Penkių Vokietijos ekonomikos institutų ataskaitoje teigiama, kad per ateinančius dvejus metus dėl tokio sukrėtimo šalis netektų 220 mlrd. eurų (238 mlrd. JAV dolerių) ekonominės produkcijos. Vokietijos BVP 2022 m. padidėtų tik 1,9 proc., o 2023 m. sumažėtų 2,2 proc. Jei dujos ir toliau tekės, šiemet augimas sieks 2,7 proc.
Nutraukus rusiškų dujų tiekimą, didžiausia Europos ekonomika patirtų „staigų nuosmukį", sakė Kylio pasaulio ekonomikos instituto tyrimų direktorius ir vienas iš ataskaitos autorių Stefanas Koothsas.
Paaiškėjus žiaurumams, įvykdytiems Bučoje, kol Kijevo priemiestį kontroliavo Rusijos pajėgos, Europos Sąjunga (ES) pirmą kartą nuo tada, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, padidino ekonomines sankcijas Maskvai ir ėmėsi persekioti didžiulį Rusijos energijos išteklių eksportą.
ES vadovai susitarė palaipsniui nutraukti visą rusiškų anglių importą. Vienas ES šaltinis „CNN Business“ sakė, kad akmens anglis bus uždrausta importuoti iki rugpjūčio mėn. Jau svarstomas naujas sankcijų paketas, kai kurie ES pareigūnai ragina imtis veiksmų dėl Rusijos naftos ir dujų eksporto.
Tačiau artimiausiu metu uždraudus rusiškas dujas, Vokietijoje būtų sukeltas chaosas. Ji, Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, 2020 m. iš Rusijos gavo apie 46 proc. gamtinių dujų. Šį kurą ji naudoja namams šildyti, elektrai gaminti ir gamykloms maitinti.
Ateityje rusiškų dujų ir naftos atsisakys
ES jau šiais metais siekia 66 proc. sumažinti rusiškų dujų importą ir iki 2027 m. visiškai atsikratyti priklausomybės nuo Rusijos energijos.
Praėjusią savaitę Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris sakė, kad šalis siekia „kuo greičiau“ atsisakyti rusiškos energijos, tačiau staigų sustabdymą – kritikavo.
„Kyla klausimas, kur ta riba, nuo kurios Putinui pakenksime labiau nei sau?“ – kalbėjo Lindneris, duodamas interviu laikraščiui „Die Zeit“.
„Jei tik galėčiau vadovautis savo širdimi, būtų nedelsiant įvestas embargas viskam. Tačiau abejotina, ar tai artimiausiu metu sustabdytų karo mašiną“, – pridūrė jis.
Rusiškų dujų tiekimo apribojimas greičiausiai padidintų infliaciją Vokietijoje, kuri praėjusį mėnesį pasiekė aukščiausią lygį per daugiau nei 40 metų. Vartotojų išlaidos, palyginti su ankstesniais metais, padidėjo 7,3 proc., rodo šalies Federalinės statistikos tarnybos duomenys. Pagrindinis kaltininkas – sparčiai augančios gamtinių dujų ir naftos kainos, kurios per tą patį laikotarpį padidėjo beveik 40 proc.
Vokietijos energetikos ir komunalinių paslaugų tiekėjų asociacija BDEW praėjusią savaitę pareiškė, kad yra „pasiruošusi parengti išsamų planą“, kaip greitai atsisakyti rusiškų dujų, tačiau paragino politikus elgtis atsargiai.
„Juk [rusiškų dujų tiekimo nutraukimas] reiškia ne ką kitą, o visos Vokietijos pramonės pertvarką“, – pareiškime sakė BDEW prezidentė Marie-Luise Wolff.
Rusas kaltas čia, brolyti!
Jei premjeras nupindėjęs,
kaltas rusas niekadėjas.
Jeigu dirbti nėra noro.
Kalti rusiški ofšorai.
Jei sulūžo vonios kranas,
Kaltas rusiškas Ivanas.
Jei alga kaip pas zulusą,
Paieškojęs rasi rusą.
Jeigu pensija mažiausia,
Rusas kaltas kuo tikriausiai!
Ir už karštį. Ir už šaltį,
Tiktai rusą tenka barti.
Ponas Dievas kūrė rusą,
Kad gadintų mūsų tūsą.
Jei ne rusas, ne kaimynas.
Būtų Tatos sausas klynas.
Ir į kelnes jis nedėtų,
Tėviškėlė sužydėtų.