Pirmąjį 2009 metų pusmetį ir toliau turėtų tęstis gan smarkus nekilnojamojo turto išpardavimo procesas, auginsiantis nekilnojamojo turto objektų pasiūlą, o kainų kreivė greičiausiai bus dar brėžiama žemyn vidutiniškai 5-10 proc.
Tokios nuomonės apie NT rinkos perspektyvas naujaisiais, 2009, metais yra nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ generalinis direktorius Vytas Zabilius.
„Prognozuočiau, kad pirmuosius nekilnojamojo turto rinkos atsigavimo ( arba, kaip aš vadinu, sandorių sugrįžimo į Lietuvą) požymius turėtumėme fiksuoti 2009 metų antrąjį pusmetį. Žinoma, jei pagyvėjimo signalai bus siunčiami iš kitų brandžių pasaulio rinkų: JAV, senųjų ES šalių. Lietuva, skirtingai nei kaimynės Latvija ir Estija, krizės apraiškas pajuto kartu su ES, tai šiek tiek palengvina mūsų šalies padėtį sprendžiant ūkio nuosmukio problemas,“ – kalba V. Zabilius. „Ober-Haus“ vadovas pabrėžia, kad didžiausia atsakomybės našta tenka Lietuvos valdžiai: „Jei valstybei pavyks sušvelninti ar bent stabilizuoti žmonių lūkesčius, investiciniai procesai nekilnojamojo turto rinkoje atsiras. Žmonės persigandę, todėl kalbėti apie brangesnio turto įsigijimą- būstą, automobilius ir pan. - šiandien itin sudėtinga.“
Pirmąjį šių metų pusmetį V. Zabilius, „Ober-Haus“ generalinis direktorius, vadina galimybių metu drąsiems žaidėjams: „ Drįsčiau prognozuoti, kad ir toliau tęsis smarkus nekilnojamojo turto išpardavimo procesas. Jau dabar būsto kainos vidutiniškai smukusios 20, o kai kur ir 25 proc. Tikėtina, kad kai kuriuose šios rinkos segmentuose jos dar turi vidutiniškai 5-10 proc. erdvės kristi. Didelę įtaką įvykių eigai rinkoje turės pardavėjų, plėtotojų padėtis – kiek ilgai jie galės išsilaikyti? Bet kuriuo atveju, labai giliai abejočiau, kad nekilnojamasis turtas pigtų itin drastiškai, tarkim, apie 50 -60 proc. Nebent mūsų valstybė bankrutuotų, o tai, sutikite, nelabai realu“, - sako V. Zabilius, pridurdamas, kad pats palankiausias laikas investuoti į nekilnojamąjį turtą yra būtent pirmoji šių metų pusė: „Bet kokio nekilnojamojo turto įsigijimas – investicinis procesas, kai ieškoma pačios geriausios, pačios žemiausios kainos, t.y., kainos dugno. Mano galva, artimiausias pusmetis ir bus tas dugnas, bet gal aš klystu?!” – svarsto „Ober-Haus“ generalinis direktorius.
Kalbėdamas apie bankinį sektorių ir jo elgseną nekilnojamojo turto rinkos atžvilgiu 2009 metais, V. Zabilius teigia, jog labai tikėtina, kad šiais metais bankai sieks neskatinti vartotojų lūkesčių, kol neišparduos rizikingų turto paskolų portfelio. Todėl, pasak „Ober-Haus“ vadovo, artimiausią pusmetį greičiausiai stebėsime ganėtinai atsargią ir vis dar rezervuotą bankų laikyseną nekilnojamojo turto kreditavimo politikoje: „Kol kas akivaizdu ir tai, kad bankai nemato ir globalios ekonomikos atsigavimo ženklų. Jei tikėsime pranešimais apie pasaulio ūkio pirmuosius atsigavimo požymius šių metų antroje pusėje, tai galime daryti gan tvirtą prielaidą, kad dar po pusės metų, t.y., 2010 m. pradžioje , sulauksime palankesnio bankų požiūrio tiek į nekilnojamojo turto rinką, tiek į akcijų biržas, tiek ir į kitus investavimo šaltinius“, - sako V. Zabilius.
„Ober-Haus“ vadovo manymu, jei globalios ekonomikos atsigavimo pradžia prognozuojama šių metų antroje pusėje, tai nekilnojamojo turto rinkos renesansas, kuris bus sąlygotas didėjančiu sandorių kiekiu, galėtų būti datuojamas šių metų pabaigoje: „ Pildantis tokioms prognozėms, apie trečiąjį šių metų ketvirtį rinkoje turėtumėme stebėti ryškesnius judesius. Kaip rodo praktika, vidutiniškai pusmečiu anksčiau nekilnojamojo turto ir akcijų kainos krenta greičiau, bet ir kyla sparčiau nei visos ekonomikos rodikliai. Tačiau dar kartą pasikartosiu, kad viskas priklausys nuo pasaulinės ekonomikos būsenos“, - teigia NT ekspertas. „Ober-Haus“ vadovo manymu, jei pasitvirtins dabar komunikuojamos prognozės, tai nekilnojamojo turto kainos turėtų pradėti vėl augti apie trečiąjį kitų, 2010 metų ketvirtį.