Pirmadienį Volstryto indeksai ir iždo obligacijų pajamingumai šoktelėjo į viršų. Kinijoje nuogąstaujama dėl per didelio nekilnojamojo turto kainų augimo. Naftos kaina pirmadienį jau perlipo 86 JAV dolerių už barelį ribą.
JAV
Pirmadienį Volstryto indeksai ir iždo obligacijų pajamingumai šoktelėjo į viršų. Prie to prisidėjo penktadienio naujienos apie pagerėjusią padėtį darbo rinkoje, pirmadienį paskelbti geresni, nei laukta, būsto rinkos ir paslaugų sektoriaus duomenys, ir paskutinės žinios iš „Apple“ stovyklos.
Indeksas Dow Jones faktiškai atsirėmė į 11 tūkst. punktų tašką, pirmąkart nuo 2008 metų rugsėjo. O 10 metų vyriausybės vertybinių popierių (VVP) pajamingumas pakilo nuo 3,86 iki 4 proc. ribos, arba daugiausiai per pastaruosius 18 mėnesių. Penktadienį buvo pranešta, kad kovą JAV buvo sukurta 162 tūkst. naujų darbo vietų metine išraiška, arba daugiausiai per pastaruosius tris metus. Prognozuota, kad šis skaičius sieks 184 tūkst. vietų.
Nors nedarbo lygis išliko 9,7 proc. ribose, dalis rinkos dalyvių nusprendė, jog darbo rinkos pagyvėjimas menkina dvigubos recesijos pavojų, gali įsukti patvaraus ūkio atsigavimo variklį ir paskatinti centrinį banką kelti palūkanas anksčiau, nei prognozuojama. Dėl to buvo parduodami saugūs aktyvai, o lėšos kreipdamos rizikingoms investicijoms.
Be to, prie VVP pajamingumų šoktelėjimo prisidėjo ir tai, jog praėjusią savaitę 118 mlrd. JAV dolerių apimties JAV iždo aukcionai nesulaukė didelio dėmesio, išskyrus su infliacija susietus VVP), o šią savaitę laukiama, kad VVP pasiūla padidės dar 82 mlrd. dolerių vertės naujomis emisijomis. Kita vertus, psichologinė 4 proc. riba gali paskatinti dalies investuotojų įžengimą į šią rinką ir pelnų nusigriebimą akcijų rinkoje.
Išankstinių būsto pardavimo sutarčių indeksas vasarį padidėjo 8,2 proc. nuo 90,2 iki 97,6 punkto, nors tikėtasi, kad jis smuks 1 proc. Verslo aktyvumo indeksas paslaugų sektoriuje vasarį padidėjo nuo 50 iki 55,4 punkto vasarį. Buvo prognozuojama, kad jis sieks 53,6 punkto. Šie svarbių ūkio sričių duomenys gali rodyti, kad JAV ekonomikos atsigavimas yra stipresnis, nei iki šiol manyta.
Technologijų sektoriaus lyderės „Apple“ naujo kompiuterio „iPad“ pasirodymas rinkoje sulaukė didelio gerbėjų dėmesio - pardavimai pirmąją prekybos dieną siekė 30 tūkst. vienetų, o susijusios programinės įrangos persiuntimai internetu vertinami pasiekė daugiau nei vieną milijoną. „Apple“ akcijos pabrango 1 proc.
Vakarų Europa
Vakarų Europos biržos šį pirmadienį nedirbo.
Azija
Šiandien pirmoje prekybos sesijos pusėje Kinijos akcijų rinka smuktelėjo žemyn. Jau netrumpą laiko tarpą investuotojai ir analitikai svyruoja tarp lūkesčių dėl Kinijos ekonomikos plėtros 2010 metais, kuri kai kuriomis prognozėmis gali sieki daugiau nei 10 proc. Kita vertus kartas nuo karto per biržas nuvilnija nerimo banga dėl palūkanų normų didinimo ir šalies ūkio perkaitimo. Šįryt investuotojai vėl kiek subruzdo, kai pasigirdo vertinimai, kad vyriausybė gali imtis griežtesnių priemonių nekilnojamojo turto kainų augimui užkristi. Taip pat nemažai analitikų mano, kad Kinijos centrinis bankas jau šį ketvirtį gali kelti bazines palūkanų normas.
Japonijos akcijos pigo nutraukdamos trijų dienų brangimo laikotarpį investuotojams suskubus „fiksuoti pelnus“ ir pabrangus jenai. Tarp labiausiai pigusių buvo laivybos kompanijos, prarėjusią savaitę brangusios daugiau nei 8 proc. Antra pagal dydį automobilių eksportuotoja „Mazda Motor“ pigo 1,4 proc., dieną prieš tai brangusi 5,1 proc. Vis tik netrukus ateities sandoriai dėl Japonijos akcijų ėmė brangti investuotojams reaguojant į geras JAV ekonomikos naujienas, tad galima tikėtis teigiamų nuotaikų ir kitoje Japonijos akcijų biržos prekybos sesijoje.
Žaliavos
Pirmadienį „WTI“ naftos ateities sandoriai „NYMEX“ biržoje vėl brango ir prekyba vyko sudarant sandorius didesne nei 86 JAV dolerių už barelį kaina. Tiesa, prekyba aktyviausiai vyko tik Niujorke, nes kiti didieji finansų centrai pirmadienį dar nedirbo. Vakar JAV paskelbti paslaugų sektoriaus aktyvumo rodikliai pridėjo investuotojams optimizmo ir leido tvirčiau tikėti, kad didžiausia pasaulio ekonomika stipriai atsigauna, o tai yra palanku ir naftos paklausos augimui. Tiesa, daug abejonių kelia naftos kainos kilimo greitis per paskutinę savaitę, nes po tokių kainos šuolių būtų natūralu sulaukti tam tikro atokvėpio ar kainos korekcijos, nes investuotojai dar nėra praradę atsargumo jausmo ir stengiasi fiksuoti greitai uždirbamus pelnus. Beje, nuotaiką rinkoje kiek paaštrino ir pranešimas, kad piratai prie Somalio krantų vėl užgrobė 2 mln. barelių talpos tanklaivį. Įdomu ir tai, kad Rusijos Federacija paskelbė kovo mėn. išgavusi 10,12 mln. barelių per dieną naftos, arba daugiausia nuo Sovietų Sąjungos griuvimo. Pastovų naftos gavybos rekordų gerinimą jau matome nuo praėjusių metų, bet artimiausiais mėn. jau, matyt, ši tendencija turėtų sustoti.