Dezinfekcija bus efektyvi, jeigu administratorių nurodytu metu gyventojai atsuks karšto vandens čiaupus. Ne mažiau svarbu nuolat laikytis įprastų prevencijos taisyklių, rašoma Vilniaus šilumos tinklų pranešime žiniasklaidai.
Legionella bakterijos ima daugintis ir pavojų kelti tuomet, kai dėl netinkamai prižiūrimų pastatų vandens tiekimo sistemų susidaro palankios sąlygos joms plisti. Šios bakterijos veisiasi stovinčiame vandenyje, kurio temperatūra aukštesnė nei 20, bet žemesnė nei 50 laipsnių.
Žmogus nuo žmogaus legionelioze neužsikrečia, taip pat šia liga susirgti neįmanoma geriant vandenį ar gaminant maistą. Užsikrečiama įkvėpus legionelėmis užkrėstų smulkių vandens lašelių, kurie susidaro dušuose, voniose, saunose ir panašiose vietose.
„Nors karšto vandens tiekėjas pastatų vidaus karšto vandens sistemų nekontroliuoja ir nereguliuoja karšto vandens temperatūros, tiek savo klientams, tiek namų administratoriams ar bendrijoms reguliariai primename apie atsakomybes ir prevencijos veiksmus, kurie gali padėti išvengti skaudžių nelaimių.
Palaikoma tinkama karšto vandens temperatūra, reguliariai valomi santechnikos prietaisai užtikrina, kad namo vamzdynuose bakterija nesiveis“, – pranešime cituojama Vilniaus šilumos tinklų Klientų komandos vadovė Rūta Jasiulionienė.
Namų administratorių arba bendrijų numatytu laiku atlikdamas terminę dezinfekciją namų administratorių paskirtas daugiabučio namo vidaus karšto vandens sistemų prižiūrėtojas sistemoje turi pakelti karšto vandens temperatūrą.
Ypač svarbu, kad gavę namų administratoriaus ar bendrijos pranešimą apie konkrečiame daugiabutyje atliekamą dezinfekciją, gyventojai pareigingai 5 minutėms atsuktų karšto vandens čiaupus ir leistų vandeniui nubėgti. Tą padaryti rekomenduojama ne tik terminės dezinfekcijos metu.
„Ilgiau nenaudojus karšto vandens, pavyzdžiui, po atostogų, rekomenduojama jį nuleisti. Tarp gyventojų dar vis populiarus mitas, kad toks karšto vandens nuleidimas gali brangiai atsieiti.
Nors vandens tekėjimo greitis iš čiaupo priklauso nuo įvairių aplinkybių, tačiau mūsų skaičiavimais vienas gyventojas vandens išleistų vos už 26–38 centus. Visi sutiks, jog sveikata yra neįkainojama”, – sako R. Jasiulionienė.
Po terminės dezinfekcijos gyventojams rekomenduojama nuimti dušų, čiaupų galvutes, nuvalyti nuosėdas ir pamerkti į dezinfekcinį skystį. Tą pravartu daryti reguliariai, bent kartą per mėnesį.