Tai, kad gyventojams iki šiol yra aktualus atsiskaitymas grynaisiais, patvirtina ir išmanių technologinių sprendimų įmonės „StrongPoint“ Savitarnos kasų produkto direktorius Povilas Kepalavičius.
„Savitarnos kasoms, kuriose yra ir grynųjų pinigų priėmimo funkcija, tenka didesnis krūvis nei toms, kuriose yra tik atsiskaitymas kortele. Nors iš duomenų įvairiose parduotuvėse įžvelgiame tendenciją, jog pirkimų kortele daugėja, tačiau žmonėms vis dar svarbu turėti galimybę atsiskaityti ir grynaisiais.
Žinoma, daug kas priklauso ir nuo parduotuvės, ir nuo regiono“, – pranešime cituojamas P. Kepalavičius.
Grynieji pinigai – aktualu europiečiams
Naujausia ECB apklausa atskleidžia, kad daugiau nei pusei europiečių vis dar labai svarbu turėti galimybę atsiskaityti grynaisiais pinigais.
Tai ypač akivaizdu šalyse kaip Belgija, Liuksemburgas ir Suomija, kur vartotojai dažnai renkasi kitus atsiskaitymo būdus, net ir naudodamiesi savitarnos kasomis.
Ypač ryški šios nuostatos tendencija tarp vyresnių nei 55 m. žmonių, kurie vis dar vertina grynaisiais pinigais atliekamus mokėjimus.
Net ir tarp jaunesnės kartos atstovų grynieji pinigai nepraranda savo svarbos, nors technologijos ir skaitmeninis atsiskaitymas vis labiau dominuoja.
„Apskritai, Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse matome bendrą finansinių paslaugų skaitmenizacijos augimą. Tačiau žvelgiant ir į apsipirkimo įpročius parduotuvėse, pastebime, kad lietuviai ir toliau aktyviai atsiskaitymams naudoja grynuosius pinigus“, – pasakoja P. Kepalavičius.
Kodėl grynieji pinigai iki šiol yra tokie svarbūs?
Grynųjų pinigų svarba išlieka ir šiandien dėl kelių pagrindinių priežasčių, kurias atskleidžia apklausa. Pirmiausia, daugelis žmonių vertina grynaisiais pinigais atliekamus mokėjimus dėl jų suteikiamo anonimiškumo ir privatumo. Taip pat grynieji leidžia išlaikyti savo finansinius sandorius užfiksuotus tik pačiam vartotojui, nes jie nepalieka jokio skaitmeninio pėdsako.
Kaip vieną grynųjų pinigų verčių, 35 proc. apklausos dalyvių pabrėžė išlaidų kontroliavimą. Tokiu būdu jie gali lengviau sekti išleidžiamų pinigų srautus bei neviršyti nustatyto biudžeto.
P. Kepalavičiaus teigimu, technologijos ir tradiciniai mokėjimo būdai gali puikiai papildyti vienas kitą, o vartotojai vis dažniau renkasi tai, kas jiems patogiau ir priimtiniau pagal situaciją.
„Pastebime, kad poreikis savitarnos sprendimams auga ir mažesniuose prekybos tinkluose, o tai tik pagreitina atsiskaitymo procesą. Kai beveik prieš metus Ukmergėje diegėme savitarnos kasas buvo nuogąstauta ar technologija pasiteisins.
Tačiau jau pirmosios dienos įrodė, kad pirkėjai noriai domėjosi ir naudojasi tokia apsipirkimo technologija, pardavimai nesumažėjo“, – pasakoja P. Kepalavičius.