Su tuo susidūrė kaunietė Akvilė (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi), kuri nuomojosi butą viena ir vėliau leido ten apsigyventi draugui.
Jie susitarė, kad už nuomą ir komunalines paslaugas mokės per pusę, tačiau nuomos sutartis buvo tik merginos vardu.
Kelis mėnesius ten gyvenęs draugas „tempė gumą“ ir nieko nemokėjo, nors žadėjo, kol galiausiai išsikraustė. Taigi viską už juos abu mokėjo Akvilė, kuri skolos neatgavo iki šiol.
Galiausiai ji nusprendė imtis kraštutinių priemonių ir grasindama negrąžinti draugui daiktų bei kitais būdais privertė jį pasirašyti skolos vekselį.
„Gal ir nėra geriausias būdas, bet jis irgi pasielgė negražiai. Pasinaudojo manimi. Pasirašęs vekselį kartojo, kad nieko nemokės, skųs, kad priverčiau. Ar tokiu atveju vekselis galios, ar man pavyks kaip nors atgauti skolą?“ – teiravosi Akvilė.
Kaip vekselis padeda su skolomis?
Advokatų kontoros „Žiemelis, Valys, Rugys ir partneriai“ advokatas Karolis Rugys primena, kad vekselis yra toks dokumentas, kuriuo vienas asmuo aiškiai ir besąlygiškai įsipareigoja sumokėti tam tikrą sumą pinigų kitam iki konkrečios datos.
Anot advokato, didžiausias vekselio privalumas – turintis jį asmuo gali reikalauti vekselyje nurodytų pinigų ir jam nereikia kreiptis į teismą dėl skolos priteisimo. Taip išvengiama bylinėjimosi, viskas trunka greičiau ir pigiau.
Pašnekovas aiškino, kad pirmiausia vekselį reikia pateikti apmokėjimui paskutinę nurodytą termino dieną (arba vėliausiai 2 dienas po jos).
Jeigu skolininkas atsisako sumokėti ar tiesiog nesumoka, tada per 4 darbo dienas reikia atskirai pranešti jam apie tai, kad skola liko neapmokėta.
Jei asmuo vis tiek skolos nesumoka, vekselio turėtojas gali kreiptis į notarą dėl vykdomojo įrašo išdavimo, su kuriuo jau galima kreiptis į antstolį. O šis jau išieškos skolą iš skolininko turto, banko sąskaitų ar pajamų.
Vekselis per prievartą – kada negalios?
K. Rugys patikino, kad vekselyje nereikia nurodyti, kokiomis aplinkybėmis ar dėl ko jis buvo išduotas, taigi paprastai nereikia įrodinėti, kodėl vekselis buvo išrašytas.
Tačiau, jei kyla ginčas, gali tekti susirašinėjimais ar liudytojų parodymais įrodinėti, kokia buvo tikroji vekselio išdavimo priežastis (pvz., jei skolinga pusė tikina, kad buvo jėga priversta vekselį pasirašyti).
Anot advokato, jeigu parašas galėjo būti suklastotas, vekselį kažkas galėjo išrašyti apgaule ar prievarta, asmuo, kurio teisės dėl to galėjo būti pažeistos, gali kreiptis į teismą su pagrįstais įtarimais, kad vekselis būtų pripažintas negaliojančiu.
„Jei atsiranda įrodymų (pvz., liudytojų parodymų, dokumentų, vaizdo, garso įrašų ar kt.), kurie patvirtina, kad vekselį žmogus pasirašė priverstas, spaudžiamas, grasindamas ar kitaip neteisėtai veikiamas, toks vekselis gali būti pripažintas negaliojančiu, nes jis turi būti sudaromas laisva valia.
Tokiu atveju teisme reikėtų įrodyti, kad pasirašydamas vekselį asmuo patyrė prievartą arba neteisėtą spaudimą, ir dėl to negalėjo laisvai apsispręsti“, - dėstė pašnekovas.
Vekselio reikalavimai – ką reikia nurodyti?
Kaip vekselio trūkumą K. Rugys įvardijo įstatymais taikomus itin griežtus reikalavimus.
Advokatas atkreipė dėmesį, kad dėl to net smulkios klaidos gali lemti vekselio negaliojimą.
Jis pridūrė, kad praleidus terminus vekselis tampa paprastu rašteliu, o tai gerokai apsunkina skolos išieškojimą.
Pašnekovo aiškinimu, jeigu vekselio suma neviršija 3 tūkst. eurų, jis gali būti sudaromas paprasta rašytine forma. Jei 3 tūkst. eurų viršija, yra privalomas notaro patvirtinimas, kitaip vekselis negalios.
K. Rugys vardijo, kad vekselis privalo atitikti privalomus reikalavimus, jame turi būti aiškiai nurodomas:
- besąlyginis įsakymas sumokėti konkrečią pinigų sumą;
- asmens, privalančio sumokėti nurodytą sumą, pavadinimas arba vardas ir pavardė; mokėjimo terminas;
- vekselio mokėjimo vieta (jei ji aiškiai nurodyta);
- vekselio išdavimo data ir vieta;
- vekselio davėjo (skolininko) parašas.
Kaip įrodyti, kad gyveno bute ar yra skolingas?
Jeigu vekselio nebūtų ar jis būtų pripažintas negaliojančiu, minima mergina galėtų mėginti skolą prisiteisti, bet tam reikėtų įrodymų.
K. Rugys vardijo, kad tai galėtų būti liudytojų, kurie žinojo apie susitarimą ir galėtų patvirtinti, kad vaikinas realiai gyveno bute, parodymai. Ar nuotraukos, patvirtinančios, kad vaikinas naudojosi butu.
Taip pat tiktų susirašinėjimas ar elektroniniai laiškai, iš kurių būtų aišku, kad jie buvo susitarę nuomą ir mokesčius dalytis per pusę.
„Naudinga būtų, jeigu įrodymuose būtų aiškiai matyti, nuo kada jie susitarė gyventi kartu, kokias sumas, kaip ir kam buvo susitarta mokėti“, - nurodė pašnekovas.
Vis tik jis pripažino, kad neturint raštiško dokumento visa tai teisme yra sunkiai įrodoma, žodiniai ar neformalūs susitarimai kelia abejonių.
Advokatas dar pridūrė - jeigu nuomos sutartyje buvo nurodyta, kad be savininko žinios ten negali atsikraustyti dar vienas žmogus, bet mergina to nepaisė, tai savaime būtų neteisėta.
Įspėja nuomininkus be savininko žinios to nedaryti
Nekilnojamojo turto (NT) brokeris ir ekspertas Romualdas Germanavičius irgi paminėjo, kad daugeliu atvejų būsto nuomos sutartis yra sudaroma su konkrečiu nuomininku, pridedant prie sutarties jo asmens dokumentą.
Taip pat, susitarus su nuomininku, nurodoma, su kuo jis čia gali gyventi (pvz., šeimos nariai, artimi draugai), paminima, ar nuomininkas turi teisę subnuomoti jam išnuomotą turtą.
R. Germanavičius įspėjo, kad nuomininkui pažeidus šias sutarties sąlygas gali būti taikoma atsakomybė, pvz., piniginės baudos ar būsto savininko vienašališkas nuomos sutarties nutraukimas negrąžinant depozito.
Dėl to NT brokeris pataria atidžiai pasidomėti, kas sutariama sutartyje.
„Šiuo atveju, jeigu nuomininkė pradėjo gyventi su draugu, nuomos sutartis turėjo būti papildyta šalių raštišku susitarimu arba sudaryta nauja, jeigu senoje sutartyje nebuvo numatyta galimybė, jog nuomininkė tame bute gali gyventi su dar kuo nors.
Jeigu toje sutartyje buvo numatyta, kad bute gyvens tik mergina, jos atsakomybė būtų ne tik už komunalinių paslaugų sumokėjimą, bet ir už pačios nuomos sutarties pažeidimą“, - atkreipė dėmesį NT brokeris.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!