Pirmojo neliečiamojo kapitalo fondo iniciatoriai atlikę valstybės nevyriausybinėms organizacijoms teikiamos paramos analizę, vertino verslo įmonių prioritetus skirstant paramą, atsižvelgė į ilgalaikę valstybės pažangos strategiją „Lietuva 2030“ ir taip suformulavo pagrindines fondo veiklos kryptis. Įgyvendindama šį projektą, organizacija tikisi sukurti naują finansavimo šaltinį NVO ir visuomenei aktualioms iniciatyvoms bei formuoti naują įmonių rėmimo politiką.
„Po išsamių NVO ir verslo sektorių tyrimų Fondo steigėjas išskyrė dvi prioritetines veiklos sritis. Pirmoji apima paramą pažangiausiam Lietuvos jaunimui ir jų ryšio su Lietuva palaikymui. Antroji veiklos kryptis – tai NVO bei bendruomenių aplinkai draugiškos, ekologiškos ir tvarios veiklos skatinimas. Pirmosios programos dėka šalies verslas turės galimybę prisidėti prie pažangaus šalies jaunimo skatinimo. Tuo tarpu kita programa Lietuvos įmonėms suteiks galimybę inicijuoti mažus, tačiau pamatuojamus pokyčius ir taip pilietinių organizacijų dėka prisidėti prie tvarios ir aplinkai draugiškos veiklos vystymo“, - atskleidžia organizacijos „GDP| Gerų darbų partneriai“ vadovas Arnas Marcinkus.
Pasaulinio garso organizacijų, veikiančių neliečiamojo kapitalo fondo principu, tokių kaip „Nobelio premija“, „Bill & Mellinda Gates Foundation“, „Ford Foundation“ ir kt., sukaupta ilgametė patirtimi įrodė, jog tokio tipo fondas reikšmingą naudą teikti ir tapti svariu įrankiu geba tik ilgalaikėje perspektyvoje. Tad nors tarptautinė praktika rodo įtikinamą tokios organizacijos sėkmę, jos tikėtis galima ne iškart.
„Pirmąjį fondo kūrimo etapą, kurio metu būtu sutelktas darnų jo veikimą užtikrinantis neliečiamasis kapitalas, planuojama baigti iki 2020 metų. Vėlesniu laikotarpiu fondas bus toliau vystomas, ir, kaip tikimasi, valdys ženklų neliečiamą kapitalą, kuris leis įgyvendinti keliamus tikslus ir fondo veiklos srityse skirstyti reikšmingą paramą. Po 2020 metų organizacija taip pat tikisi sukurti ir rinkai pasiūlyti naujų produktų. Taigi neliečiamojo kapitalo fondas bus formuojamas iš dviejų pagrindinių šaltinių: dalininkų (verslo partnerių) ir paramos, kuri bus gaunama rinkai pasiūlius įvairias prekes ar paslaugas.“, - sako A. Marcinkus.
Nuo 2013 metų sausio 1-osios įsigaliojusi naujoji Labdaros ir paramos fondų įstatymo redakcija pirmą kartą šalies istorijoje įteisino galimybes Lietuvoje steigti neliečiamojo kapitalo fondus. Neliečiamasis kapitalas – tai labdaros ir paramos fondui perduotos ir nuo jo kito turto neribotam laikui atskirtos lėšos, iš kurių investavimo gautas pajamas fondas naudoja savo įstatuose nustatytiems visuomenei naudingiems veiklos tikslams įgyvendinti. Savo veikloje toks fondas privalo vadovautis neliečiamojo kapitalo atskyrimo, efektyvumo, kapitalo neliečiamumo, visuomenės naudos ir veiklos skaidrumo principais.
Įgyvendindama Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos finansuotą projektą „Fondas 2.0“, organizacija „GDP| Gerų darbų partneriai“ siekia sukurti tokį fondą ir praktiškai Lietuvoje įgyvendinti pažangių užsienio valstybių praktiką.
Apie „GDP|gerų darbų partneriai”:
„GDP| Gerų darbų partneriai” – tai verslo, nevyriausybinio ir valstybinio sektoriaus partneris, kuriantis bei įgyvendinantis visuomenės gerovei ir pažangai aktualius pokyčius. „GDP| Partneriai” yra Labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ prekių ženklas. Organizacija, vykdydama veiklą, remiasi ekspertų tinklu (angl. pool, network), kurį sudaro esami įvairių sričių lyderiai ir profesionalai, dirbę ir aktyviai veikę NVO sektoriuje.