Liuksemburge vykusiame Europos žemės ūkio ministrų susitikime buvo sutarta, kad aukšta gamtinių dujų kaina padidins ir trąšų kainą, ir kad šis padidėjimas greičiausiai atsidurs vartotojų lėkštėse. Gamtinės dujos yra pagrindinė žaliava kai kurių labiausiai paplitusių dirbtinių trąšų, tokių kaip karbamidas ir amonio nitratas, gamybai, kuriomis ūkininkai išlaiko Europos derlių, rašo politico.eu.
„Energijos kainų augimas yra pagrindinė trąšų kainų augimo priežastis, ir, žinoma, tai gali turėti įtakos maisto kainoms ateityje, tai yra rizika“, – ES Tarybos posėdyje sakė ES žemės ūkio komisaras Januszas Wojciechowskis.
ES ūkių ministrai aptarė Lenkijos vyriausybės išplatintą dokumentą, peržiūrėtą ir „Politico“, kuris numatė, kad trąšų krizė sukels „socialinius neramumus“ visoje Europos Sąjungoje, nebent politikos formuotojai sustabdys kylančias gamtinių dujų išlaidas. Varšuva dėl kainų šuolio kaltino savo tradicinį priešą Rusiją, teigdama, kad eksporto milžinė „Gazprom“ riboja pasiūlą. (Rusijos bendrovė teigia, kad vykdo eksporto sutarčių su ES šalimis sąlygas.)
Įtampa jau didėja Lenkijoje, kur ūkininkų judėjimas „Agrounia“ užblokavo valstybinės trąšų bendrovės „Anwil“ gamyklą, protestuodamas prieš tai, kad vyriausybė leidžia eksportuoti trąšas, o pačios Lenkijos ūkininkams kainos yra per didelės.
Trąšų kainos per vienerius metus išaugo beveik dvigubai, rodo Pasaulio banko duomenys. Dėl didėjančios dujų kainos trečdalis Europos trąšų ir amoniako gamyklų užsidarė arba laikinai sumažino gamybą, teigė Jacobas Hansenas, visos ES lobistų grupės „Fertilizers Europe“ generalinis direktorius.
Kainos galimai šoktels ne iš karto, nes ūkininkai trąšas dažniausiai naudoja pavasarį, o ne rudenį. „Maisto kainos pakils kitais metais, o gal net ir dabar. Poveikis faktinei produkcijai bus matomas tik kitais metais“, – sakė J. Hansenas.
Julienas Denormandie, Prancūzijos žemės ūkio ministras, – dar vienas didelis trąšų gamintojas – žurnalistams sakė, kad visiškai palaiko Lenkijos deklaraciją ir yra susirūpinęs, jog didesnės trąšų kainos kartu su ES planais pagal Žaliąjį kursą dėl biologinės įvairovės sumažinti gamybos žemės plotus kelia grėsmę maisto saugumui ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.
„Be poveikio kainoms, aš nerimauju dėl poveikio kiekiams, tūriui, gebėjimui pamaitinti visus šioje planetoje“, – sakė jis atsakydamas į „Politico“ klausimą.
Lenkijos žemės ūkio ministras Grzegorzas Puda penktadienį perspėjo, kad jei trąšų kainos ir toliau augs, tai gali sukelti „maisto kainų krizę visoje Europoje, dėl kurios gali kilti ekonominė ir socialinė krizė“.
Jokios naudos ūkininkams
ES žemės ūkio ministrai – nuo Italijos Stefano Patuanelli iki Vokietijos Julia Klöckner – praeityje priešinosi, jų manymu, nešvarioms pigių maisto produktų kainoms, ypač mėsos. Europos ūkininkų lobistai reguliariai išeina į gatves, kaltindami mažmenininkus ir perdirbėjus maisto grandinės pelno nugriebimu.
Liuksemburgo susitikime buvo jaučiamas pesimizmas – nepaisant to, kad ūkininkai prisiima daugiau išlaidų, jie nesulauks didesnio pelno, net jei maisto kainos ir kils. Net ir susibūrę gamintojų organizacijose, ūkininkai dažnai nemoka derėtis tam, kad galėtų eiti koja kojon su galingomis perdirbimo įmonėmis, kurios perka jų prekes, kaip parodė šių metų rietenos Prancūzijoje dėl maisto grandinės įstatymo.
„Tai tiesiog reikštų didesnį spaudimą ūkininkams“, – sakė vyriausybės pareigūnas iš Vidurio Europos šalies, kuris nenorėjo būti įvardintas.
Slovėnijos ūkio vadovas Jože Podgoršekas taip pat pabrėžė, kad, ypač kiaulienos sektoriuje, ūkininkai negalės susigrąžinti papildomų išlaidų: „Kyla pirminių medžiagų, taip pat trąšų kainos, o, kita vertus, kiaulienos kaina drastiškai krenta“.
Susitikime Belgija sulaukė 18 šalių paramos ir paskelbė „krizę“ kiaulienos sektoriuje. (Europoje daugėja kiaulienos, iš dalies todėl, kad Kinija užblokavo importą iš pagrindinių ES gamintojų, tokių kaip Vokietija, bijodama afrikinio kiaulių maro, dėl to susidarė mėsos perteklius.)
Jei ūkininkai jaus spaudimą, tikėtina, kad traktoriai išvažiuos į gatves visame bloke.
ES ūkio vadovas J. Wojciechowskis sakė, kad Komisija kuria „priemonių rinkinį“, kuris padėtų šalims sušvelninti kylančių energijos kainų smūgį, įskaitant trąšas. Jis pateikė menką techninę informaciją apie tai, kuo padės būsimas priemonių rinkinys, ir pažadėjo, kad Komisija toliau analizuos situaciją.
Jo teigimu, viena netikėta brangstančių trąšų pusė gali būti ta, kad ūkininkai nusigręš nuo dirbtinių trąšų ir naudos daugiau gyvulių mėšlo, laikydamiesi žaliojo kurso, kuriame buvo nustatytas cheminių trąšų mažinimo tikslas.
„Tai yra ateities kryptis, bet, žinoma, turime reaguoti dabar“, – sakė jis.