Už tokias pataisas balsavo 65 Seimo nariai, prieš buvo 15, o susilaikė 34.
Mokėtina suma bus apvalinama
Įsigaliojus priimtų įstatymų pataisoms, apvalinama bus į mažesnę arba didesnę pusę iki 0 arba 5, arba 10 centų.
Jei bendra mokėtina suma baigsis 1 arba 2 euro centais, būtų apvalinama į mažesnę pusę iki 0, jei baigsis 3, 4, 6 arba 7 euro centais – būtų apvalinama iki 5, o jei 8 arba 9 euro centais – iki 10.
Dėl apvalinimo daugeliu atvejų esą nebebus poreikio atiduoti grąžą 1 ir 2 centų monetomis, šių monetų kaldinti ir leisti į apyvartą.
„Nuo euro įvedimo pradžios Lietuvoje pamesta daugiau kaip 2 mln. eurų vertės 1 ir 2 euro centų monetų. Kasmet prarandame apie trečdalį milijono eurų.
Didžioji dalis 1 ir 2 euro centų monetų panaudojamos mokėjimams vos vieną kartą – net du trečdaliai į apyvartą išleistų 1 ir 2 euro centų monetų į Lietuvos banką negrįžta. 1 ir 2 euro centų monetoms kaldinti, transportuoti, tvarkyti naudojami ištekliai, išskiriama tarša, atliekos“, – pranešime cituojama Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi
Jos teigimu, šias monetas pagaminti kainuoja daugiau nei jų nominali vertė.
„Apvalinimas padės sumažinti gyventojų, verslo ir valstybės sąnaudas, susijusias su grynųjų pinigų naudojimu, efektyvinti grynųjų pinigų apyvartos ciklą ir sumažinti poveikį aplinkai“, – komentuoja A. Kuniyoshi.
Pagal priimtą projektą, apvalinimas nebūtų taikomas: atsiskaitymų negrynaisiais pinigais, dovanų kuponais (čekiais, kortelėmis), lojalumo kortelėse sukauptais pinigais, socialinėmis kortelėmis sumoms; darbo užmokesčiui ir kitoms su darbo santykiais susijusioms išmokoms; pensijoms ir kitoms socialinės apsaugos išmokoms; mokesčiams ir kt.
Centai kainuoja milijonus eurų
Lietuvos banko skaičiavimais, nuo euro įvedimo šalyje Lietuvos gyventojai yra pametę 2,4 mln. eurų vertės 1 ir 2 centų monetų.
Lietuvos banko grynųjų pinigų statistika rodo, kad tik apie trečdalis 1 ir 2 centų monetų į apyvartą išleidžiamos pakartotinai ir aktyviai cirkuliuoja ekonomikoje.
Kadangi šių monetų reikia grąžai atiduoti atsiskaitant prekybos vietoje, Lietuvos bankas turi jas nuolat kaldinti ar įsigyti iš kitų valstybių ir leisti į apyvartą.
Projekto rengėjai aiškina, kad 1 ir 2 centų monetoms kaldinti, transportuoti ir tvarkyti naudojami ištekliai, išskiriama tarša, taip pat didėja CO2, plastiko, į kurį pakuojamos monetos, kiekis.
Nuo euro įvedimo Lietuvos bankas išleido 4,8 mln. eurų šių monetų kaldinimui ar įsigijimui iš kitų valstybių (kasmet daugiau kaip po 0,5 mln. eurų).
Verslas taip pat patiria šių monetų administravimo sąnaudas (monetų inkasavimo išlaidos, laikas, skirtas atsiskaitymui monetomis, jų skaičiavimui dienos pabaigoje) – ekspertiniu vertinimu, 2,9 mln. eurų kasmet.