„Iš Lietuvos elektros energijos gamintojų, kurie prekiavo elektra iki dabar biržoje, jau yra surinkta virš 11 mln. eurų viršpelnių pajamų, plius dar apie 2 mln. eurų turi būti sumokėta, jie dar nėra įplaukę į šitų lėšų administratoriaus (biržos operatorės „Baltpool“ – BNS) sąskaitą“, – trečiadienį Seimo Aplinkos apsaugos komitete teigė Renatas Pocius.
Pasak VERT vadovo, sprendimą, kaip panaudoti šias lėšas, priims Vyriausybė.
„Jos gali būti grąžintos į biudžetą, mažinami tarifai vartotojams ar naudojamos kitais tikslais“, – pabrėžė jis.
Anksčiau gegužę BNS skelbė, kad elektros gamintojai į šalies biudžetą iki balandžio pabaigos sumokėjo beveik 11,2 mln. eurų perteklinių pajamų už 2022-ųjų gruodžio – 2023-ųjų kovo mėnesius.
Tuo metu pagal gamintojų pateiktus skaičiavimus ir deklaracijas už gruodį–kovą jie turėjo sumokėti 13,932 mln. eurų perteklinių pajamų.
Kokią dalį lėšų sumokėjo konkretūs gamintojai, „Baltpool“ nenurodo motyvuodama konfidencialumu.
Už energetiką atsakingų Europos Sąjungos ministrų pernai rugsėjį patvirtinta pasidalijimo perteklinėmis elektros gamintojų pajamomis tvarka, numatanti 180 eurų už megavatvalandę (MWh) kainos „lubas“, galioja nuo praėjusių metų gruodžio iki šių metų birželio 30 dienos.
Vyriausybei pritarus šio mažinti energijos kainas skirto reglamentavimo perkėlimui į Lietuvos teisę, elektros gamintojų pajamų perviršio skaičiavimo metodiką bei jo deklaravimo tvarką VERT patvirtino pernai gruodį.
Skaičiuojant pajamų perviršį atsižvelgiama į gamintojų sandorius elektros biržoje, galiojančias dvišales pirkimo–pardavimo sutartis, taip pat išvestinių finansinių priemonių sandorius, visiems jiems taikant 180 eurų MWh viršutinę pajamų ribą. Mokėtiną sumą turi apskaičiuoti ir deklaruoti patys rinkos dalyviai.