• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skirtumas tarp vyrų ir moterų atlyginimų ir galimybių užimti aukštus postus pasaulyje mažėja. Per pastaruosius 10 metų padidėjo tiek moterų galimybės aktyviai dalyvauti politiniame gyvenime, tiek galimybės sėkmingai konkuruoti su vyrais darbo rinkoje.

Skirtumas tarp vyrų ir moterų atlyginimų ir galimybių užimti aukštus postus pasaulyje mažėja. Per pastaruosius 10 metų padidėjo tiek moterų galimybės aktyviai dalyvauti politiniame gyvenime, tiek galimybės sėkmingai konkuruoti su vyrais darbo rinkoje.

REKLAMA

Pasaulinio ekonomikos forumo skelbiamais duomenimis, pokyčiai, palyginus dabartinę padėtį su situacija 2005 metais, akivaizdžiai liudija, jog moterų diskriminacija šiuo aspektu ženkliai sumažėjo daugelyje šalių. „Lyginant su 2005 metais, didesnė lygybė tarp lyčių užfiksuota 105 pasaulio šalyse“, skelbia tyrimo autoriai, kuriuos cituoja bbc.co.uk.

Lietuva 44-a, Latvija 15-a

Šeštus metus iš eilės sąrašo viršuje yra Islandija. Po jos rikiuojasi Suomija, Norvegija, Švedija, Danija. Aukštą 6-ą vietą užima Nikaragva, 7-a Ruanda, 8-oje vietoje Airija, 9-oje Filipinai. Dešimtuką baigia Belgija.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuva reitinge užima gana aukštą 44 vietą, o aukščiausiai iš Baltijos šalių šoktelėjo latviai, užimantys 15 vietą. Estai užima 62-ą, o mūsų kaimynai lenkai 57-ą vietą, vienu laipteliu nusileidę karo draskomai Ukrainai, kuriai skirta 56-a vieta.

REKLAMA

Gana aukštai pasaulio ekonomikos forumo ekspertai įvertino Baltarusijos moterų galimybes – šiai šaliai atiteko 32-a vieta. Visos šios šalys gerokai lenkia Rusiją, kuri užima tik 75-ą sąrašo vietą.

Gana aukštas vietas užima kai kurios šiaurės ir pietų Amerikos šalys: Kanadai atiteko 19-a, JAV 20-a vieta, 31-oje vietoje Argentina.

Lygių moterų ir vyrų galimybių požiūriu Afrikos žemyne geriausia padėtis ekspertų teigimu Pietų Afrikos Respublikoje – ji 18-oje vietoje.

REKLAMA
REKLAMA

Paskutinė vieta šį kartą atiteko Jemenui. Pasaulio ekonomikos forumo ekspertų teigimu, atotrūkis tarp vyrų ir moterų galimybių padidėjo 6 šalyse: Šri lankoje, Malyje, Makedonijoje, Jordanijoje ir Tunise.

Ekspertų teigimu, Islandijai užimti pirmaujančias pozicijas padeda tai, kad šioje šalyje palyginti nedaug gyventojų, o Jemeną žemyn trauakia didelis gyventojų mirtingumas ir ribotos mergaičių nuo 6 iki 14 metų galimybės lankyti mokyklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net 8-iomis pozicijomis žemiau negu ankstesniame reitinge – į 26-ą vietą Britaniją nusmukdė dėl recesijos sumažėję moterų atlyginimai. O štai JAV priešingai – dėl mažėjančių skirtumų tarp vyrų ir moterų atlyginimų ir dėl to, kad daugėja moterų politikių ir valdininkių – pakilo 3-is pozicijomis aukščiau, komentuoja ataskaitos autoriai. Jie taip pat pastebi, kad nors Indijoje nemažai moterų politikių, tarp kurių partijos lyderė Sonia Gandi, į 114-ą vietą (net 13 pozicijų žemiau) šią šalį bloškė didelio atgarsio pasaulyje sulaukę smurto prieš moteris atvejai.

REKLAMA

Moteris į politiką atvedė kvotų sistema

Ekspertai pastebi, kad iš moterų ir vyrų lygių galimybių srityje esmės pasaulyje stebima pažanga susijusi būtent su tuo, kad vis daugiau moterų aktyviai dalyvauja politikoje ir darbo rinkoje, o kai kuriose šalyse taikomos kvotos – kiek moterų tiru užimti atitinkamas pareigas. „Nors per 10 pastarųjų metų į darbo rinką įsiliejo nemažai tiek moterų, tiek vyrų, vis dėlto 49-e šalyse dirbti pradėjo daugiau moterų negu vyrų.

REKLAMA

Be to, pasaulyje dabar 26 proc. daugiau negu prieš 10-etį moterų parlamentarių, 50 proc. daugiau moterų ministrių“, teigia Saadija Zachidi.

Pasaulio ekonomikos forumo tyrimą atlikę ekspertai analizavo ekonominę moterų padėtį 142 pasaulio šalyse atsižvelgdami į kelis kriterijus:

a) ar moterys turi teisę dirbti bei ar gauna už tokį patį darbą tokį patį atlyginimą kaip vyrai; b) ar moterys turi galimybę siekti mokslo; c)ar moterys gali dalyvauti šalies politiniame gyvenime – rinkti ir būti išrinktos; d) galimybė pasinaudoti medicinos paslaugomis, atsižvelgiant ne tik į moterų gyvenimo trukmę, bet ir į vyrų bei moterų santykį konkrečioje visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų