Pasak jos, Baltarusijos Ekstremaliųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamento („Gosatomnadzor“) atstovai, dalyvaujantys streso testų rekomendacijų įgyvendinimo veiksmų plano peržiūroje, ir toliau teigia, kad 2018 metais atlikti testai neidentifikavo jokių projekto saugos trūkumų. VATESI manymu, požiūris yra neatsakingas ir netoleruotinas.
„Šiuo metu vykstanti tarptautinė Baltarusijos veiksmų plano peržiūra atskleidžia, kad net praėjus daugiau nei dvejiems metams nuo ekspertų rekomendacijų pateikimo, didžioji dalis rekomendacijų – 21 iš 29 (iš kurių net ne visos yra įtrauktos į Baltarusijos veiksmų planą) – yra neįgyvendintos“, – rašoma inspekcijos pranešime.
Anot jo, dėl aštuonių rekomendacijų, kaip teigiama įgyvendintų bent iš dalies, Europos ekspertai galės nuspręsti tik gavę papildomos informacijos.
„Visos likusios neįgyvendintos rekomendacijos yra taip pat svarbios ir jos nedelsiant turi būti įgyvendintos“, – teigia inspekcija.
Pasak jos, ypač svarbu, kad būtų įgyvendintos konkrečios saugos gerinimo priemonės, turinčios sustiprinti AE projekto atsparumą ekstremaliems seisminiams įvykiams, atnaujinta gaisro gesinimo sistema, taip pat pademonstruotas saugai svarbių pastatų atsparumas vandens patekimui (pаvyzdžiui, esant smarkiam lietui) ir kitos priemonės.
VATESI primena, kad iki šiol Baltarusija nesprendžia ir kitų Lietuvos nuo pat Astravo AE projekto įgyvendinimo pradžios keliamų saugos klausimų, susijusių su vietos (aikštelės) parinkimu ir įvertinimu, projekto atsparumu didelio komercinio lėktuvo sudužimo poveikiui, tikimybiniu saugos vertinimu ir kitomis saugos užtikrinimo problemomis.
„1-ojo branduolinės elektrinės energijos bloko paleidimo ir eksploatavimo darbai turi būti sustabdyti, kol visi saugos klausimai nėra išspręsti“, – ragina VATESI.
Lietuva yra aktyvi netoli jos sienos bandomos Astravo AE kritikė, Minskas priekaištus dėl saugumo atmeta.