Tik bėda, kad net 8 metus valdininkai nesugalvoja, kokius dokumentus turi pateikti nedirbę ir užsienyje studijavę ar ten pašalpas gavę lietuviai.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Pernai, po vyro mirties, palangiškė Svetlana po 11 praleistų metų Amerikoje grįžo į Lietuvą ir vos atsidariusi lietuvišką sąskaitą sulaukė nemalonaus siurprizo.
Iš Svetlanos sąskaitos beveik 2400 eurų nuskaičiavo „Sodra“. „Sodros“ darbuotoja jai paaiškino, kad tai skola už nesumokėtą privalomąjį sveikatos draudimo mokestį už laiką, kai ji gyveno Jungtinėse Valstijose.
„Iš ten kitą dieną jau man buvo nuimti pinigai. Buvo didelis šokas ir dabar dar yra šokas, niekaip negaliu atsigaut po tokio dalyko. Tai, kas vyksta Lietuvoj, kad taip galima, jeigu aš negyvenau mūsų šaly ir taip nuskaičiuot be mano žinios tokius pinigus“, – pasakoja Palangos gyventoja Svetlana Šalčiuvienė.
Moteris sako – Lietuvai skolinga nesijaučia.
„Aš valdžiai nesijaučiu skolinga, nes aš nesinaudoju Lietuvos medicinos paslaugom, už ką aš turiu mokėt“, – tikina Svetlana Šalčiuvienė.
Tam, kad nereikėtų mokėti PSD, išvykstant reikia išsideklaruoti, bet Svetlana sako to nežinojusi.
„Šešioliktais metais aš paskambinau marčiai ir paprašiau, kad mane išdeklaruotų, jie pasakė nuotoliniu būdu šito padaryt negalima. O aš iš „štatų“ grįžt negalėjau“, – sako moteris.
„Dviračio čia nereik išradinėti“
Pagal įstatymus, užsienyje gyvenančiam PSD skola gali būti nurašyta, jei įrodo, kad sveikatos draudimą mokėjo kitoje šalyje.
Svetlana Amerikoje nedirbo ir didžiąją ten gyvento laiko dalį sveikatos draudimo nemokėjo, nes tai JAV tai neprivaloma, gydėsi už pinigus.
Lietuvos valdininkai 8 metus nesugalvoja, kokius dokumentus turi pateikti užsienyje gyvenę, bet nedirbę, studijavę ar ten pašalpas gavę lietuviai.
„Sodros“ klausimais žmones konsultuojanti teisininkė Sandra Paulauskė dar birželį su valdininkais ir politikais diskutavo, kokius dokumentus turi pateikti žmogus, kad įrodytų, jog gyveno užsienyje.
„Dviračio čia nereik išradinėti, yra tvarkos, yra taisyklės“, – tikina socialinės apsaugos viceministras Martynas Šiurkus.
Teisininkė daugiau nei pusmetį susirašinėja su valdininkais siūlydama, kokios pažymos galėtų atleisti nuo PSD mokesčio už laiką, kai žmogus gyveno ne Lietuvoje.
„Siunčiau, kaip atrodo, neįgalumo pažymėjimas, kada jisai išduodamas, kiek laiko jisai galioja, netinka, siunčiau pašalpas mažas gaunančias, netinka, niekas jiems netinka“, – teigia teisininkė Sandra Paulauskė.
Vadina nevykusia biurokratija
Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas situaciją vadina nevykusia biurokratija.
„Daugiau negu pusmetį žinoma problema ir iki šiol mes neturime sprendimo. Taip neturi būt, tai lengvai sutvarkomi dalykai. Kol kas įstatyme užtenka diskrecijos tam, kad poįstatyminiais aktais ir tvarkomis būtų nustatyta, kokių dokumentų reikia, ir čia aš tikėčiausi lyderystės naujųjų ministrų“, – kalba socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Linas Kukuraitis.
Apie ministrų lyderystę kalbantis buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Kukuraitis apie šią problemą tikina nežinojęs. O būsimoji ministrė sužinojo iš žurnalistų ir sako, kad jau užsirašė į savo juodą būsimų darbų knygutę.
„Tie procesai tikrai turėtų čia ir dabar sprendžiami būti ir nenormalu, kad žmogus tiesiog negyvena Lietuvoje, bet jam skola kapsi, biurokratiniai procesai turės būti peržiūrimi ir procesas greitės“, – teigia kandidatė, į socialinės apsaugos ministrus Inga Ruginienė.
Istorija pradėjus domėtis žurnalistams, „Sodra“ staiga sugalvojo, kaip atleisti Svetlaną nuo PSD skolos.
„Mes galim įvertinti taip, kad nebuvo nuolatinis gyventojas, nors buvo deklaravęs čia gyvenamąją vietą“, – teigia įmokų administravimo skyriaus atstovas Laimonas Rudys.
Reikia išsideklaruoti
Kokį dokumentą turi pateikti, pavyzdžiui, gyvenantys Didžiojoje Britanijoje, sugalvojo.
„Radom bendrą sprendimą, susiradom, koks būtų dokumentas tinkamas, kai jie turi leidimą gyventi nuolat Didžiojoje Britanijoje, tas dokumentas parodo, kad jie tuo pačiu drausti sveikatos draudimu“, – aiškina Laimonas Rudys.
Tačiau „Sodros“ atstovo susirašinėjimai su teisininke Sandra rodo, kad jis meluoja. Dar lapkričio pradžioje jis teiravosi teisininkės, kokius dokumentus galėtų pateikti žmogus.
Kad klausimas nėra pamirštas ir ieškoma galimybių, kaip spręsti klausimą.
„Labas rytas, miela Sandra, Jūsų minimas klausimas nėra pamirštas. Kartu su Jumis ieškome galimybių, kaip tai galima būtų padaryti“, – buvo rašoma.
Tiek teisininkai, tiek valdininkai sutaria dėl vieno – kad nebūtų bėdų dėl PSD skolų, išvykstant ilgiau nei pusmečiui gyventi į užsienį, reikia išsideklaruoti.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.