Naujienų portalui tv3.lt Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) direktorius Mantas Burokas papasakojo, kaip vyksta perėmimo procesas ir ko tikėtis vilniečiams.
Kovą sulauksite dviejų sąskaitų su skirtingais kainų tarifais
Nuo šių metų kovo 30 dienos, keičiantis šilumos tiekėjui, visi gyventojai raginami atsiskaityti su „Vilniaus energija“ ir užmokėti susikaupusias skolas. Mat jau už šį mėnesį savo pašto dėžutėse rasite ne tik „Vilniaus energijos“ atsiųstą sąskaitą, bet ir VŠT.
Tuo pačiu keisis ir šilumos kainos tarifas, kuris šiuo metu dar nėra patvirtintas Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEK). Visgi M. Burokas atskleidžia, kad tarifas bus mažesnis nei „Vilniaus energija“ norėjo nustatyti, tačiau didesnis nei dabar VKEK yra nustačiusi.
„Tarifas pradėtų galioti nuo perėmimo dienos, nuo kovo 30 d. Kaip bebūtų išeis taip, kad už kovą gyventojai gaus dvi sąskaitas.
Šiai dienai atliekam dar vidinius procesus dėl kainos, tad tikslios įvardyti negalėčiau, bet palyginamumo dėlei, mūsų kaina niveliuojasi šiek tiek mažesnė nei „Vilniaus energijos“ teikta kaina. Turiu omeny, ta kaina, kuri nebuvo koreguota Kainų komisijos sprendimo, nes dabartinėje šilumos kainoje atsispindi ta išskaita dėl nepagrįstų sąnaudų, kurias „Vilniaus energija“ per tam tikrą laikotarpį teikė ir sukaupė. Tai mes tos nepagrįstų sąnaudų dalies tikrai neperimsim. Tos nuolaidos neliks, bet akcentuoju tai, kad mūsų kaina bus mažesnė negu „Vilniaus energijos“ buvo siūlyta projekcinė kaina šiam laikotarpiui“, – informuoja M. Burokas.
tv3.lt primena, kad VKEK nustačius, jog Prancūzijos koncerno „Veolia“ valdoma „Vilniaus energija“ 2012–2014 metais iš vartotojų nepagrįstai surinko 24,3 mln. eurų, dalį lėšų pasiūlė sugrąžinti sumažinus šilumos kainą.
Gruodžio mėnesį, VKEK nustačius naują bazinę šilumos kainą, tarifas buvo 4,31 ct/kWh su PVM, tuo tarpu „Vilniaus energija“ spalį prašė nustatyti 5,51 ct/kWh projekcinę kainą. Tad naujasis tarifas turėtų būti tarp šių dviejų kainų.
VŠT direktorius patikina, kad dėl dviejų sąskaitų gyventojams papildomų išlaidų kilti neturėtų. Pridėtinės vertės mokestis (PVM) bus mokamas proporcingai nuo gautos sumos, tad padalinus sąskaitą į dvi dalis, išlaidos neišaugs. Papildomų aptarnavimo mokesčių taip pat neturėtų būti. Svarbiausia gyventojams susitvarkyti skolas.
„Būtų didelis prašymas, kad kaip įmanoma tuos įsiskolinimus sumažintų iki kovo 31 d. Priešingu atveju situacija tokia, kad turėsime tas gyventojų skolas nupirkti. O įmonei tai pakankamai nemaži pinigai, nupirkti už skolintas lėšas. Papildomai ant įmonės pečių guls ir skolų aptarnavimo kaštai“, – sako M. Burokas.
Atsiskaitant svarbiausia pertikrinti sąskaitų numerius
Anksčiau buvo manyta, kad gyventojams teks atvykti ir perrašyti savo sąskaitas iš „Vilniaus energijos“ į VŠT, visgi dabar VŠT vadovas gali patikinti – to daryti nereiks.
„Galvojome, kad reikia sudarinėti sutartis, dabar turime patvirtinimą iš „Vilniaus energijos“, kad niekas neturi individualizuotų sąlygų. Vadinasi, kad tam sklandžiai padaryti viską, mums užtenka informuoti gyventojus apie tiekėjo pasikeitimą, sutarčių naujų sudaryti nebūtina. Gyventojai, kurie pagal savo kokius įpročius norės fizinės sutarties, tai galės tą padaryti, bet tikrai nebus niekam problema, jei tos sutarties fiziškai nebus pasirašytos“, – patvirtino jis.
Visgi labai svarbu išlieka gyventojams atkreipti dėmesį į sąskaitų detales, ypač vykdant bankinius pavedimus, kad nebūtų sumaišomi sąskaitų numeriai ir pervedama ne tam tiekėjui.
Be įprastinių atsiskaitymo būdų, šiuo metu apsvarstomos ir alternatyvos, naudojantis internetinėmis platformomis, kaip, pavyzdžiui, manogile.lt ar tų žmonių, kurie mokėdavo per vienasaskaita.lt
„Dabar sprendžiame tą klausimą, kadangi mūsų atveju tai nebus tik tiekėjo pakeitimas, bet reikia ir atitinkamas sistemas paleisti, būtina gauti duomenis iš dabartinio operatoriaus „Vilniaus energijos“ apie vartotojus, kad galėtume sklandžiai tuos duomenis į sistemą užkrauti. Tai šiai dienai dar tik žengiame žingsnius. Tikiuosi, kad vasario pabaigoje turėsime visas detales ir informuosime vartotojus iš anksto apie visus mokėjimo kanalus. Bet dar sprendžiamą klausimą, kuris susijęs plačiai ir su informacinėmis sistemomis ir kitomis detalėmis.
Aš sakyčiau, kad svarstomos visos galimybės“, – teigia M. Burokas.
Visiems darbuotojams pasiūlyta pereiti į VŠT
Šilumos ūkio perėmimas aktualus ne tik Vilniaus gyventojams bet ir maždaug 800 darbuotojams, dirbantiems „Vilniaus energijoje“. VŠT užtikrino, kad su darbuotojais intensyviai bendraujama ir tikrai nenorima palikti be darbo.
„Įteikiame rašytinius pranešimus, kad nuo kovo 30 d. jie bus perkelti dirbti į Vilniaus šilumos tinklus. Gavę šiuos pranešimus, darbuotojai per 5 darbo dienas, tie kurie nesutinka pereiti į VŠT, turės parašyti rašytinį atsisakymą ir tuo pagrindu iki vasario 9 d. matysime bendrą personalo kiekį, poreikį.
Jeigu kažkur yra esminiai trūkumai žmonių, per tą dviejų mėnesių laikotarpį iki kovo 31 d. norime suformuoti rezervinį personalą, kad pradėtume įmonės veiklą sklandžiai ir būtų atitinkamas kiekis darbuotojų.
Perėmimą vykdome pagal įstatymą, turime Valstybinės darbo inspekcijos patvirtinimą dėl proceso teisingumo, ir perimame darbuotojus tomis pačiomis sąlygomis. Kaip jie ėjo tam tikras pareigas ir kaip dirbo tą patį darbą, taip ir toliau išliks. Alga ir tokia pati, tai iš tikrųjų sąlygos visiškai nesikeičia“, – tv3.lt portalui pasakoja VŠT direktorius.
M. Burokas užtikrino, kad nors ir ne visi procesai vyksta taip sklandžiai, šilumos ūkis tikrai bus perimtas kovo pabaigoje.
Stokholmo arbitraže esantis turto vertinimo ginčas gali tęstis ir po perėmimo.