• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

II pakopos pensijos kaupimas Lietuvoje dažnai kelia karštas diskusijas. Laiku neatsisakę automatinio įtraukimo gyventojai esą nebegali jo nutraukti ir privalo mokėti įmokas į fondą visą gyvenimą. Vis dėlto, pasirodo, kai kuriems kaupimą pavyksta nutraukti ir po kelių metų.

II pakopos pensijos kaupimas Lietuvoje dažnai kelia karštas diskusijas. Laiku neatsisakę automatinio įtraukimo gyventojai esą nebegali jo nutraukti ir privalo mokėti įmokas į fondą visą gyvenimą. Vis dėlto, pasirodo, kai kuriems kaupimą pavyksta nutraukti ir po kelių metų.

REKLAMA

Vienas vaikinas pasidalino savo istorija, kaip jam pavyko atsisakyti beveik 2 metus trukusio pensijos kaupimo II pakopoje, kurio esą nutraukti neįmanoma.

Jis nurodė, kad džiaugiasi savo pergale, o grąžinta suma buvo juokinga, todėl kaupimo atsisakymas tik dar labiau pradžiugino.

Lietuvis neslėpė, kad ramiai gyventi vis tiek negalės – automatinis įtraukimas kartojasi kas 3 metus, tad, pamiršus atsisakyti, vėl teks kaupti.

„Sodra“ įvardijo, kad per trumpiau nei metus sulaukė virš 4,5 tūkst. prašymų kaupimą nutraukti ir net 987 iš jų buvo patenkinti. Ji nurodė, kokiais atvejais gyventojai gali nutraukti kaupimą II pakopos pensijai. Svarbu ir tai, kad šiai II pakopos pensijos kaupimo tvarkai gresia pokyčiai.

REKLAMA
REKLAMA

Pensijai kaupė beveik 2 metus ir to net nežinojo

Į tv3.lt redakciją kreipėsi skaitytojas Deividas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Jis papasakojo, kad 2021 metų liepos mėnesį buvo įtrauktas į II pakopos pensijos kaupimą prieš savo valią.

REKLAMA

Pašnekovas pabrėžė, kad II pakopos pensijai kaupė beveik 2 metus ir tą sužinojo tik dabar.

„Šiais metais kažkas užsiminė apie tą II pakopą, tai pasitikrinau ir pamačiau, kad esu įtrauktas. Iš pradžių nelabai supratau, kas ta II pakopa ir kaip ji veikia. Ėmiau klausinėti žmonių, domėtis. Manyje užvirė didelis pyktis po to, kai sužinojau, kad kaupimo nutraukti nebegalėsiu.

Mane per prievartą tiesiog įtraukė, taigi dabar kas mėnesį iki pat pensijos turėsiu mokėti 3 proc. nuo savo atlyginimo? Na jau ne, pasakiau. Nusprendžiau visko taip nepalikti, vien iš principo. Nes tai – nenormalu“, – pasakojo vaikinas.

REKLAMA
REKLAMA

Deividas neslėpė buvęs šokiruotas, kad valstybė taip savivaliauja. Jis esą jokių pranešimų nematė, fizinio laiško taip pat negavo: „Negalėjau suprasti, kaip be mano sutikimo, be mano parašo kažkas gali nuspręsti už mane, kad noriu kaupti pensiją papildomai.

Prajuokino ir tai, kad, jei spėji laiku atsisakyti, po 3 metų vėl tas pats – nespėsi, tai ir įtrauks. Ir taip kas 3 metus iki 40-ies metų. O nutraukti galimybės nėra, nebent 12-ai mėnesių sustabdyti. Kas iš to?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sodra“ prašymą patenkino, o fondas grąžino pinigus

Deividas papasakojo, kad sužinojęs apie kaupimą ėmė aktyviai tuo domėtis, skaitė žmonių istorijas internete ir galiausiai išsiuntė prašymą „Sodrai“.

„Laiške aiškiai išdėsčiau savo poziciją. Argumentavau, kad jokio pranešimo savo asmeninėje paskyroje apie įtraukimą nemačiau, jokio laiško negavau, parašo niekur nepadėjau.

REKLAMA

Rėmiausi įvairiais įstatymais, civiliniu kodeksu, teismo nutarimais ir viskuo, ką radau, kad „Sodra“ atsižvelgtų ir šis kaupimas prieš mano valią būtų nutrauktas“, – kalbėjo Deividas.

Anot vaikino, „Sodra“ jo prašymą patenkino po dviejų savaičių – jo kaupimas II pakopoje buvo nutrauktas.

„Žinoma, jie paminėjo, kad aš vėl automatiškai būsiu įtraukiamas kas 3 metus, tad turėsiu sekti jų laiškus ir laiku atsisakyti, kitaip vėl bus ta pati dainelė.

REKLAMA

Turėjau parašyti privačiam fondui, kuriame kaupėsi mano II pakopos pensija, kad grąžintų mano įmokas. Jie nurodė, kad man bus grąžintos mano lėšomis sumokėtos ir pervestos pensijų įmokos kartu su teigiama / neigiama investicine grąža. Atgavau net 16,61 euro“, – juokėsi skaitytojas.

Per 10 mėnesių – beveik 1 tūkst. nutrauktų kaupimų

„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič nurodė, kad nuo 2022 m. liepos 1 d. iki 2023 m. balandžio 30 d. „Sodra“ iš viso gavo 4545 prašymus dėl dalyvavimo pensijų kaupime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dalis jų nebuvo nagrinėta, nes pareiškėjai nebuvo identifikuoti, kreipėsi pakartotinai tuo pačiu klausimu arba prašymo nagrinėjimas nepriklausė „Sodros“ kompetencijai.

Pavyzdžiui, prašoma nutraukti su pensijų kaupimo bendrove sudarytą pensijų kaupimo sutartį ar stabdyti dalyvavimą pensijų kaupime“, – teigė pašnekovė.

Ji atskleidė, kad buvo išnagrinėti 2 877 prašymai, iš jų – 1890 atsisakyta tenkinti, o 987 prašymai – patenkinti.

REKLAMA

Kokiais atvejais galima nutraukti kaupimą?

M. Kozič įvardijo, kad dažniausiai prašymai tenkinami tais atvejais, kai:

• žmogus neperskaitė pranešimo, siųsto per asmeninę paskyrą, ir jam nebuvo įteiktas pranešimas, siųstas registruota pašto siunta (siunta buvo grąžinta sunaikinimui, įteikta kitam asmeniui, pristatyta į gaunamųjų laiškų dėžutę, kaip paprasta (neregistruota) korespondencijos siunta);

REKLAMA

• pranešimas nebuvo išsiųstas registruota pašto siunta (asmuo nebuvo deklaravęs gyvenamosios vietos arba asmuo buvo įtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą);

• žmogus nurodė svarbias priežastis, pagrįstas dokumentais, dėl kurių kreiptis dėl dalyvavimo pensijų kaupime išregistravimo ar prašymo stabdyti pensijų įmokų pervedimą negalėjo pateikti iki birželio 30 dienos, pavyzdžiui, asmuo nuo sužinojimo momento ilgą laiką gydėsi, turėjo ilgalaikį nedarbingumą, buvo išvykęs į ilgalaikę komandiruotę užsienio valstybėje ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Imsis pokyčių?

Balandį Konstitucinis Teismas priėmė nagrinėti Seimo narių grupės skundą dėl Pensijų kaupimo įstatymo.

Teismas tirs, ar pagrindiniam šalies įstatymui neprieštarauja pensijų kaupimo tvarka, nenumatanti gyventojui teises pačiam nutraukti kaupimą. Taip pat Seimo narių grupė ginčija dabartinę išmokų tvarką ir papildomas priemokas kaupiantiems iš valstybės biudžeto arba visų mokesčių mokėtojų pinigų.

REKLAMA

Tuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija registravo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma naujiems kaupimo dalyviams, atsisakiusiems dalyvauti kaupime, automatinį įtraukimą kartoti ne daugiau kaip vieną kartą. 

2019 m. įtraukti ir atsisakę dalyvauti kaupime asmenys, pakartotinai paskutinį kartą buvo įtraukti pernai. 

2020 metais įtrauktiems ir dalyvauti atsisakiusiems asmenims, šiemet įtraukimas kartojamas paskutinį kartą. 

REKLAMA

Įtraukimo periodiškumas išliktų kas 3 metai arba galėtų būti pailgintas iki 5 metų. Taip pat siūloma naujai įtrauktiems dalyviams, pradėjusiems mokėti įmokas ir gaunantiems sumažėjusį darbo užmokestį, numatyti apsisprendimo laikotarpį, pavyzdžiui 3 mėnesių, kuomet būtų galima atsisakyti kaupimo ir susigrąžinti įmokas.

Dalyviai, kurių sutartys sudarytos iki 2018 m., susistabdę kaupimą, automatiškai į sistemą pakartotinai nebebūtų įtraukiami.

Galiausiai siūloma sukaupusiems iki 10807 eurų asmenims leisti patiems pasirinkti pageidaujamą išmokos rūšį – periodinę arba vienkartinę.

Čia grubiausias žmonių teisių pažeidimas
Čia grubiausias žmonių teisių pažeidimas
Kaltos visos valdžios,bet Šimonytė su savo arogancija-svarbiausia.Jai,kaip sako,kuolą ant galvos tašyk,ne,nedarys nieko žmogaus labui.Šalin tokią premjerę.O tą pensijų fondą seniai naikint reikia,tai storabambių fondų administratorių šėrykla,žmonių apgaudinėjimas ir jų mulkinimas bei apgaudinėjimas.Velniop tuos fondus ir laukiam naujos valdžios
Visa ši istorija parodo ,kad išrinktieji žiūro tik saves, ir priimti įstatymai nutaikyti prieš dirbančius oficialiai , žmones kuriančius produktą , o fondai kaip rodo ataskaitos dirba į minusą , taip parodo , kad mus išdurinėja iš visų pusių .
Ar gali kas nors sutvarkyti tą lobio įždą?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų