Ekspertai kalba, kad svarbu ne tik pasiklausti darbdavio apie įmonės vertybes ir kultūrą, bet ir stebėti darbą gyvai bei rinkti atsiliepimų.
Pradėkite nuo savęs
„Bitė Lietuva“ Žmonių ambasados vadovė Eglė Staniulionė kalbėjo, kad pandemijos metu keitėsi žmonių lūkesčiai, o kandidatai sunkiau vertino įmonės kultūrą.
„Nors šis jausmas, vadinamas „perėjimo šoku“ (angl. shift shock), nėra naujas, tačiau pandemijos metu jis itin išryškėjo. Pirmiausia, kandidatams sunku įvertinti įmonės kultūrą, jei pokalbis vyksta nuotoliniu būdu ar tuščiame biure. Taip pat pandemija padidino darbo ieškančių žmonių lūkesčius: šiandien jie tikisi daugiau lankstumo, didesnės algos ir didesnio darbdavio dėmesio komandos narių emocinei sveikatai“, – teigė E. Staniulionė.
Prieš paliekant dabartinę darbovietę, labai svarbu suprasti, kodėl ši vieta jums netiko, nepatiko ir iš naujo apsibrėžti savo poreikius.
„Siekiant geriau suprasti savo poreikius, rekomenduoju užduoti sau kelis klausimus: kokias užduotis norėtumėte kasdien daryti, su kokiais žmonėmis norėtumėte kartu dirbti. Kartu įsivardinkite ir savo vertybes, karjeros tikslus. Tiksliau žinodami, ko ieškote, galėsite greičiau rasti darbo vietą, kurios nesinorės palikti jau pirmąją savaitę“, – komentavo „Bitės“ Žmonių ambasados vadovė.
Naudinga „pasikalbėti“ ne tik su savimi, bet ir su įmonės, kurioje dirbate žmogiškųjų išteklių skyriumi ir išsakyti savo poreikius. Galbūt juos įmanoma patenkinti dabartinės darbovietės viduje.
„Bitėje“ esame turėję ne vieną atvejį, kai žmogus nori kardinaliai pakeisti karjerą – juk dažnai dirbant didelėje organizacijoje iš arti susipažįsti su daugybe skirtingų sričių ir taip supranti, kas domina labiausiai. Stengiamės kryptį norintiems keisti kolegoms suteikti visas galimybes toliau tobulėti organizacijos viduje,“ – pridūrė E. Staniulionė.
Klausimų nebus per daug
Interviu su potencialiu kandidatu metu verta užduoti personalo specialistams ir būsimiems vadovams kuo daugiau ir kuo detalesnių klausimų.
„Darbo pokalbį galite įsivaizduoti kaip pirmąjį pasimatymą, kuriame jūs ne tik stengiatės sužavėti potencialų partnerį ar partnerę, bet ir bandote suprasti, ar santykiai bus ilgalaikiai. Kadangi jūs jau žinote, ko tiksliau tikitės iš darbovietės, kitas žingsnis – išsiaiškinti, ar ši nauja vieta gali tai pasiūlyti“, – pasakojo E. Staniulionė.
Ji atkreipė dėmesį, kad svarbu klausti apie būsimus iššūkius, vertybes, santykius tarp komandos narių – tai padės suprasti, ar įmonė yra tinkama jums.
„Klauskite apie laukiančius iššūkius, įmonės kultūrą, santykius tarp komandos narių, vertybes, karjeros ir mokymosi galimybes bei papildomus privalumus. Būsimas vadovas geriausiai galės atsakyti apie kasdienį darbą ir komandos kultūrą. Nepamirškite pasidomėti ir apie tai, kokių tikslų sieksite, kaip bus matuojami jūsų darbo rezultatai. Kuo daugiau informacijos turėsite, tuo geriau suprasite ne tik tai, ar tinkate tai organizacijai, bet ir ar ji tinkama jums“, – teigė E. Staniulionė.
Kruopščiai pasidomėkite įmone
Ji kalbėjo, kad taip pat verta papildomai įvairiuose kanaluose pasidomėti įmone ir būsimu vadovu bei kolegomis.
„Suvedę įmonės pavadinimą „Google“ paieškoje ar suradę ją socialiniuose tinkluose, perskaitykite, kas rašoma apie įmonę. Tai leis susidaryti aiškesnį bendrą vaizdą. Profesionalus vienijančiame soc. tinkle „LinkedIn“ galėsite matyti su kokiais žmonėmis dirbsite. Atkreipkite dėmesį kaip jie komunikuoja, kokiomis bendrovės naujienomis dalinasi“, – pabrėžė „Bitės“ Žmonių ambasados vadovė.
Ji siūlė ir pasikalbėti su anksčiau įmonėje dirbusiais darbuotojais, tačiau mąstyti objektyviai ir rinkti atsiliepimus iš kelių šaltinių.
„Jei įmanoma, pasikalbėkite ir su buvusiais ar esamais įmonės darbuotojais. Pasiteiraukite jų apie vadovo vertybes, bendrą atmosferą biure, komandinį darbą. Tiesa, nors jie geriausiai pažįsta įmonę ir reaguoti į jų nuomonę svarbu, tačiau siekiant išvengti subjektyvumo, susirinkite kuo daugiau skirtingų atsiliepimų“, – kalbėjo E. Staniulionė.
Ji priminė, kad darbdaviai taip pat leidžia gyvai stebėti darbą įmonėje, tai padeda kandidatams susikurti įspūdį apie darbovietę.
„Taip pat dažnai darbdaviai gali suteikti galimybę gyvai stebėti vykstantį darbą, pasikalbėti su komanda – tai itin naudinga norint geriau suprasti darbo pobūdį. Dažnai kandidatai patys susikuria įspūdį, kaip atrodys jų darbo diena remiantis asmeninėmis patirtimis – tai gali suklaidinti“, – užbaigė E. Staniulionė.