Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, siekiama padėti palaidoti velionį. Vienur yra fiksuotos išmokos, o kitur apmokamos su laidotuvėmis susijusios išlaidos – pavyzdžiui, kremavimas, palaikų gabenimas ar pan.
Laidojimo pašalpa Lietuvoje
Lietuvoje norint gauti vienkartinę 440 eurų dydžio laidojimo pašalpą, laidojantis asmuo turėtų kreiptis į savivaldybę pagal savo deklaruotą gyvenamąją vietą arba ten, kur savo gyvenamąją vietą buvo deklaravęs mirusysis asmuo.
Dėl šios vienkartinės pašalpos faktiškai mirusįjį palaidojęs asmuo – tiek fizinis, tiek juridinis, kuris organizuoja laidotuves – turi kreiptis per 12 mėnesių nuo teisės į laidojimo pašalpą atsiradimo dienos.
Visai neseniai buvo siūlyta šią sumą didinti – t.y., padvigubinti. Tačiau Seime toks įstatymo projektas priimtas nebuvo.
Laidojimo pašalpa Lenkijoje
Lenkijoje vienkartinė laidojimo pašalpa taip pat skiriama per 12 mėnesių nuo žmogaus mirties. Ji skiriama velionio artimiesiems arba juridiniams asmenims, kurie faktiškai palaidoja žmogų.
Šioje kaimyninėje šalyje tokią išmoką moka ne savivaldybė, bet mūsų „Sodrą“ atitinkanti institucija (ZUS).
Oficialiai skelbiama, kad vienkartinė laidojimo išmoka Lenkijoje sudaro 4 tūkst. zlotų.
Dabartiniu oficialiu kursu tai būtų 928,6 euro. Taigi, per du kartus daugiau nei Lietuvoje.
Laidojimo pašalpa Latvijoje
Latvijoje vienkartinės laidojimo pašalpos dydis priklauso nuo to, ar miręs asmuo buvo draustas socialiniu draudimu, ar yra pensininkas, ar būdamas gyvas gavo išmokas.
Jeigu miršta draustas asmuo (pvz., dirbantis pagal darbo sutartį), išmoka dviejų jo vidutinių atlyginimų dydžio išmoką.
Latvijoje vidutinis darbo užmokestis dabar yra apie 1623 eurai neatskaičius mokesčių. Taigi vidutinė laidojimo išmoka būtų 3246 eurai.
Jeigu miršta pensininkas, jį laidojantiems išmokama dviejų jo buvusios pensijos dydžio išmoka. Pernai vidutinė senatvės pensija Latvijoje buvo 513,2 euro. Taigi už mirusį vidutinį pensininką išmokama 1026,4 euro dydžio laidojimo išmoka.
Jeigu miršta vaikas ar kitas išlaikomas šeimos narys, tada išmokama viena valstybinio socialinio draudimo išmokos dydžio išmoka (t.y. 327 eurai).
Latvijoje laidojimo išmoka moka mūsų „Sodrą“ atitinkanti institucija (SSIA).
Laidojimo išmoka Estijoje
Estijoje, panašiai kaip ir Lietuvoje, laidojimo išmokas skiria ir išmoka vietos savivaldybės, kuriose žmogus gyvena arba miršta.
Ten išmokos reikia kreiptis per 6 mėnesius nuo žmogaus mirties. Išmoka mokama tam, kas organizuoja laidotuves.
Kiekvienoje savivaldybėje išmokos dydis yra skirtingas. Tačiau Taline ji siekia 250 eurų.
Socialiai remtini asmenys gali tikėtis ir papildomos paramos.
Laidojimo išmoka kitose šalyse
Jungtinėje Karalystėje, kur gyvena ir daug emigrantų iš Lietuvos, mirus žmogui iš valstybės biudžeto apmokamos jo laidojimo išlaidos.
Pavyzdžiui, apmokamas kapavietės žemės plotas, kremavimo paslaugos, karsto gabenimo (iki 80 km) ir kt.
Taip pat iki 1 tūkst. svarų sterlingų (1184 eurų) skiriama apmokėti kitoms išlaidoms – laidotuvių organizavimui, karstui, gėlėms ar pan.
Panaši tvarka ir Vokietijoje. Čia žmogaus laidojimo išlaidos apmokamos tuo atveju, jeigu jį privalantys palaidoti giminaičiai ar kiti asmenys neturi pakankamai savo pinigų tokiam reikalui.
Norvegijoje taip pat laidojimo išlaidos padengiamos tik tuo atveju, jeigu jas organizuojantiems asmenims neužtenka jų pačių pajamų ir turto tą padaryti.
Tik tuo atveju, jeigu miršta nepilnametis iki 18 metų, čia skiriama 28,68 tūkst. kronų, kas būtų kiek daugiau nei 2,5 tūkst. eurų.