Anot plėtotojų, kokią įtaką karas Ukrainoje turės būsto pardavimams artimiausiu metu, prognozuoti sudėtinga, tačiau jau dabar iššūkių kelia stojantis statybinių medžiagų tiekimas iš Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos, jas reikės pakeisti kitų Europos šalių gamintojų produkcija, todėl statybų kainos didės.
Reikšmingų pokyčių rinkoje nėra
Pasak NT plėtros bendrovės „Realco“ vadovo Juliaus Dovidonio, kol kas butų pardavimų rinkoje jokių reikšmingų pokyčių nėra, tačiau užklausų sumažėjo.
„Kažkiek gal užklausų srautas yra sumažėjęs, tačiau kad kažkas būtų dramatiško, būtų visiškas sustojimas, tai negalėčiau pasakyti. Domėjimasis vyksta, bet jis yra mažesnio lygio, kas yra visiškai suprantama ir normalu tokioje situacijoje“, – BNS sakė J. Dovidonis.
„Dar turbūt per trumpas laikas, kad iš to darytume kažkokias toliau siekiančias išvadas“, – pridūrė jis.
„Realco“ vadovo teigimu, šiuo metu žmonės nėra nutraukę nei notarinių, nei pasirašytų preliminarių sutarčių, pasirašomos ir naujos butų pirkimo sutartys. Bendrovė, pasak jo, neplanuoja stabdyti projektų pardavimų.
NT plėtros bendrovės „Omberg“ pardavimų ir klientų patirčių vadovė Edita Gudauskienė taip pat tvirtina, jog pardavimų procese reikšmingų pokyčių kol kas nematoma, o užklausų nuo praėjusio ketvirtadienio sumažėjo.
„Dauguma klientų savo apsisprendimo pirkti nekeičia, bet du butus rezervavę pirkėjai šiomis dienomis nusprendė atidėti sprendimą. Tačiau tie du žmonės, atidėję sprendimą, butų rezervacijas buvo padarę žodžiu. Tai nė vienas žmogus, su mumis pasirašęs sutartį, jos šiai dienai nėra nutraukęs“, – BNS teigė E. Gudauskienė.
Anot jos, kol kas bendrovė toliau planuoja investicijas ir projektų nestabdo.
NT plėtros įmonės „Lithome“ vadovė Rasa Radovičienė taip pat tikino, jog bendrovė dėl karto Ukrainoje didesnio poveikio nepajuto.
„Pokalbiuose su būstų pirkėjais kartais tenka išgirsti papildomų klausimų, tačiau šiuo metu dar nepajutome didesnio poveikio, todėl komentuoti dar anksti“, – BNS sakė R. Radovičienė.
Tuo metu NT bendrovės „Homa“ administracijos vadovas Donatas Daunys teigė, kad susidomėjimas naujai būstais sumažėjo, tačiau jų pirkimo procesai vyksta, kaip ir anksčiau.
„Bankai ir toliau finansuoja būstų įsigijimus gyventojams, notarai sudarinėja sutartis. Procesai vyksta, kaip ir iki šiol. Kalbant apie rezervacijas neigiamos tendencijos nematome – nei viena notarinė sutartis nebuvo atšaukta. Tiesa, kelių sutarčių sudarymo datas perkėlėme, bet tai nėra kritinis skaičius“, – sakė D. Daunys.
Jis taip pat tvirtino, jog bendrovė pardavimų neplanuoja stabdyti, tačiau jie, esant tam tikram neužtikrintumui, gali sulėtėti.
Gali trūkti medžiagų, statybininkų, butai gali brangti
Anot „Realco“ vadovo, dėl karo Ukrainoje labiausiai nerimo kelia tikėtinas medžiagų trūkumas.
„Visi nutraukinėja santykius su Rytų, Baltarusijos ir Rusijos tiekėjais, todėl vienareikšmiškai atsiras medžiagų trūkumas ir reikės laiko tiekėjams, vežėjams, importuotojams persiorientuoti, surasti alternatyvas iš kitų tiekėjų, iš Vakarų pusės. Tas persiorientavimas užtruks, žiūrėsime, kokia bus to kaina, kiek tos medžiagos bus brangesnės“, – aiškino J. Dovidonis.
Anot J. Dovidonio, gali jaustis darbo jėgos trūkumas, jeigu daug ukrainiečių, dirbančių statybose, grįžtų į gimtinę.
„Tai gali paveikti ir mūsų vystomų projektų savikainą, ir statybos grafikus“, – sakė „Realco“ vadovas.
E. Gudauskienė iš „Omberg“ mano, kad ilguoju laikotarpiu būsto paklausa Vilniuje niekur nedings. Jos teigimu, verslui teksiantys iššūkiai bus susiję su statybos medžiagų logistika, tačiau ir juos vertinti kol kas anksti.
Pasak „Homa“ administracijos vadovo, kol vyksta karas ir situacija yra labai įtempta, žmonės NT įsigijimą kuriam laikui nukels.
„Žinoma, dabar sunku pasakyti, kiek tas „laukimas“ gali trukti. Sudėtinga tai prognozuoti, bet net jeigu kariniai veiksmai aprims, rinkose pasijaus stabilumas, visiems sugrįžti į esamą situaciją gali prireikti pusmečio, metų, o gal ir ilgesnio laikotarpio“, – sakė D. Daunys.
Jo teigimu, stojantis statybinių medžiagų tiekimas iš Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos bei poreikis ieškoti naujų gamybos pajėgumų Europoje lems kainų kilimą