Mažiausios šios įmokos skaičiuojamos nuo minimaliosios mėnesinės algos (MMA).
Kaip žinoma, nuo 2025 m. pradžios MMA didėja 114 eurų iki 1038 eurų. Dėl tokios padidėjimo išaugs ir savarankiškai dirbančių asmenų įmokos.
PSD įmokos 2025 m.
PSD įmokos siekia 6,98 proc. pajamų. Jeigu žmogus kas mėnesį moka PSD nuo MMA, tuomet kitais metais jam kas mėnesį reikės sumokėti 72,45 euro (1038 Eur x 6,98 proc.).
Tiesa, jeigu asmens pajamos didesnės, tai ir mokėtina suma didesnė. Tačiau skirtumą deklaruoti ir sumokėti reikia pasibaigus metams iki gegužės 2 d.
Nemokantys PSD ir neturintys šio draudimo už visas gydymo paslaugas visą sumą turi mokėti patys.
PSD įmokas reikia mokėti „Sodrai“. Gautus pinigus ji perveda Valstybinei ligonių kasai, kuri ir sprendžia, ar žmogus yra draustas. Nesumokėjus įmokų, skaičiuojami delspinigiai, o skolą „Sodra“ gali pati nuskaičiuoti nuo žmogaus sąskaitos.
Beje, PSD turi mokėti ir tie darbingo amžiaus gyventojai kurie niekur nedirba ar nesimoko ir kurie nėra registruoti Užimtumo tarnyboje kaip bedarbiai.
Nuo PSD atleidžiami pensininkai ir nepilnamečiai gyventojai, negaunantys pajamų.
Pasitikrinti, ar žmogus yra draustas PSD galima VLK svetainėje.
VSD įmokos 2025 m.
Jeigu mokant PSD galima gauti sveikatos paslaugas, tai VSD garantuoja draustumą kai kuriomis socialinio draudimo rūšimis.
Pavyzdžiui, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą yra draudžiami pensijų, ligos, motinystės socialiniu draudimu.
Tai reiškia, kad mokėdami valstybinio socialinio draudimo įmokas kaupiate stažą senatvės pensijai bei įgyjate teisę į ligos, motinystės, tėvystės ir kt. išmokas.
VSD įmokų dydžiai priklauso nuo to, ar žmogus kaupia pensiją papildomai II pakopos fonde, ar nekaupia.
Jeigu žmogus pensijos nekaupia, tuomet jo VSD įmokos sudaro 12,52 proc. pajamų.
Pensiją kaupiant papildomai VSD įmokų tarifas yra 15,52 proc.
Pavyzdžiui, jeigu kitais metais žmogus uždirbs MMA, tuomet jam reikės mokėti 129,96 euro papildomai pensijos nekaupiant ir 161,1 euro ją kaupiant.
VSD įmokas reikia mokėti „Sodrai“. Prisijungus prie jos asmeninės paskyros, galima sužinoti, ar neturite VSD įmokų skolos, taip pat joje galima rasti informaciją, koks stažas ir kiek apskaitos vienetų žmogus yra sukaupęs.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu yra daugiau kaip 52 tūkst. gyventojų, kurie draudžiasi ir įmokas moka savarankiškai. Tiesa dar daugiau gali būti tų, kurie vienu metu dirba pagal darbo sutartį ir kartu papildomai vykdo individualią veiklą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!