Portalo tv3.lt skaitytoja vilnietė Rasa pasakojo, kad lėkštė sriubos ar šaltibarščių kavinėse jau kainuoja daugiau nei 5 eurus.
„Vienoje kavinėje lėkštė šaltibarščių kainavo 5,50 euro, o kitoje daržovių sriuba su mėsa 5 eurus, o aštri avienos sriuba jau atsiėjo 6,9 euro.
Juk anksčiau sriuba vos kelis eurus kainuodavo, o už 5 eurus ar daugiau jau normalų patiekalą galėjau nusipirkti. Jeigu ir toliau kainos kils, kavinės ir restoranai greitai taps neįkandama prabanga“, – sakė Rasa.
Pernai PVM viešojo maitinimo sektoriui buvo laikinai sumažintas nuo 21 proc. iki 9 proc. Lengvata buvo įvesta siekiant padėti nuo Covid-19 pandemijos nukentėjusiam verslui.
Šiemet Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) siūlo Lietuvai atsisakyti PVM lengvatos. Prie to linksta ir Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė.
Tačiau restoranų ir kavinių atstovai prašo valdžios pratęsti PVM lengvatą. Kitu atveju, anot jų, galima sulaukti bankrotų ir dar didesnių kainų restoranų lankytojams.
Lengvatą prašo pratęsti bent metams
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė neigiamai vertino siūlymą atsisakyti PVM lengvatos maitinimo įstaigoms.
„Norėjome kreiptis į Vyriausybę ir prašyti dar metams pratęsti PVM lengvatą. Šiuo metu situacija sudėtinga. Kai galvojome, kad jau imsime atsigauti, smogė energetikos išteklių kainos. Be to, ir karas viską sujaukė. Užsienio turistai nebenori atvykti į Lietuvą.
Suprantame, žadėjome, kad užteks dviem metams sumažinti PVM. Ir tai tikrai padėjo, apie 80 proc. restoranų nuo bankroto išgelbėjo PVM lengvata. Tačiau dabar auga visi kaštai, brangsta žaliavos, kyla atlyginimai, reikia mokėti visus atidėtus mokesčius“, – vardijo restoranų ir viešbučių atstovė.
Anot jos, restoranams reiktų bent metams pratęsti PVM lengvatą.
„Ši pagalba restoranams būtų labai reikalinga. Kitu atveju galime matyti ir bankrotų. Restoranai nebeatlaikys augančių kainų.
Be to, kitose šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, niekas negalvoja apie tokių lengvatų naikinimą. Daugelis šalių pandemijos metu sumažino jau sumažintą PVM. O pas mus jis jau tada buvo didelis“, – komentavo E. Šiškauskienė.
Dienos pietų restoranų tinklo „iLunch“ vadovas Donatas Vaitasius sakė, kad per Covid-19 pandemiją labiausiai nukentėjo būtent viešojo maitinimo sektorius.
„Restoranai ir kavinės vis dar jaučia pandemijos pasekmes ir jaus dar ilgą laiką. PVM lengvata per trumpai yra taikoma, įmonės nespėjo atsitiesti. PVM lengata tikrai dar nekompensavo visų patirtų nuostolių pandemijos laikotarpiu“, – sakė įmonės vadovas.
Augs kainos restoranų lankytojams
E. Šiškauskienė tikino, kad panaikinus PVM lengvatą augs kainos restoranų lankytojams.
„Dar prisidės ir infliacija, todėl kainos augs. Ir tai tikrai neskatins vartojimo. Žmonės rečiau eis į restoranus“, – sakė E. Šiškauskienė.
D. Vaitasius pastebėjo, kad didėja visi restoranų kaštai.
„Dar nebuvo tokių laikų, kai komunalinių paslaugų sąnaudos restoranuose būtų didesnės nei nuomos mokestis. Tačiau apie tai niekas nekalba. Negirdėjau, kad ir kažkokios priemonės būtų taikomos, kurios padėtų augančias kainas amortizuoti.
Todėl natūralu, kad kainos augs galutiniam vartotojui. Verslas negali dirbti nuostolingai arba gali tai daryti, tik trumpą laikotarpį. Kainos vartotojams jau kilo, juk pagrindinių maisto produktų krepšelis per metus pabrango 20 proc. Turbūt nėra nė vienos kaštų eilutės restorane, kurioje nedidėtų kainos. Brangsta žaliavos, nuoma, darbo užmokestis, pakuotės ir kt. Šį brangimą galima amortizuoti tik didinant kainas vartotojams“, – komentavo restoranų vadovas.
Darbuotojai nori didesnių algų
Restoranų „Momo grill“, „Monai“ Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje vadovas Vytautas Samavičius sakė, kad net nepanaikinus PVM lengvatos, kainos restoranų lankytojams jau kyla.
„Neturime kitos išeities, viskas brangsta. Pavyzdžiui, jautienos išpjova anksčiau kainuodavo 24–27 eurus. Dabar ji kainuoja 39 eurus. O kitą mėnesį tiekėjai pranešė, kad išpjova kainuos jau 50 eurų. Ir tai tik vienas pavyzdys. Aliejus, miltai, kruopos, bulvės pabrango apie 30–40 proc. Ir visos šios kainos nugulė ant mūsų ir mūsų svečių pečių.
Auga ir darbuotojų lūkesčiai. Jiems irgi viskas brangsta nuo degalų iki komunalinių mokesčių. Darbuotojams nebeužtenka jų algų. Norime išlaikyti darbuotojus, tačiau nebeturime iš ko. Mes jau nebekalbame apie pelną, tikimės, kad išeisime ant nulio“, – tikisi restoranų vadovas.
V. Samavičiaus restoranai įsikūrę didžiausiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Tačiau pasak pašnekovo, visuose miestuose viskas brangsta vienodai.
„Tikrai nėra taip, kad jautiena ar bulvės Klaipėdoje būtų pigesnės. Darbuotojų atlyginimai irgi praktiškai visuose miestuose yra vienodi. Infliacija visuose miestuose yra vienoda“, – tikino restoranų vadovas.
Patys tegul ir valgo, o dar nori lengvatų. Vis jiems maža. Jau nežino kiek lupti.