
Agnė Mockutė