Dirbti efektyviai ir sėkmingai svarbu ir darbuotojams, ir darbdaviams. Tačiau net geriausiam darbuotojui bent retkarčiais tenka kovoti su snauduliu ir dėmesio išsiblaškymu. 33 proc. dirbančių lietuvių apimti snaudulio jį malšina kava ir energiniais gėrimais, 25 proc. prasiblaškyti bando kalbindami kolegas, 13 proc. – naršydami socialiniuose tinkluose, dešimtadalis – užkandžiaudami. Tokius duomenis atskleidė kovo pradžioje rinkos tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta 1GO Lietuvos darbuotojų apklausa.
Paklausti apie darbingumą dienos metu, 39 procentai apklausos dalyvių kaip prasčiausią laiką darbui nurodė popietę, 32 proc. apklaustųjų sunkiausia susikaupti pradėjus darbą ryte.
Užkandžiams – šokoladas ir bandelės
Gerą savijautą darbe ir rezultatus dažniausiai siejame su gera darbo atmosfera ir asmeninėmis pastangomis, tačiau, anot specialistų, didelės įtakos jiems turi darbo bei poilsio režimas ir mityba. Vis dėlto, kaip parodė kompanijos „Arimex“ užsakymu atlikta apklausa, 17 proc. lietuvių apskritai neskiria dėmesio mitybos režimui ir valgo „kaip pasitaiko“. 40 proc. apklaustųjų valgo tris kartus – pusryčius, pietus ir vakarienę.
Gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė teigia, kad viena iš pagrindinių mieguistumo darbe priežasčių yra būtent netinkama mityba ir jos režimo nesilaikymas. „Maitinantis nereguliariai organizmui sunku išlaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje. Jam sumažėjus, mums trūksta energijos, svaigsta galva, o greičiausiai tokią savijautą „pataiso“ šokolado batonėlis ar saldi bandelė. Jų suvalgę įkliūvame į užburtą ratą. Saldus maistas organizme skatina išsiskirti insuliną, kuris labai greitai sumažina gliukozės kiekį kraujyje, ir vėl jaučiamės alkani, mieguisti“, – pasakoja specialistė. Todėl, anot K. Jasmontienės, svarbu laikytis mitybos režimo – valgyti mažesnėmis porcijomis, tačiau išlaikant vienodus intervalus, geriausia – penkis kartus per dieną, įskaitant užkandžius tarp trijų pagrindinių valgymų.
Paklausti, kuo užkandžiauja darbe, net 37 proc. 1GO darbuotojų apklausos respondentų nurodė dažniausiai besirenkantys bandeles ir saldumynus, o 22 proc. teigė neužkandžiaujantys visai. 28 proc. respondentų darbe kremta riešutus ir vaisius.
Pasak dietologės, užkandžių nederėtų nuvertinti, nes, pasirinkti tinkamai, jie padeda palaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje, taigi, išlaikyti gerą savijautą ir darbingumą. „Užkandžiams labai tinka švieži vaisiai, pavyzdžiui, obuoliai, daugiau energijos suteikia riešutai, džiovinti vaisiai, sėklos. Taip pat galima rinktis pieno produktus“, – pataria Kristina Jasmontienė.
Darbingumą ir gerą savijautą darbe padeda išlaikyti ir nedidelės pertraukėlės, kurių metu patariama pasivaikščioti, pasimankštinti, išgerti vandens. Vis dėlto reguliariai atsipūsti darbo dienos metu sau leidžia tik mažiau nei penktadalis 1GO darbuotojų apklausos dalyvių. 61 proc. pertraukėles darbe daro tik jei nėra pernelyg užsiėmę ir turi papildomo laiko. 20 proc. respondentų apie pertraukėles darbo metu nesusimąsto.