Antroje vietoje pagal informacijos poreikį – sutarčių sąlygų ypatumai. Gauti informacijos apie tai norėtų du trečdaliai įmonių vadovų (68,4 proc.). Apie nepriklausomus elektros energijos tiekėjus norėtų sužinoti 66,0 proc., apie tai kaip palyginti tiekėjų pasiūlymus – 65,2 proc., kada geriausia fiksuoti kainas – 64,4 proc., o apie laisvosios elektros energijos rinkos privalumus bei trūkumus – 64 proc. apklaustų įmonių vadovų.
„Rezultatai rodo, kad verslininkai norėtų daugiau informacijos apie įvairius laisvosios elektros rinkos veikimo principus. Tai liudija, kad įmonės į elektros tiekėjo pasirinkimą žiūri ne tik kaip į įstatymo numatytą prievolę, bet ir kaip į galimybę. Kita vertus, poreikis informacijai susijęs su sklandančiais mitais, kad pasirinkus tiekėją kaina nesumažės arba kad norint sudaryti sutartį su tiekėjais reikia atsijungti nuo skirstomųjų elektros tinklų ir panašiai“, – teigia Ričardas Tvaronas, „Elektrum Lietuva“ Pardavimo vadovas.
Pasak R. Tvarono, pasirinkus nepriklausomą tiekėją galima sutaupyti iki 20 proc. lyginant su garantine kaina. Sudarius elektros tiekimo sutartį pasikeis tik tai, kad įmonės vietoj vienos sąskaitos gaus dvi – vieną už elektrą, kitą už jos perdavimą iš visuomeninio tiekėjo.
Klausiami apie atsakomybę, platinant informaciją apie laisvąją elektros rinką ir nepriklausomų tiekėjų pasirinkimą, verslininkai svarbų vaidmenį skiria ir žiniasklaidai. Taip mano 17,4 proc. apklaustųjų. Dažniau taip mano mažos įmonės, kurių apyvarta siekia iki 1 mln. litų, ir tos, kurios verčiasi prekyba. Tuo metu manančių, kad informaciją apie laisvąją rinką turėtų skleisti valstybinių institucijų atstovai dažniau yra įmonės, viršijančios 3 mln. litų metinę apyvartą (39,4 proc.), ir įmonės, įsikūrusios Vilniaus bei Utenos apskrityse (46,9 proc.).
Pasak R. Tvarono, įmonėms taip pat svarbu tiekėjo aptarnavimas ir požiūris į klientą. Tai rodo ir tyrimo duomenys, mat verslo atstovai iš nepriklausomo elektros energijos tiekėjo norėtų sulaukti naudingos informacijos – apie elektros kainų prognozes (67,2 proc.), patarimus, kaip didinti energijos efektyvumą ir taupyti (52,6 proc.). Po trečdalį respondentų taip pat domintų informacija apie aplinką tausojantį elektros vartojimą (36,4 proc.) bei elektros rinkos apžvalga (35,2 proc.).
Nepriklausomą elektros tiekėją įmonės turi pasirinkti iki šių metų gruodžio 10 d. Tyrimą apie nepriklausomo tiekėjo pasirinkimą „Elektrum Lietuva“ užsakymu 2012 m. spalio mėn. atliko tyrimų bendrovė „RAIT“. Tyrimo metu apklausta 253 verslo įmonių savininkų bei vadovų, iš kurių 96,8 proc. – smulkaus ir vidutinio verslo atstovai.