2012 metų valstybinės kontrolės duomenimis, pasiektas ypač geras žaliavinio pieno saugos rodiklis – nenustatyta atvejų, kad į perdirbimo įmones būtų atvežtas pienas, užterštas inhibitorinėmis medžiagomis. Ženkliai pagerėjo ir pieno kokybės parametrai – bendras bakterinis užterštumas piene sumažėjo 50 %, o somatinių ląstelių skaičius – 60 %.
Kaip teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Deividas Kliučinskas, šie duomenys akivaizdžiai parodo ne tik gerėjantį karvių sveikatingumą, bet ir augančią pieno gamintojų atsakomybę tiekti švarų, nepraskiestą, įvairių kenksmingų medžiagų (veterinarinių vaistų, įvairių konservuojančių ar dezinfekuojančių medžiagų) likučiais neužterštą pieną. ,,Apibendrinus patikrinimų rezultatus, galima drąsiai teigti, jog bendra superkamo žaliavinio pieno kokybė pagerėjo daugiau nei 20 %, lyginant su 2011 m.“, – teigė D. Kliučinskas.
Specialisto teigimu, pasiektam rezultatui įtakos turėjo visų įgyvendintų priemonių kompleksas. Pavyzdžiui, praėjusiais metais buvo sugriežtinta pieno supirkėjų testavimo ir kvalifikacijos pažymėjimų išdavimo tvarka, numatant griežtesnę supirkėjų atsakomybę už pieno mėginių falsifikavimą. Be to, kartu su Žemės ūkio ministerija ir valstybės įmone „Pieno tyrimai“ vykdyta ypač efektyvi „Pieno mėginių tapatumo užtikrinimo programa“.
Pagal šią programą buvo patikrinti 97 % pieno priėmimo punktų, kuriems pieną tiekė 25 tūkstančiai pieno gamintojų, atlikta 36 415 pieno mėginių tapatumo tyrimų, surašytas 51 aktas dėl mėginių falsifikavimo, o atsakingiems asmenims 6 mėn. atimti kvalifikaciniai pažymėjimai. Per antrąjį minėtos programos įgyvendinimo etapą buvo patikrinta 240 pieno priėmimo punktų, atlikta per 6 tūkstančiai tyrimų. Trečiuoju etapu patikrai atrinkti supirkimo punktai, kuriuose buvo nustatyti gamintojų ir pieno priėmimo punktų rezultatų skirtumai. Ketvirtame etape buvo tikrinami punktai, superkantys pieną iš daugiau kaip 10 karvių laikančių gamintojų ūkių.
Visus 2012 metus buvo tęsiama ir netikėtų patikrų „prie įmonės vartų“ programa. Tikslinių patikrinimų metu visose šalies pieno perdirbimo įmonėse buvo atrenkami kiekvienos į įmonę atvežto pieno siuntos mėginiai jo saugai ir kokybei nustatyti.
„Pasiekti rezultatai rodo, kad Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pasirinkta strategija buvo veiksminga. Todėl ir 2013 m. numatome tęsti ypač veiksmingomis pasirodžiusias priemones „Pieno mėginių tapatumo užtikrinimo programą“ ir netikėtas patikras „prie įmonės vartų“. Be to, visus pieno ūkius suskirsčius į rizikos grupes, pavyko sudrausminti netaikančius prevencinių priemonių karvių sveikatingumui gerinti. Todėl ir šiais metais mažos rizikos ūkiai bus tikrinami rečiau, juose pagaminto pieno supirkimo atstatymo procedūra vykdoma pirmumo teise, tuo tarpu padidintos rizikos pieno ūkius inspektoriai kontroliuos griežčiau“, – sakė D. Kliučinskas.