Europos teisingumo teismas nustatė, kad Europos Sąjungos narės gali pačios kurti teisės aktus, pagal kuriuos galima vykdyti lažybų veiklą internete. ES teisės aktai leidžia drausti lažybas kitose valstybėse įregistruotose interneto svetainėse.
Tuo tarpu Lietuva nesiima jokių priemonių, kad būtų nutraukta lažybų bendrovių veikla per užsienyje registruotas interneto svetaines, todėl kasmet keliasdešimt milijonų litų iškeliauja iš Lietuvos, rašoma asociacijos „Lažybų organizatorių aljansas“ pranešime.
Priimta rezoliucija
Asociacija nori atkreipti dėmesį į Europos Sąjungoje vyraujantį požiūrį į lažybas internete, į teismų sprendimus šioje srityje. 2009 m. kovo 10 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl azartinių lošimų internete. Rezoliucija pabrėžia, kad „interneto azartinių lošimų operatoriai privalo laikytis valstybių narių, kuriose jie teikia savo paslaugas ir kuriose gyvena vartotojai, teisės aktų“.
Pranešime teigiama, kad užsienyje registruota bendrovė „Triobet“ ne tik siūlo lažybas internetu, bet ir remia Lietuvos sporto komandas, todėl kyla pavojus daryti įtaką rungtynių baigčiai. „Triobet“ netgi rėmė Kauno krepšinio komandą, kuri žaidė Lietuvos krepšinio lygoje.
Nors pagal Lietuvos įstatymus lažintis internetu negalima, tačiau tokią galimybę siūlo ne Lietuvoje registruotos bendrovės. Pavyzdžiui, „Triobet“ ir „Bwin“.
Asociacija ragina imtis priemonių, kad Lietuvoje būtų blokuojamos interneto lažybų svetainės, kurios yra nukreiptos į Lietuvos rinką. Lažybų ir azartinių lošimų interneto svetainę lietuvių kalba yra sukūrusi bendrovė „Triobet“.
„Lažybų organizatorių aljanso“ skaičiavimais, Lietuvoje išduotų licencijų neturinčios interneto lažybų bendrovės per metus gauna apie 30 milijonų litų pajamų. Jeigu šios bendrovės turėtų Lietuvoje išduotą licenciją, per metus sumokėtų keletą milijonų litų mokesčių.
Gavo nuobaudas
Internetinė azartinių žaidimų įmonė „Bwin“, įkurta Gibraltare, ir Portugalijos futbolo lyga buvo nubaustos atitinkamai 74,5 tūkst. ir 75 tūkst. eurų baudomis už tai, kad siūlė azartinių žaidimus internete ir juo reklamavo.
„Bwin“ ir Portugalijos futbolo lyga užginčijo šias baudas, nes suabejojo, ar Portugalijos įstatymai yra suderinami su steigimosi laisve, laisvu kapitalo ir paslaugų judėjimu.
Byla persikėlė į Europos teisingumo teismą. Jis nustatė, kad Portugalijos įstatymų įvestas draudimas operatoriams teikti azartinių žaidimų paslaugas internetu, yra suderinamas su laisve teikti paslaugas. Sprendime nurodoma, kad laisvės teikti paslaugas suvaržymas gali būti pateisintas svarbesnėmis priežastimis, susijusiomis su visuotiniais interesais.
Teismo sprendime akcentuojama, kad dėl nepakankamo tiesioginio klientų ir operatorių kontakto, azartiniai žaidimai, prieinami internetu, kelia svarbesnių apgavystės pavojų, nei tradicinė tokių žaidimų rinka.
Teismas pastebi, kad yra galimybė, jog operatorius, kuris remia sporto varžybas, už kurias priima statymus, gali turėti įtakos varžybų baigčiai ir taip padidinti savo pelną.