„Dar rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje prie memorandumo prisijungė daugelis didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų – maisto produktų, namų apyvokos ir buities reikmenų, vaistų, drabužių ir avalynės, kitų plataus vartojimo prekių mažmenininkai. Vartotojams ne mažiau aktualu, kad pastaruoju metu įsipareigojimą sąžiningai perskaičiuoti kainas viešai deklaruoja vis daugiau smulkiųjų ir vidutinių įmonių, kurios sudaro per 90 proc. Lietuvos ūkio subjektų. Tikiuosi, kad daugelis prekybininkų ir paslaugų teikėjų pasinaudos galimybe informuoti vartotojus apie sąžiningą elgesį euro įvedimo metu“, – sakė ūkio viceministrė Rasa Noreikienė.
Tarp prisijungusių prie Geros verslo praktikos memorandumo yra prekybos tinklai „Maxima“, „Iki“, „Rimi“, „Norfa“, „Senukai“, „Apranga“, „Avitela“, „Drogas“, „Topo centras“, vaistinės „Benu“, „Camelia“, „Eurovaistinė“, degalinių tinklai „Statoil“, „Lukoil“, daugelis bankų.
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomojo direktoriaus Lauryno Vilimo teigimu, prisijungimas prie memorandumo prekybininkams reiškia viešą įsipareigojimą perskaičiuoti ir skelbti kainas laikantis teisės aktuose nustatytų reikalavimų, o pirkėjams – ženklą apie sąžiningą verslo elgesį euro įvedimo laikotarpiu.
„Vartotojai turi visišką pasirinkimo laisvę, todėl, nuspręsdami prekes ir paslaugas pirkti tik iš sąžiningų verslininkų, jie patys gali užkirsti kelią piktnaudžiavimo atvejams euro įvedimo laikotarpiu“, – pabrėžė L. Vilimas. Prie memorandumo prisijungusių ūkio subjektų, turinčių teisę naudoti ženklą „Perskaičiuota sąžiningai“, sąrašas viešai skelbiamas interneto svetainėje www.euras.lt. Prisijungti prie memorandumo galima užpildžius šioje svetainėje pateiktą prašymą ir atsiuntus jį per el. valdžios portalą arba atsiuntus el. paštu [email protected].
Ar prisijungę prie memorandumo verslininkai bei kiti prekių ir paslaugų pardavėjai kainas perskaičiuoja ir skelbia laikydamiesi nustatytų taisyklių, tikrina 17 priežiūros institucijų. Šių institucijų darbą koordinuojanti Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba rugsėjo mėnesį atliktų patikrinimų rezultatus, taip pat pažeidėjų sąrašą skelbs spalio viduryje.
Už netinkamą kainų perskaičiavimą ir skelbimą ūkio subjektams numatytos sankcijos – nuo įspėjimo iki 10 000 litų baudos. Iš viso numatoma atlikti per 30 000 patikrinimų prekybos ir paslaugų teikimo vietose, patikrinimai atliekami visose Lietuvos savivaldybėse.