Lietuvos bankas (LB) pažymi, kad nuo gegužės 1 d. įsigaliosiantis pokytis bus žingsnis link patogesnių ir lengvesnių atsiskaitymų grynaisiais.
Be to, dėl pakeitimais siekiama sumažinti 1 euro cento ir 2 euro centų monetų, kurios dažnai pametamos arba nugula stalčiuose, naudojimą.
1 ir 2 centų monetos iš apyvartos nedings – jos ir toliau liks teisėta atsiskaitymo priemonė. Tiesiog dėl apvalinimo jų kiekis apyvartoje ilgainiui natūraliai sumažės.
Išgelbės daugybos lentelė
Visuomenės rezultatai rodė, kad 8 iš 10 gyventojų jau yra susipažinę su artėjančiu atsiskaitymų grynaisiais pinigais apvalinimu ir daugelis teigia suprantantys, kaip apvalinimas veiks.
Tačiau ar visi žino, kaip už prekes įsigaliojus šiam pokyčiui nepermokėti?
Ne vienas esame pastebėję, kad parduotuvėse prekių kainos dažnai baigiasi 0,09 euro. Toks kainų nustatymas yra psichologinės kainodaros taktika, nes tokia kaina pirkėjams atrodo pigiau, negu apvalesnė, nors skirtumas labai mažas.
Pavyzdžiui, 1,99 euro psichologiškai atrodo arčiau 1 nei 2 eurų, nors skirtumas – vos vienas centas.
Ši kainodara taip pat turės didelę reikšmę kainų apvalinime, kadangi 9 natūraliai yra apvalinamas į didesnę pusę, t. y. 10.
Portalas tv3.lt apsipirkinėjant pataria vadovautis paprasčiausia daugybos lentele, kuri padės už prekes nepermokėti.
Siekiant išvengti apvalinimo reikėtų rinktis 5, 10 ar 15 prekių, kadangi tokiais atvejais galutinė suma baigiasi 0 arba 5 centais, todėl ji nebus apvalinama.
Pasirinkus 3, 4, 8, 9, 13 ar 14 prekių, kurių kaina baigiasi 9 centais, apvalinimas bus vykdomas žemyn, t. y. sumokėsite mažiau nei faktinė prekių kainos suma.
Pavyzdžiui, už tris prekes turėtumėte mokėti 0,27 euro, bet po apvalinimo mokėsite 0,25 euro (sutaupote 2 centus).
Pirkėjams reikėtų vengti 1, 2, 6, 7, 11 ar 12 prekių su tokia kaina, nes šiais atvejais suma yra apvalinama aukštyn, todėl teks sumokėti šiek tiek daugiau nei reali prekių kaina.
Pavyzdžiui, perkant 7 prekes po 0,09 euro bendra suma gausis 0,63 euro, po apvalinimo – 0,65 euro (permokate 2 centais).
Kaip veiks nauja sistema?
Atsiskaitymo sumų apvalinimas bus taikomas visose vietose, kuriose priimami grynieji pinigai, išskyrus atvejus, kai teisės aktuose bus numatytos išimtys.
Svarbu paminėti, kad dėl šios naujovės prekių ir paslaugų kainos nesikeis – apvalinama tik galutinė pirkinių krepšelio suma, o apvalinimas taikomas tik atsiskaitant grynaisiais.
Pasirinkus už prekes atsiskaityti grynaisiais galutinė krepšelio suma bus apvalinama tokiu būdu: jei galutinė suma baigiasi 1 centu arba 2 centais, ji apvalinama žemyn iki 0 centų, jei baigiasi 3 arba 4 centais – aukštyn iki 5 centų.
Jei galutinė suma baigiasi 6 arba 7 centais, ji apvalinama žemyn iki 5 centų, o jei baigiasi 8 arba 9 centais – aukštyn iki 10 centų.
Pavyzdžiui: 10,21 euro suma bus suapvalinta iki 10,20 euro, o 10,24 – iki 10,25 euro.
Jei galutinė pirkinių krepšelio suma yra mažesnė nei 5 centai, apvalinimas nebus taikomas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!