„Šiemet susidarė ypač nepalankios vadinamosios kainų žirklės – sumažėjo pasaulinės trąšų kainos, o gamtinių dujų kainos išliko labai aukštos. Dujų rinkos kaina netgi paaugo, lyginant su šių metų šaltuoju periodu. Todėl, esant sudėtingai gamyklos situacijai, privalėjome imtis ryžtingų radikalių priemonių situacijai suvaldyti. Jau savaitę dirbame puse pajėgumų, ieškome įvairių būdų, kaip mažinti nuostolį, vykdyti įsipareigojimus darbuotojams ir partneriams“, – sakė Ramūnas Miliauskas, AB „Achema“ generalinis direktorius.
„Achemos“ darbo užmokesčio fondas yra beveik lygus gamyklos mokamam SGD terminalo mokesčiui, kuris per metus siekia 20 mln. eurų. Mokestį turime mokėti netgi tuo metu, kai nedirbame ir nevartojame dujų. Sumažinus šį mokestį, dalį sutaupytų lėšų galėtume skirti darbuotojų atlyginimams ir būtinoms investicijoms“, – kalbėjo R. Miliauskas.
Pasak bendrovės vadovo, jau nuo šių metų pradžios, siekiant mažinti nuostolius, buvo sistemingai taupoma visose srityse, išskyrus darbuotojų atlyginimus.
„Deja, birželį teko priimti sunkų sprendimą dėl mėnesinių premijų darbuotojams sumažinimo ir atostogų premijos, taip vadinamo „13-ojo atlyginimo“, mokėjimo laikino atidėjimo. Visgi ir čia pavyko rasti sprendimų, kurie mums leido grįžti prie darbuotojams įprastos atostogų premijų mokėjimo tvarkos. Visos premijos, tame tarpe ir tos, kurių dydis priklauso nuo bendrovės finansinių rodiklių, mokamos vadovaujantis bendrovėje galiojančiomis tvarkomis, kurios yra suderintos su profesine sąjunga“, – sakė R. Miliauskas.
Vadovas teigia, kad įmonės ir koncerno „Achemos grupė“ atstovai nuolat susitinka su darbuotojais, profesinės sąjungos lyderiais ir aptaria esamą situaciją, ieško abiems pusėms priimtinų sprendimų.
Primename, kad įmonės darbuotojų profsąjunga tikina, jog vadovybė su jais nesiskaito ir prisidengdami blogais įmonės rezultatais blogina sąlygas darbuotojams, juos skurdina.
AB „Achema“ vadovybė, prognozuodama prastus finansinius metus, vienašališkai pablogino bendrovės darbuotojų situaciją, taip pažeisdama pasirašytą kolektyvinę sutartį. Vis tik panašios taktikos imamasi ne pirmą kartą: darbuotojams imama mokėti mažiau, o metų pabaigoje paaiškėja, kad prognozės buvo gerokai perdėtos ir skaičiuojami milijoniniai pelnai.
Kadangi darbuotojų atstovų pastangos spręsti sudėtingą situaciją dialogo keliu, nepavyko, vadovai mūsų negirdi, neturime kitos išeities, kaip atkreipti dėmesį į tokį nesąžiningą elgesį kitais būdais, t. y. rengdami piketus ir mitingus“, – rašo „Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė.
Bendrovės „Achema“ pranešime rašoma, kad praėjusiais metais už AB „Achema“ pasiektus finansinius rezultatus darbuotojams buvo išmokėtos visos premijos, tame tarpe- atostogų (13-asis atlyginimas) ir Kalėdų (14-asis atlyginimas), o bendras darbo užmokesčio fondas siekė 30,9 mln. eurų. Atitinkamai ir įmonės akcininkams (pagrindinis akcininkas – UAB koncernas „Achemos grupė“, kuriam priklauso 95,01 proc. akcijų) už 2017 metus buvo išmokėta 10,0 mln. eurų dividendų.
Per 2017 metus AB „Achema“ į valstybės biudžetą iš viso sumokėjo 43,7 mln. eurų mokesčių. Gamykla išlieka didžiausia darbdave Jonavos rajone. 2017 m. vidutinis darbuotojų skaičius siekė 1336. Su bendrove per teikiamas prekes ir paslaugas susiję apie 2000 kitų Lietuvos įmonių.