Už kitų metų valstybės biudžetą balsavo 73 parlamentarų, 52 buvo prieš, o 1 – susilaikė.
Prieš šį balsavimą valdančioji dauguma atmetė daugelį pasiūlymų papildomai didinti biudžeto išlaidas.
Priimtą įstatymo projektą dar turės pasirašyti prezidentas.
Kam kiek pinigų skirs
Seimo patvirtintu įstatymu 2024 metų valstybės biudžetas – 16,978 mlrd. eurų pajamų (tarp jų ir 2,486 mlrd. eurų Europos Sąjungos ir kitos paramos). Taip pat įstatyme numatyta 20,612 mlrd. eurų asignavimų.
Kartu su Europos Sąjungos ir kitos paramos lėšomis asignavimai viršys pajamas 3,633 mlrd. eurų.
Lietuva turi beveik 2,8 mln. gyventojų. Vadinasi, grubiai skaičiuojant, kitais metais bendroms reikmėms kiekvienam iš jų teks sumokėti vidutiniškai po 6063 eurus, o iš biudžeto kiekvienam atiteks vidutiniškai po 7361 eurą.
Padalijus šiuos pinigus iš 365 metų dienų, išeitų, kad valstybės reikmėms kasdien vienas lietuvis skirs po 16,61 euro, o gaus – 20,16 eurų.
Kadangi biudžeto išlaidos bus daug didesnė nei pajamos, trūkstamas lėšas teks skolintis valstybės arba kiekvieno iš mūsų vardu. Padalijus kitų metų trūkstamas lėšas kiekvienam gyventojui išeis maždaug po 1300 eurų per metus arba po 3,55 euro per dieną.
Daugiausia pinigų iš valstybės biudžeto kitais metais bus skirta socialinei apsaugai ir užimtumui – 5,77 mlrd. eurų.
Pagal Seimo priimtą įstatymą, kitais metais mokslui ir švietimui planuojama skirti 2,88 mlrd. eurų, viešiesiems finansams – 2,29 mlrd. eurų, valstybės gynybai ir saugumui – 2,18 mlrd. eurų, sveikatai – 1,42 mlrd. eurų, žemės ir maisto ūkiui – 1,27 mlrd. eurų, o transportui ir ryšiams – 1,25 mlrd. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Kas kiek pinigų sumokės
Seimo priimtame biudžeto įstatyme daugiausia pinigų bendroms reikmėms kitais metais planuojama surinkti iš pridėtinės vertės mokesčio (PVM) – 6,64 mlrd. eurų. 21 proc. dydžio PVM (yra taikomos ir jo lengvatos) sumoka kiekvienas žmogus įsigydamas prekes ir paslaugas.
2,84 mlrd. eurų taip pat planuojama surinkti iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Įprastinį 20 proc. dydžio GPM tarifą nuo visų pajamų moka kiekvienas darbuotojas, gaunantis oficialų darbo užmokestį.
1,86 mlrd. eurų kitąmet tikimasi surinkti iš akcizų. Juos moka kiekvienas, perkantis benziną, dyzeliną, kitus degalus, taip pat alkoholį, cigaretes ar kitus tabako gaminius.
1,81 mlrd. eurų planuojama surinkti iš pelno mokesčio. Jį moka tos įmonės, kurios veikia pelningai, t.y. kurių pajamos viršija išlaidas.
Valstybės biudžeto įstatymą dar turės pasirašyti prezidentas.
Be valstybės biudžeto dar yra „Sodros“ arba Valstybinio socialinio draudimo, Privalomojo sveikatos draudimo ir kai kurie kiti fondai, į kuriuos gyventojai ir įmonės moka pinigus bendroms valstybės reikmėms ir išmokoms.
Tai bus paskutinis šios valdančiosios daugumos patvirtintas valstybės biudžetas.
Kitų metų rudenį turėtų būti išrinktas naujas Seimas, kuris ir spręs dėl valstybės finansų ateityje.
Ir apskritai, kiek pažiūrėjau, tai trečdalis seimūnų asmeniniais pokalbiais ir reikalais užsiiminėjo...
Vargas Lietuvai kitais metais...