Trečiadienį po Vyriausybės posėdžio finansų ministras Vilius Šapoka paaiškino, kuo skirsis parama per šį karantiną.
„Iš tiesų situacija bus skirtinga, nes pavasarį buvo priimtas tikrai labai išsamus paketas priemonių, kuris apėmė keletą esminių tikslų. O tai visų pirma ir mūsų sveikatos sistemos išsaugojimą ir gyventojų pajamų išsaugojimą, užimtumo išsaugojimą, verslo likvidumo skatinimą ir, žinoma, patį ekonomikos skatinimą per greitesnį jau numatytų projektų įgyvendinimą. Per tą laiką buvo patvirtintas Lietuvos ateities ekonomikos DNR planas, kuris transformuos ekonomiką“, – sakė finansų ministras.
Vis dėlto jo teigimu, kai kurios priemonės bus panašios, tačiau nebus taikomos taip plačiai ir tokiam dideliam skaičiui gavėjų.
„Dabar, kuomet mes kalbame grynai apie karantino situaciją, tai bus numatytos priemonės, iš esmės analogiškos, kokios buvo taikomos pavasarį, bet jos bus taikomos ne horizontaliai, praktiškai visiems, bet bus taikomos toms įmonėms, kurios iš tiesų, kurias tiesiogiai paveikė Vyriausybės priimti sprendimai dėl apribojimų, susijusių su karantinu“, – aiškino V. Šapoka.
Pasak jo, yra numatyti paramos skyrimo kriterijai, jie aptarti su socialiniais partneriais. Socialinės apsaugos ir darbo ministras kartu su inovacijų ministru iki kitos savaitės vidurio turės parengti sąrašą veiklų, kuriose tie paramos mechanizmai bus taikomi.
Finansų ministras taip pat atkreipė dėmesį, kad galutinė paramos verslui tvarka nėra patvirtinta.
„Tačiau jau numatyti tokie kriterijai, kaip veiklos pajamų nuosmukis tiek sektoriuje, tiek individualioje įmonėje, taip pat sąrašas veiklų, kurios paveiktos ribojimų. Dėl to esą skiriant paramą bus galimybių atsižvelgti į konkrečios įmonės situaciją“, – sakė V. Šapoka.
Jis neįvardijo, kiek tiksliai bus skirta pinigų nukentėjusiems nuo antro karantino ir su juo susijusių suvaržymų.
„Tos sumos yra tikrai numatytos dabartiniame ekonomikos skatinimo plane. Bendrų sumų, tikiuosi, judinti neprireiks, tai bus perskirstymas tarp įvairių sričių. O kalbant apie deficito dydžius dėl ateinančių metų, viskas priklausys nuo būsimos Vyriausybės sprendimo ateinančiais metais“, – kalbėjo V. Šapoka.
Jis taip pat patikslino, kad kovo mėnesį patvirtintame plane iš viso skatinimo plane paramai buvo numatyta apie 6 mlrd. eurų. Iki šiol jų panaudota apie 3 mlrd. eurų.
Kokie nauji ribojimai verslui
Pagal Vyriausybės priimtą nutarimą, valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse bus dirbama ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai tai būtina atlikti darbo vietoje. Tuo metu privačiame sektoriuje taip dirbti rekomenduojama.
Nuo šeštadienio bus draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų veikla, išskyrus maisto tiekiamą išsinešti arba pristatyti.
Parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose ir teritorijose šalia jų turės būti užtikrinamas 10 kv. m prekybos plotas 1 lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip 1 klientas, taip pat užtikrinamos srautų valdymo, atstumo laikymosi, sveikatos saugos, higienos ir kt. priemonėmis sąlygos.
Tokie patys reikalavimai taikomi ir paslaugų teikimo vietose (išskyrus apgyvendinimo paslaugas). Taigi, panašu, kad kirpyklos, grožio salonai galės veikti, tačiau turės vykdyti minėtas sąlygas.
Viešbučiuose ir kitose apgyvendinimo įstaigose bus galima apgyvendinti viename kambaryje ne daugiau nei po 2 asmenis, išskyrus šeimos narius. Jų bendro naudojimo patalpose bus būtina užtikrinti kaukių dėvėjimą ir bent 2 m atstumą tarp gyventojų, taip pat valdyti srautus, laikytis saugos, higienų ir kitas priemones.
Pagal nutarimą nuo šeštadienio taip pat bus draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų (pvz., sporto klubų), teikiančių poilsio paslaugas, veikla.
Be to, bus draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus aukšto meistriškumo sporto pratybas, individualius fizinio aktyvumo užsiėmimus, fizinį aptarnavimą bibliotekose.
Taip pat bus draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse viešose vietose organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai ar kiti tam tikrą laiką trunkantys organizuoti žmonių susibūrimai viešojoje vietoje iš anksto nustatytu laiku, išskyrus.
Šis reikalavimas nebus taikomas aukšto meistriškumo sporto varžybas, kai jos vyksta be žiūrovų, taip pat laidotuvėms, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų.
Be kita ko, Vyriausybė nuo šeštadienio rekomenduoja gyventojams riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių – palikti gyvenamąją vietą tik vykstant į darbą, prekybos vietą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų paslaugų; nerengti asmeninių švenčių privačiose erdvėse arba jas organizuoti dalyvaujant ne daugiau nei 10 asmenų dėvint kaukes.
Pagal nutarimą, įmonėms, kurių veikla karantino metu bus apribota, galės būti teikiama parama atsižvelgiant į apyvartos sumažėjimą ne mažiau nei 30 proc. arba ne mažiau nei 40 proc. visame veiklos sektoriuje, kuriame veikia įmonė.