Tokiais atvejais būtina prisiminti svarbiausias medžių genėjimo ir kirtimo taisykles, primena Aplinkos ministerijos atstovai.
Draudimai paukščių veisimosi laikotarpiu
Ministerija primena, kad nuo kovo 15 d. prasideda aktyvus paukščių veisimosi laikotarpis, kuris tęsis iki rugpjūčio 1 d. Šiuo laikotarpiu būtina laikytis apribojimų ir nevykdyti jokių veiksmų, kurie galėtų trikdyti sparnuočių ramybę.
Tai apima medžių, augančių viešosiose erdvėse ir želdynuose, kirtimą ar intensyvų genėjimą (kai pašalinama daugiau nei 30 proc. lajos tūrio).
Ministerija atkreipia dėmesį, kad nuo kovo 15 iki rugpjūčio 1 d. draudžiami miško kirtimai ir medienos ištraukimas visų grupių saugomuose miškuose bei nacionaliniuose parkuose.
Nurodytu laiku miško kirtimai ir medienos ištraukimas draudžiami II miškų grupei priskirtuose (ekosistemų apsaugos bei rekreacijos) miškuose, III grupės (apsauginiuose) miškuose, esančiuose saugomose teritorijose, taip pat IV grupės (ūkiniuose) miškuose, esančiuose nacionaliniuose parkuose.
Draudimas netaikomas sanitariniams kirtimams – žalių eglių vėjavartų, vėjalaužų, sniegalaužų ar kitaip labai pažeistų eglių kirtimams, taip pat visų rūšių medžių kirtimams, kuriuose apsigyveno medžių liemenų pavojingi kenkėjai.
Draudimas taip pat nėra taikomas medynų, kuriuose einamaisiais metais abiotinių veiksnių ar gaisro pažeista daugiau kaip 10 proc. medžių, kirtimams, vykdomiems pagal Miško kirtimo taisykles ir Miško sanitarinės apsaugos taisykles, jeigu saugomai teritorijai kitais teisės aktais nenustatytas kitoks sanitarinių miško kirtimų laikas.
Aplinkos ministerija ragina būti atsakingiems ir draugiškiems gamtos atžvilgiu bei primena, kad už neteisėtą saugotinų medžių kirtimą gali būti taikoma administracinė atsakomybė.
Išsami informacija apie kirtimų draudimą bei taikomas išimtis – Miško kirtimų taisyklėse čia.
Būtina įsitikinti, ar želdinys nėra saugotinas
Norint įsitikinti, ar privačiame žemės sklype augantis želdinys nėra priskirtas saugotinam, kiekvienu konkrečiu atveju reikėtų pasitikrinti Vyriausybės patvirtintame kriterijų sąraše, kuriame nurodoma, kokioje vietoje, kokios rūšies, kokio skersmens bei aukščio želdiniai priskiriami saugotiniems. Pagal Vyriausybės patvirtintus kriterijus drebulės, tuopos, tujos ir visos vaismedžių rūšys nėra saugotini medžiai.
Kitais atvejais, norint kirsti ar genėti želdinius, reikia kreiptis į savivaldybės administraciją, kuri informuos, ar tai saugotini želdiniai, kurių kirtimui ar intensyviam genėjimui reikalingas savivaldybės leidimas.
Prieš kirsdami ar genėdami nesaugotinus želdinius, pirmiausia įsitikinkite, kad želdiniai auga jūsų sklype.
Išimtys kirtimų ar genėjimo apribojimams taikomos tik tam tikrais atvejais, kai saugotini medžiai kelia realią grėsmę žmonių saugumui, jų turtui, eismo ar skrydžių saugumui. Išimtys taip pat leidžiamos, kai medžių kirtimas yra būtinas vykdant projektus, susijusius su infrastruktūros kūrimu, pvz., rekonstruojant ar tiesiant valstybinės reikšmės kelius, įgyvendinant ypatingos svarbos statybos darbus.
Paprastai medžių genėti nereikia. Tačiau tai būtina daryti užtikriant žmonių, turto ar eismo saugumą, norint išsaugoti biologinę medžių vertę, šalinant kenkėjų ar ligų pažeistas medžių dalis.
Genint želdinius, pirmiausia reikėtų pašalinti sausas, džiūstančias, pažeistas, nušalusias, nulaužtas šakas ar jų dalis. Kartais dėl ligų, kenkėjų, oro taršos ar kitų priežasčių reikia pašalinti visą nusilpusį medį. Geriausia sausas ir ligotas šakas pjauti iki gyvos ir sveikos vietos prie želdinio pagrindo. Norint pažeminti medžių viršūnes, negalima nupjaustyti storųjų šakų, paliekant nuo stiebo išsišovusius kelmelius – stagarus.
Šakos turėtų būti pjaunamos trimis pjūviais: pirmas pjūvis daromas šakos apačioje 25–30 cm nuo stiebo. Įpjaunama ketvirtadalis stiebo. Antras pjūvis daromas iš viršaus 5 cm toliau kaip apatinis pjūvis. Trečiu pjūviu iš apačios, atsargiai prilaikant ranka, apipjaunama žiediškai, baigiama pjauti. Paskutinis šakos pjūvis turi būti ne lygiagretus stiebui, bet statmenas pjaunamai šakai.
Genint medžius draudžiama atlikti nustuobrinimo pjūvį (t. y. pjūvis, pažeminantis medžių viršūnes) kamieno tarpubamblyje, tarp šoninių šakų, nes įprastai toks pjūvis sukelia medžio puvinius. Šį pjūvį leidžiama atlikti sumažinant medžio aukštį dėl saugumo ar dėl ekologinių priežasčių. Taip pat negalima naudoti lipimo į medžius nagių.
Gali grėsti ir baudos
AAD atstovai įspėja, kad gyventojai, kurie nesilaiko nustatytų reikalavimų, jiems už tai gali grėsti ir baudos:
- Neteisėtas saugotinų želdinių naikinimas užtraukia baudą asmenims nuo 60 iki 200 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 80 iki 300 eurų.
- Neteisėtas želdinių naikinimas, neteisėtas želdynų statinių ir įrenginių gadinimas, naikinimas ar perkėlimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 20 iki 80 eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 60 iki 170 eurų.
- Sodmenų kokybės reikalavimų pažeidimas, Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklių pažeidimas, Medžių ir krūmų, vandens telkinių, esančių želdynuose, priežiūros taisyklių pažeidimas, Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklių pažeidimas, Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklių pažeidimas užtraukia baudą asmenims nuo 30 iki 120 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 140 eurų.
- Želdynų ir želdinių inventorizavimo, želdynų ir želdinių būklės ekspertizės, želdynų projektavimo, įrengimo, pertvarkymo, želdinių veisimo, medžių ir krūmų kirtimo, genėjimo, želdinių apsaugos nuo ligų ir kenkėjų darbų atlikimas, kai darbus atlieka ar jiems vadovauja juridinių asmenų darbuotojai, kurie neatitinka teisės aktuose numatytų kvalifikacijos reikalavimų šiems darbams atlikti, užtraukia įspėjimą arba baudą juridinių asmenų vadovams nuo 40 iki 90 eurų.
- Želdynų projektavimo reikalavimų pažeidimas užtraukia baudą nuo 140 iki 300 eurų.
- Leidimų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius išdavimas ar sprendimų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius priėmimas pažeidžiant nustatytus reikalavimus užtraukia baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 90 iki 230 eurų.
Gyventojams, norintiems gauti leidimą dėl želdinių kirtimo ir genėjimo, pirmiausiai patariama kreiptis į savivaldybę ir pateikti prašymą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!