• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurie verslininkai siūlo griežtinti galimybių paso ir kitų šiuo metu galiojančių ribojimų tikrinimą. Griežčiau tikrinti siūloma ne gyventojus, tačiau pačius verslininkus – akyliau žiūrėti, ar jie užtikrina galiojančius reikalavimus. Pasak jų, šiuo metu dalis verslininkų gali dirbti praktiškai nesilaikydami jokių ribojimų, o už tai lieka nenubausti. Tačiau šią idėją sveikina toli gražu ne visi verslininkai.

Kai kurie verslininkai siūlo griežtinti galimybių paso ir kitų šiuo metu galiojančių ribojimų tikrinimą. Griežčiau tikrinti siūloma ne gyventojus, tačiau pačius verslininkus – akyliau žiūrėti, ar jie užtikrina galiojančius reikalavimus. Pasak jų, šiuo metu dalis verslininkų gali dirbti praktiškai nesilaikydami jokių ribojimų, o už tai lieka nenubausti. Tačiau šią idėją sveikina toli gražu ne visi verslininkai.

REKLAMA

Siūlymų griežčiau tikrinti, kaip verslas laikosi galiojančių reikalavimų, buvo girdėti dar tik ribojimams maitinimo įstaigose įsigaliojus. Vilniaus naktinio aljanso (VNA) pirmininkas Mark Adam Harold sakė, kad ribojimai neturi jokio pagrindo, jei verslininkai nėra kontroliuojami, kaip ribojimų laikosi.

Šiuo metu patikrinimai yra vykdomi, tačiau verslininkai norėtų, kad jie vyktų dažniau ir tam siūlo pasitelkti slaptus pirkėjus.

REKLAMA
REKLAMA

Nukenčia tie, kurie ribojimų sąžiningai laikosi

Tokios pačios nuomonės, kaip ir anksčiau, M. A. Harold laikosi ir dabar – mano, kad verslininkai turėtų būti kontroliuojami griežčiau.

REKLAMA

„Nuo pandemijos pradžios, kai prasidėjo taisyklės, VNA bei barų ir kavinių asociacija rašėme raštus ministerijoms ir sakėme, kad jeigu yra taisyklės, tada reikia ir griežtesnės kontrolės.

Kodėl? Nes mes atsakingai laikomės taisyklių savo patalpose, o mūsų konkurentai, kurie mažiau sąžiningai dirba ir jiems mažiau rūpi klientų sveikata, tiesiog ignoruoja taisykles ir dėl to gauna konkurencingumo pranašumą“, – tv3.lt aiškina M. A. Harold.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak barų ir naktinių klubų atstovo, gyventojai mieliau renkasi lankytis tose vietose, kur jų galimybių pasai nėra tikrinami ir kur galiojančių ribojimų nėra griežtai laikomasi.

Bare paprašius klientų, kad šie užsidėtų kaukes ar prie stalelio nesėdėtų per didelėmis grupėmis, šie atvirai pasako, kad tuomet geriau esi į kitą barą, kuriame personalas ribojimų laikytis nereikalauja.

Todėl griežtesnė verslininkų kontrolė, pasak M. A. Harold, padėtų visiems išlikti lygiems ir užtikrinti, kad klientai laikytųsi saugumo reikalavimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai verslininkai jau esą yra kalbėję su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), taip pat esą kreipėsi ir į Vyriausybę, tačiau išgirsti nebuvo.

„Sakiau jiems – o kur yra kontrolė? Visada kalbate tik apie apribojimus, bet matome, kad nėra kontrolės. Praeitos Vyriausybės ministerijos atsakymas – darome kontrolę. Sakau – kokią kontrolę? Nematome antraščių, kad buvo išrašyta daug baudų, aptikta daug pažeidimų. Mes matome daug pažeidimų gatvėse.

REKLAMA

Kur ta kontrolė yra? Jie atsakė, kad tai ne jų laukas, o policijos. Policija sako, kad turi nusikaltimų, o čia yra mažas reikalas ir neturi resursų, pamatuoti tarpą tarp staliukų nebus prioritetas. Sutinku, policija tikrai turėtų gaudyti kriminalus, o ne matuoti atstumus.

Eini pas savivaldybę. Ji irgi sako, kad neturi tokių resursų ir lanksčiai žiūri – gerai, kad yra daug lauko kavinių, meras jas palaiko. Dėl to formuojasi nuomonė, kad taisyklės yra tik dėl vaizdo“, – sako M. A. Harold.

REKLAMA

Siūlo pasitelkti slaptus pirkėjus

Verslininkai norėtų, kad atsakingos institucijos dažniau ir griežčiau juos patikrintų. Pavyzdžiui, siūloma pasitelkti slaptus pirkėjus.

„Kad ateitų be uniformos, atsitiktiniu būdu ir pabandytų patekti į vietą su suklastotu (galimybių – aut. past.) pasu arba be jo. Jeigu aptiks aplaidumą, tada tegul išrašo didelę baudą ir visa industrija sužinos, kad yra kontrolė, tad geriau laikytis taisyklių, o ne piktnaudžiauti ta spraga“, – siūlo M. A. Harold.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verslininkai norėtų, kad apie patikrinimus visuomenė būtų informuojama skaidriai – kad būtų skelbiama, kiek įstaigų patikrinta, kiek ir kokių pažeidimų nustatyta bei kiek baudų išrašyta.

„Ar aš galiu įeiti į koronastop.lt ir pamatyti tokias statistikas? Kodėl ne? Akivaizdžiai dėl to, kad tos statistikos yra gėdingos. Nuėjus būtų parašyta, kad labai mažas procentas vietų buvo kontroliuojamos, labai mažas kiekis baudų buvo išrašytos ir visi sužinotų, kad 99 proc. barų praktiškai neliečiami gali veikti – jeigu bus bauda, tai gal rizikuokime.

REKLAMA

Manau, visi žino, kad svarbiausia yra baimė, kad gali būti pagautas, o tos baimės tiesiog nėra“, – sako M. A. Harold.

Prekybininkai, viešbučiai ir restoranai: kontrolės griežtinti nereikia

Ne visi verslininkai pritaria idėjai, kad patikrinimų trūksta. Pavyzdžiui, prekybininkai mano, kad šiuo metu jiems tenkančios atsakomybės ir taip yra per didelės, tad svarstant apie kontrolės griežtinimus siūlo įvertinti jų proporcingumą pažeidimų lygiui.

REKLAMA

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdančioji direktorė Rūta Vainienė mano, kad kontrolė galėtų būti griežtinama tose vietose, dėl kurių yra gaunama daugiausiai nusiskundimų.

„Iš (asociacijos – aut. past.) narių aš tokią informaciją turiu, kad jų samdomi darbuotojai gana pedantiškai ir atidžiai kontroliuoja. <…> Pažeidimų, kur buvo nustatyta, palyginus procentas yra labai nedidelis. Kai buvo reidas, 12 tūkst. patikrinta, rasti 38 pažeidimai – 0,31 proc. Tai yra labai nedaug“, – tv3.lt sako R. Vainienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Vainienė mano, kad reikalavimai, kurių šiuo metu turi laikytis prekybos įmonės, ir taip yra pertekliniai. Pavyzdžiui, galimybių paso įvedimas parduotuvėse, prekybininkų vertinimu, buvo didelė klaida. R. Vainienė pastebi, kad įvedus ribojimus epidemiologinė situacija nepagerėjo, be to išgirdome apie skiepų ir galimybių paso klastojimus.

Todėl griežtesnė prekybos įmonių kontrolė prekybininkams atrodytų nereikalinga priemonė.

„Mūsų nariai, tinklinės parduotuvės, saugos darbuotojai žiūri labai atidžiai. Jie yra įpratę identifikuoti galimą pažeidėją, nes turime labai daug reikalų su vagystėmis ir nesąžiningų žmonių identifikavimu. Kuomet kyla įtarimas, paprašoma asmens dokumento. Jei kažkokios papildomos priemonės, jos turi būti taiklios, nukreiptos į problemą, o ne šaudoma abstrakčiai“, – teigia R. Vainienė.

REKLAMA

Griežtesnio verslininkų kontroliavimo dėl ribojimų laikymosi nenorėtų ir viešbučiai bei restoranai. Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad asociacijai priklausantys verslininkai yra sąmoningi ir ribojimų laikosi, be to, puikiai suvokia, kas gali grėsti reikalavimus pažeidus.

„Institucijos tai (patikrinimus – aut. past.) daro pasirinkdamos atsitiktinius restoranus arba viešbučius ir tai, manau, ir administraciniai kaštai, ir papildomi žmonių resursai. Verslo žmonės yra pakankamai sąmoningi, kurie puikiai supranta, kokios sankcijos gresia ir kuriems yra labai svarbu, kad jie nebūtų uždaryti, turėtų darbo vietas“, – tv3.lt komentuoja E. Šiškauskienė.

REKLAMA

VMVT per savaitę patikrina apie 170 patikrinimų dėl reikalavimų laikymosi

Naujienų portalas tv3.lt dėl komentaro kreipėsi į SAM. Ministerija nurodė, kad pakomentuoti turėtų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Miglė Navašinskaitė, planinių ir neplaninių patikrinimų metu maisto tvarkymo subjektai yra tikrinami ir dėl operacijų vadovo (OV) sprendimo reikalavimų laikymosi.

REKLAMA
REKLAMA

VMVT yra atsakinga už maisto tvarkymo subjektų veiklos ekstremaliosios situacijos metu taikomų apribojimų laikymosi kontrolę. Tarnyba tikrina viešojo maitinimo, prekybos maisto produktais ir kitas įmones.

Kaip nurodo tarnyba, ji įstaigas tikrina nuolat. Skaičiuojama, kad VMVT inspektoriai per savaitę vidutiniškai atlieka apie 170 maisto tvarkymo subjektų patikrinimų dėl OV sprendimų reikalavimų laikymosi. Šalyje yra VMVT kontroliuojami 11 573 viešojo maitinimo subjektai ir 17 627 mažmeninės prekybos subjektai.

„Nustačius valstybės lygio ekstremaliosios situacijos metu taikomų apribojimų nesilaikymo faktų, viešojo maitinimo įmonė gali būti patraukta administracinėn atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnio 4 dalį.

Baudos už reikalavimų nesilaikymą fiziniams asmenims gali būti taikomos nuo 500 iki 1500 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1500 iki 6000 eurų“, – tv3.lt komentuoja M. Navašinskaitė.

Į klausimą, ar nėra planuojama griežtinti verslininkų patikrinimų, tarnyba atsakė taip: „VMVT ekstremalios situacijos šalyje metu atlieka kontroliuojančios institucijos vaidmenį dėl OV sprendimo reikalavimų laikymosi ir šią kontrolę vykdo tiek planine, tiek neplanine (pagal skundus ar poreikį) tvarka.“

REKLAMA

Norint informuoti VMVT apie COVID-19 saugumo reikalavimų pažeidimus maitinimo įstaigose ar prekybos maistu vietose, galima tai padaryti VMVT nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba el. paštu [email protected].

Už laisvalaikio ir (ar) pramogų paslaugų teikimo veiklos (šokių, diskotekų, šokių salių, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų veiklos) kontrolę dėl OV sprendimo reikalavimų laikymosi kontrolę yra atsakingos savivaldybių administracijos bei Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Vyriausybė ketina griežtinti galimybių paso kontrolę

Vyriausybė ketina griežtinti galimybių paso kontrolę, reaguodama į pranešimus apie pažeidimus, penktadienį pranešė premjerės Ingridos Šimonytės patarėja Živilė Gudlevičienė.

„Iš karto po tokių signalų ir Vyriausybė atkreipė dėmesį į tai, ir vakar buvome susitikę su kontroliuojančiomis institucijomis tą situaciją apžvelgti, patikros vyksta, tikrinama nemažai tų įstaigų, ir nusižengimų yra randama, bet būtent ir kalbėjome, kad tą kontrolę reikia stiprinti“, – penktadienį LRT sakė Ž. Gudlevičienė.

Premjerės patarėjos teigimu, „matome, ir iš iš pranešimų, ir iš pasisakymų viešoj erdvėj, kontrolė yra nepakankama, žmonės atsipalaidavo“.

REKLAMA

Policijai praėjusį penktadienį šalyje įvykdžius patikrinimo akciją prekybos centruose, pradėti 38 ikiteisminiai tyrimai dėl naudojimosi svetimu galimybių pasu. Pareigūnai teigia patikrinę apie 11,7 tūkst. asmenų. 

Policija teigė pastaruoju intensyviai stebėjusi socialinę erdvę, gavusi informacijos apie neteisėtus veiksmus su galimybių pasais. 

Baikit žaisti su tais galimybių pasais prekybos vietose. Nei logikos, nei naudos.... Durnių laivas sugalvojo? Ir matyt ilgam, nes patinka priešinti ir skaldyti. O skiedros toli lekia.Kodėl protingų vyrų tos bobšės neklauso. Čaplinskas, Kasiulevičius ir kt.
Yra tik covidas-gripas ir vakcinavimas. O visas likes pasaulis palauks. Zmogus jau kaip ir nezmogus. Vakcinavo mire niekam neidomu. O va jei mire ir testas nustato covida, testas kuris neskirtas tam ir turi 95% paklaida, vat cia jau visos kameros nukreiptos i sita mela, kuris vadinamas tiesa. Ir bandoma ant sito melo kurti ka?
Kam naudingas sitas melas? Na, pasukam galvas ir kameras i tuos kam naudingas sitas melas? A sory nesigauna pasukti kameru joms irgi tai naudinga, jos gi pinigus gauna uz propaganda ir mela. Visi kas galetu nukreipti zmoniu demesi i tuos kam naudinga sita afera Yra papirkti. Tai faktiskai jei paziureti i bendra vaizda. Visi kasame sau duobe, savo rankomis uz pinigus kuriu greitai nereikes. Taip viskas paprasta. Paprastas, banalus gobsumas prazudys visus. Ir kalti del visko mes matys.
Nei vieno verslininko, kuris is viso pritartu GP, jau nekalbant apie grieztinimus. Turbut ilgai ieskojo, kol toki atrado
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų