„Konkurencijos taryba nedavė leidimo sandoriui, kuriuo „Ekspress Grupp“, valdanti naujienų portalą delfi.lt, įsigijo įmonę „Lrytas“, valdančią naujienų portalą lrytas.lt, ir įpareigojo atkurti ankstesnę padėtį arba pašalinti koncentracijos pasekmes, parduodant vieną iš portalų“, – rašoma pranešime.
Pasak jo, prieš sandorį portalai „delfi.lt“ ir „lrytas.lt“ buvo artimi konkurentai bei pirmas ir antras rinkos dalyviai pagal įvairius lankomumo rodiklius, o jų bendra rinkos dalis viršijo 40 proc.
Po sandorio abiejų portalų užimama rinkos dalis išliko didelė – daugiau kaip dukart lenkė artimiausią konkurentą tiek pagal vartotojų peržiūrų ir apsilankymų skaičių, tiek pagal praleistą laiką.
„Po sandorio rinka tapo labai koncentruota, nes neliko vieno tik nemokamas naujienas siūliusio portalo, kuris iki tol varžė didžiausio rinkos žaidėjo delfi.lt galimybes didinti vartotojams mokamo naujienų turinio kainas“, – pranešime teigė taryba.
Be to, anot tarybos, sandorio dalyvių vidiniai dokumentai ir faktinių aplinkybių vertinimas patvirtino, kad sandorio tikslas ir pasekmė buvo panaikinti pagrindinio vien nemokamą turinį teikiančio portalo „lrytas.lt“ konkurencinį spaudimą, taip sumažinant nemokamų alternatyvų skaičių vartotojams ir sudarant galimybę padidinti „delfi.lt“ pajamas iš mokamų naujienų.
„Tarybos vertinimu, „delfi.lt“ įsigijus pagrindinį nemokamą turinį teikusį konkurentą, likusių naujienų portalų daromas konkurencinis spaudimas buvo nepakankamas, kad sandorio šalis atgrasytų nuo sąlygų vartotojams bloginimo: „delfi.lt“ gerokai padidino mokamo turinio bei sumažino nemokamo turinio apimtis, o „lrytas.lt“ reikšmingą dalį turinio apmokestino“, – pranešime teigė ji.
Tarybos vertinimu, labiausiai nukentėjo skaitytojai, kurie renkasi nemokamas naujienas, nes dalis „lrytas.lt“ bei „delfi.lt“ turinio jiems tapo neprieinama. Be to, sumažėjo ir „delfi.lt“ paskatos kitais būdais pritraukti prenumeratorų, pavyzdžiui, didinant mokamo turinio kokybę arba mažinant prenumeratos kainą vartotojams.
Taryba taip pat pripažino, kad „Ekspress Grupp“ siūlyti įsipareigojimai – užtikrinti, kad „Lrytas“ veiktų atskirai nuo „Delfi“ ir kitų Estijos įmonės kontroliuojamų verslų bei siūlyti visą „lrytas.lt“ turinį nemokamai – nėra tinkami konkurencijos problemoms išspręsti, nes „lrytas.lt“ netaptų nepriklausomu „delfi.lt“ konkurentu, koks buvo iki sandorio.
Atkurti ankstesnę padėtį arba parduoti vieną iš portalų „Ekspress Grupp“ turi per 6 mėnesius.
„Ekspress Grupp“ valdybos pirmininkė Mari-Liis Ruutsalu penktadienį teigė, kad įmonė iš esmės nesutinka su Konkurencijos tarybos vertinimu ir ketina imtis teisinių veiksmų.
Portalas „Verslo žinios“ ketvirtadienį skelbė, kad šaltinių duomenimis, „Delfi“ savininkė bando parduoti „lrytas.lt“ – ieško potencialių pirkėjų, kuriuos galėtų dominti žiniasklaidos verslas.
Taryba dar užpernai gruodį įpareigojo „Ekspress Grupp“ ne vėliau kaip per du mėnesius nutraukti pažeidimą arba atkurti ankstesnę padėtį ar pašalinti pažeidimo pasekmes, skyrė 140 tūkst. eurų baudą.
Šį nutarimą „Ekspress Grupp“ apskundė teismui, taip pat prašydama laikinai stabdyti įpareigojimų taikymą. Tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas bendrovės prašymą pernai vasarį atmetė.
2024 metų vasarį skelbta, kad taryba iki kovo 22 dienos atidėjo terminą, per kurį „Ekspress Grupp“ privalėjo pateikti pranešimą apie sandorį. Tarybos atstovė BNS pranešė, jog „Ekspress Grupp“ termino pateikti pranešimą nepraleido, tačiau jį reikėjo tikslinti, todėl jis priimtas tik gegužę.
„Ekspress Grupp“ bendrovę „Lrytas“ iš „Lietuvos ryto“ įsigijo 2022-ųjų gruodį.
36 proc. įmonės „Lietuvos rytas“ akcijų valdo Beno Gudelio valdoma „Big Group“, 26,5 proc. – Gedvydas Vainauskas, 13,2 proc. – Vidmantas Strimaitis, likusi dalis priklauso smulkiesiems akcininkams.
„Ekspress Grupp“ žada skųsti Konkurencijos tarybos sprendimą
Konkurencijos tarybai įpareigojus „Delfi“ ir „lrytas.lt“ valdančią Estijos žiniasklaidos grupę „Ekspress Grupp“ parduoti be leidimo įsigytą įmonę portalą lrytas.lt, arba vieną iš dviejų portalų, bendrovė tokį sprendimą žada skųsti teismui.
„Įmonė iš esmės nesutinka su Konkurencijos tarybos vertinimu ir ketina imtis teisinių veiksmų“, – penktadienį išplatintame komentare teigia „Ekspress Grupp“ generalinė direktorė Mari-Liis Ruutsalu (Mari-Lys Rūtsalu).
Pasak jos, net ir grupei valdant abu naujienų portalus, Lietuvos žiniasklaidos rinka „išlieka itin konkurencinga“.
„Be „Delfi“ ir „Lrytas“, yra mažiausiai šeši kiti nacionaliniai nespecializuoti naujienų portalai, įskaitant valstybės finansuojamas žiniasklaidos priemones ir kitas kelias žiniasklaidos priemones vienijančias grupes. (...) Be to, specializuoti naujienų portalai ir socialiniai tinklai taip pat sudaro reikšmingą konkurencinį spaudimą“, – sakė M. Ruutsalu.
„Esant tokioms rinkos sąlygoms šis sandoris negalėtų sukurti ar sudaryti prielaidas įgyti rinkos galią, kuri pakenktų konkurencijai ar vartotojų interesams“, – pridūrė ji.
Konkurencijos taryba penktadienį konstatavo, kad „Ekspress Grupp“ Lietuvoje turės atkurti ankstesnę konkurencinę padėtį arba parduoti vieną iš portalų – ji nedavė leidimo Estijos grupei įsigyti įmonę „Lrytas“.
Pasak tarybos, prieš sandorį portalai „delfi.lt“ ir „lrytas.lt“ buvo artimi konkurentai bei pirmas ir antras rinkos dalyviai pagal įvairius lankomumo rodiklius, o jų bendra rinkos dalis viršijo 40 proc.
Tuo metu „Ekspress Grupp“ teigimu, „Lrytas” sudaro apie 5 proc. grupės apyvartos ir 2 proc. bendro pelno prieš nuostolius, palūkanas, amortizaciją ir nusidėvėjimą (EBITDA).
Po sandorio abiejų portalų rinkos dalis išliko didelė – daugiau kaip dukart lenkė artimiausią konkurentą tiek pagal vartotojų peržiūrų ir apsilankymų skaičių, tiek pagal praleistą laiką.
Portalas „Verslo žinios“ ketvirtadienį skelbė, kad šaltinių duomenimis, „Delfi“ savininkė bando parduoti „lrytas.lt“ – ieško potencialių pirkėjų, kuriuos galėtų dominti žiniasklaidos verslas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!