• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai daugelį moksleivių tėvų papiktino vienos mokytojos pareiškimas, kad Rugsėjo 1-ąją reikia dovanoti ne kardelius, o keliones. Anot specialistų, tai – ne tik neetiška, bet gali būti ir neteisėta.

REKLAMA

Tokių dovanų prašymas ar priėmimas gali būti prilyginamas neskaidriai veiklai ar net korupcijai

Be to, mokytojoms už tokias dovanas gali tekti susimokėti mokesčius.

Gėles mokytojai išmeta, todėl reikia dovanoti kelionę?

Socialiniuose tinkluose populiari mokytoja Veronika Naumovaitė-Kazilionė savo „TikTok“ paskyroje rėžė: „Taip, jūs teisingai išgirdote – mokytojai norėtų gauti dovanų kelionę.“

Vis tik sulaukusi didelio nepasitenkinimo tokiu pareiškimu ji pasidalino kitu įrašu, kuriame patikslino, kad nėra būtina dovanoti kelionių į Turkiją, mat mokytojus pradžiugintų ir mažesnė pramoga.

REKLAMA
REKLAMA

Veronika paminėjo, kad yra tokių mokytojų, kurie gautas gėles ar kitas dovanas tiesiog išmeta:

„Todėl pasiūliau mokytojams dovanoti tai, kas sukeltų daugiau emocijų, pavyzdžiui, kelionę. Kai išsakiau savo nuomonę, ji nepatiko kai kurioms „supermamytėms“.

REKLAMA

Vis tik ir po šiuo įrašu pasipylė daug neigiamų komentarų.

„Tai gal Kalėdoms namo prašysit?“ – pasipiktinimo neslėpė vienas internautas. 

Gyventoja Rita ironizavo, kad toks įrašas jai atrodo keistas, esą „galite dovanoti šokoladą, gėles, bet kelionę mieliau priimsiu“.

Aušra teigė pirmą kartą girdinti, kad mokytojoms teikiamos dovanos mokslo metų pradžioje, apart tradicija tapusių gėlių: „Visada mokslo metų gale dovanojam, kaip padėką.“

REKLAMA
REKLAMA

Giedrė piktinosi, kokio velnio reikia dovanoti dovanas už darbą, kuris jau yra apmokamas.

„Kai tokias pakišas dovanoja gydytojams, tai baisiausias ažiotažas kyla, bet vat mokytojams reikia dar papildomai mokėti. Juokinga“, – rašė mergina.

O Kristina atkreipė dėmesį, kad vaikas, nešdamas gėlę, jaučia malonumą, o bilietą įteikti galėtų tik vienas, tad iš vaikų būtų atimtas džiaugsmas.

Tokios dovanos mokytojams neturi būti toleruojamos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) nurodė, kad Rugsėjo 1-ąją įteikti gėlių yra nusistovėjusi tradicija, tačiau tikrai nebūtina: „Galima pasveikinti mokytojus tiesiog geru žodžiu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot ministerijos, mokytojui prašyti kelionės vietoje gėlių – ne tik neetiška, bet gali būti ir neteisėta. 

Jos aiškinimu, didesnių asmeninių dovanų iš mokinių ir jiems artimų asmenų mokytojai negali priimti, nes, vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais korupcijos prevenciją, tai galėtų būti traktuojama kaip neteisėtas atlygis.

„Visų pirma, mokykla turi vadovautis Korupcijos prevencijos įstatymu ir kitais su tuo susijusiais teisės aktais.

REKLAMA

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) taip pat pateikia antikorupcinių priemonių ir informacijos, kaip konkrečioje įstaigoje ar organizacijoje sukurti skaidrią aplinką, su STT darbuotojais apie tai galima ir pasikonsultuoti“, – komentavo ŠMSM.

Ministerija nurodė, kad yra parengusi rekomendacijas dėl dovanų, kur švietimo įstaigoms pataria diegti „nulinės tolerancijos dovanoms“ politiką.

Taip pat švietimo įstaigoms yra rekomenduojama pagrindinius dovanų ir neteisėto atlygio netoleravimo principus nustatyti vidaus teisės aktuose.

REKLAMA

„Visos materialinę vertę turinčios dovanos, išskyrus teikiamas pagal tarptautinį protokolą, tradicijas, yra traktuojamos vienodai. 

Jei įtariamas mokytojo papirkinėjimas, neskaidri veikla, apie tai turi būti pranešama tiesioginiam vadovui, t. y. mokyklos direktoriui“, – pabrėžė ŠMSM.

Įtarimų gali kelti ir per didelė mokinio gėlių puokštė

STT  socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalino įrašu, kuriame nurodė, kad artėjant Rugsėjo 1-ajai – Mokslo ir žinių dienai – pasigirsta vis daugiau diskusijų apie dovanas mokytojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot tarnybos, matoma tendencija, kai mokinių tėveliai yra kviečiami dovanoti mokytojams ne tik gėles. Tad kaip reikėtų elgtis tokiais atvejais, kas būtų sąžininga ir teisinga?

Ji nurodė, kad gėlių ar su švietimu susijusios atributikos dovanojimas mokytojui Rugsėjo 1-osios proga nėra korupcija.

„Žinoma, konkrečiu atveju reikia atsižvelgti į gėlių puokštės vertę ir kitas aplinkybes, kad būtume tikri, ar nėra mėginimo išsiskirti, įsiteikti, atkreipti mokytojo dėmesį į tam tikrą mokinį.

REKLAMA

Tėveliams yra būtina vadovautis bendromis etikos taisyklėmis, o pats pedagogas turi pareigą įsivertinti, ar priimamos dovanos atitinka jo švietimo įstaigos galiojančias etikos/elgesio normas“, – įrašė teigė STT.

Brangios dovanos griautų mokytojo patikimumą

STT pabrėžė, kad mokytojas už atliktą darbą gauna atlyginimą.

Todėl didesnės vertės dovanos įteikimą, nei leidžia švietimo įstaigos etikos taisyklės (pvz., atitinkama pinigų suma, nupirkta kelionė ir pan.), jau būtų galima traktuoti kaip neskaidrią veiką.

REKLAMA

Tokia veika gali pažeisti švietimo įstaigos taisykles ar Pedagogų etikos kodekso normas.

O atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes, kartais galima vertinti kaip korupcinės veikos apraiškas.

„Toks elgesys gali būti traktuojamas ne tik kaip nesąžiningas, bet tuo pačiu ir griaunantis mokytojo, kaip patikimo, vaikus ugdančio ir rodančio jiems geriausią pavyzdį, reputaciją.

Todėl visada nuoširdus ačiū ir šypsena yra pati geriausia padėka!“ – akcentavo STT.

Kada dovanos mokytojoms yra apmokestinamos?

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento vadovė Rasa Virvilienė atkreipė dėmesį, kad tam tikrais atvejais mokytojoms už dovanas gali tekti susimokėti mokesčius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji aiškino, kad dovanų apmokestinimas priklauso nuo to, kas dovanoja dovanas.

Jeigu dovana gaunama iš artimųjų (sutuoktinio, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, vaikaičių, senelių), nepriklausomai nuo dovanos vertės (sumos), tokia dovana gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinama ir pajamų mokesčio apskaičiavimo tikslu nedeklaruojama.

Vis tik, jeigu dovana gaunama iš kitų gyventojų ir dovanų vertė (suma) per metus yra didesnė nei 2,5 tūkst. eurų, šią sumą viršijanti dovanų vertė yra apmokestinama:

REKLAMA
  • taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą, kai dovanų suma, kuri kartu su kitomis metinėmis pajamomis ne iš darbo santykių ar jų esmę atitinkančių santykių neviršija 120 vidutinio darbo užmokesčio (VDU) sumos, kuri 2024 m. yra 228 324 eurai;
  • taikant 20 proc. pajamų mokesčio tarifą, kai dovanų ir kitų su darbo santykiais nesusijusių pajamų suma viršija 120 VDU sumą.

„Deklaruoti iš kitų gyventojų gautas didesnes nei 2,5 tūkst. eurų dovanas (visą jų sumą/vertę) ir sumokėti metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje apskaičiuotą pajamų mokestį iki kitų metų gegužės 1 d. pareiga tenka apdovanotam asmeniui.

REKLAMA

Gyventojo pajamų mokestis sumokamas į VMI biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą, nurodžius 1441 įmokos kodą“, – primena R. Virvilienė.

Ji pabrėžė, kad tokia apmokestinimo ir priskyrimo apdovanotojo neapmokestinamosioms pajamoms tvarka yra taikoma, nesvarbu, ar dovana yra gauta pinigais, ar nepinigine forma (natūra), ar pinigai gauti per kredito įstaigą, ar grynaisiais.

Dovanos grynaisiais negali viršyti 5 tūkst. eurų

VMI atstovė paminėjo, kad gavus dovaną grynaisiais pinigais jos gavėjui gali atsirasti pareiga informuoti apie ją mokesčio administratorių.  

REKLAMA
REKLAMA

Ji pažymėjo, kad sandoriai (taip pat ir dovanos) grynaisiais pinigais galimi tik neviršijant 5 tūkst. eurų sumos.

Pasak R. Virvilienės, gyventojas, iš motinos, tėvo ar kito vieno artimo asmens per metus gavęs grynaisiais pinigais didesnę nei 15 tūkst. eurų sumą pagal dovanojimo sandorius, kurie nepatvirtinti notaro, turi pateikti informaciją mokesčių administratoriui, nes pajamų mokesčio tikslu šios dovanos nedeklaruojamos. 

„Informaciją apie tokius sandorius gyventojai teikia metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 d. Nuolatinio Lietuvos gyventojo pranešime apie sudarytus sandorius (PRC907 forma).

Jeigu gyventojas, iš artimo asmens grynaisiais pinigais gavęs didesnės nei 15 tūkst. eurų vertės dovaną, ją deklaravo metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje (deklaruojančio asmens pageidavimu, neapmokestinamos dovanos gali būti deklaruojamos), tai pranešimo (PRC907) teikti nereikia“, – dėstė Teisės departamento vadovė.

Ji pridūrė, kad iš kitų gyventojų tokias dovanas gavusiam apdovanotajam pranešimo (PRC907) teikti nereikės, nes jis didesnes nei 2,5 tūkst. eurų pinigines ar nepinigines dovanas vis tiek turės deklaruoti metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje. 

tv3.lt

prisižiurėje "naša raša" ,mokytojai pramušinėja jaują duoklę -keliones ?
Padirbėkite vasarą statybose ,sužinosite kaip jos užsidirbamos ,tada keliaukite
Daugiausia gėlių gauna mokytojai ir mirusieji..
Gal gali mokytoja Veronika paaiškinti kaip ji mokina pradinių klasių mokinius, kad jiems po jos pamokų reikia korepetitorių. Ir aišku ji tampa ta korepetitore,kuri sau pinigus krauna.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų